- #Smartfóny
- 4 min.
- 10.10.2022
iPhone 14 panikári na horských dráhach, AirTag si zas nesmiete dať do batožiny
Apple do novej série smartfónov iPhone 14, ako aj inteligentných hodiniek Apple Watch Series 8, SE 2 a Ultra, implementoval užitočnú funkciu – automatickú detekciu dopravnej nehody. Zariadenia dokážu rozpoznať prudké pohyby a náraz a na miesto automaticky privolať záchranné zložky.
Hoci sa už táto funkcia krátko po vydaní nových zariadení stihla prejaviť aj pri skutočnej dopravnej nehode, nie je bez chyby. Zábavné parky prichádzajú na to, že núdzové volanie na linku 911 aktivujú aj ich atrakcie.
Zábavné parky Kings Island a Dollywood svojich návštevníkov upozorňujú, aby si na ich atrakcie a horské dráhy so sebou nebrali najnovšie zariadenia od Apple. Dokopy v posledných týždňoch totiž zaznamenali až šesť prípadov, kedy prudký pohyb atrakcie aktivoval núdzové volanie.
Zariadenie môže jazdu na horskej dráhe vyhodnotiť ako jazdu v aute pomocou merania rýchlosti, prudkých pohybov, GPS súradníc i samotného hluku, ktorý horská dráha a jej pasažieri produkujú. Na jednom zo zaznamenaných hovorov počuť, ako Siri záchranným zložkám diktuje informácie o nehode vrátane súradníc, kým v pozadí počuť, že majiteľ má svoj iPhone vo vrecku a o volaní na núdzovú linku nemá ani potuchy.
Apple na falošné spustenie núdzového volania zareagovalo tým, že funkciu plánuje časom zlepšovať. Samotný park Dollywood návštevníkom odporúča, aby svoje zariadenia na horskú dráhu vôbec nebrali a to aj z dôvodu bezpečnosti ostatných pasažierov, zamestnancov a návštevníkov parku. Zariadenie im totiž môže počas jazdy vypadnúť z rúk či vrecka a zraniť niekoho v okolí.
AirTagy sú údajne nebezpečné
V priebehu víkendu sa zhodou okolností k zariadeniu od Apple postavila negatívne ešte jedna spoločnosť, no jej dôvody sú menej logické. Nemecké médiá totiž informovali verejnosť o tom, že letecká spoločnosť Lufthansa zakázala cestujúcim umiestňovať si do svojich batožín uložených v podpalubí lokalizačný prívesok AirTag. Túto informáciu neskôr potvrdila aj samotná letecká spoločnosť.
„Ahoj David, Lufthansa zakazuje aktivované AirTagy v batožine, nakoľko sú klasifikované ako nebezpečné a musia byť vypnuté. /Mony„, uviedla Lufthansa na sociálnej sieti Twitter.
Po žiadosti o upresnenie spoločnosť uviedla, že podľa usmernení ICAO (Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo) podliehajú lokalizačné zariadenia reguláciám o nebezpečnom tovare. Okrem toho musia údajne počas letu deaktivované aj z dôvodu ich prenosovej funkcie.
Lufthansa sa však vo svojom vyhlásení odkazuje na reguláciu, ktorá pokrýva zariadenia napájané lítium-iónovými batériami, aké využívajú napr. smartfóny a notebooky. AirTag však napája malá hodinková batéria typu CR2032. Na prenos údajov navyše využíva technológiu Bluetooth, ktorá vzhľadom na povolené používanie smart hodiniek, slúchadiel a ďalších zariadení na palube lietadla zakázaná nie je.
Portál AppleInsider v tejto problematike oslovil aj niekoľko leteckých expertov, ktorí v zákaze príveskov rovnako nevidia žiaden dôvod. Jeden z nich dokonca uviedol, že ide iba o „spôsob, ako zabrániť tomu, aby mohla byť Lufthansa zahanbená stratou batožiny.“
Či budú nemeckú leteckú spoločnosť nasledovať aj ďalšie aerolinky, je v tejto chvíli otázne. Americká správa bezpečnosti dopravy (TSA) totiž potvrdila, že lokalizačné prívesky sú povolené v príručnej batožine i v batožine uloženej v podpalubí lietadla.
Aktualizácia: Hovorca leteckej spoločnosti Lufthansa pre Airways Magazine uviedol, že „spoločnosť AirTagy nezakázala a neexistuje žiadna smernica či regulácia zo strany Lufthansy pre ich zákaz. Na takéto zariadenia existuje stály predpis ICAO, ktorý však nemá nič spoločné so spoločnosťou Lufthansa alebo iným prepravcom.“