Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 3.6.2024

iOS 18 má byť revolučný, Siri sa konečne stane skutočným asistentom

Zdroj | Omid Armin
Stanislav Vinc
Zdroj | Omid Armin
Zdroj | Omid Armin

Nástup modelov generatívnej umelej inteligencie rozprúdil stojaté vody hlasových asistentov, ktorí už roky vývojovo stagnovali. Najväčšej kritike v tomto smere čelí Siri od Apple, ktorá výrazne zaostáva za konkurenciou od Amazonu a Google. To sa však môže už o pár týždňov zmeniť.

Apple má do pripravovaného operačného systému iOS 18 integrovať viacero nových funkcií postavených práve na báze AI, z ktorých bude benefitovať aj Siri.

O možnosti, že tie najväčšie a najzaujímavejšie vylepšenia v rámci tohtoročnej aktualizácie mobilného operačného systému iOS, sa hovorí už niekoľko mesiacov a správy z posledných týždňov to len potvrdzujú. Portál The Information prišiel tento týždeň so správou, že Apple uzatvorilo dohodu so spoločnosťou OpenAI o využívaní jej četbota ChatGTP, zatiaľ čo portál AppleInsider priniesol konkrétnejšie informácie o tajnom projekte s názvom „Greymatter“ (šedá hmota).

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento krycí názov má zastrešovať širokú škálu funkcií postavených na súčasnom pokroku v oblasti vývoja umelej inteligencie, vrátane jednej konkretizovanej s názvom „Greymatter Catch Up“. Jednať sa má o funkciu, ktorá bude ponúkať používateľom zhrnutie notifikácií, ktoré prijali v dobe ich neprítomnosti pri mobile. O takýto sumár budú môcť požiadať aj priamo hlasovú asistentku Siri.

Pozrite si

Elektromobily dokážu obchádzať zákony, Tesla to dokazuje v Turecku i Singapure

Pri tvorbe sumáru prijatých notifikácií má byť Siri schopná brať do úvahy rôzne informácie, ktoré má prostredníctvom systémových aplikácií k dispozícii, vrátane kontaktov, udalostí v kalendári, reálnych miest a ďalších. Tieto úkony má Siri vykonávať plne pomocou využitia hardvéru zariadenia, čo znamená, že mnoho z nových AI funkcií bude dostupných iba na novších generáciách iPhonov.

Funkciu sumarizácie obsahu pomocou veľkého jazykového modelu, má Apple údajne v pláne implementovať aj do ostatných systémových aplikácií, vrátane Poznámok a Diktafónu. Siri by v prípade takýchto aplikácií mohla používateľom poskytnúť zhrnutie dlhých poznámok či zvukových nahrávok, čo je už pre dnešné AI modely pomerne jednoduchá úloha.

Apple podľa portálu AppleInsider taktiež testovalo pokročilejšie a „prirodzenejšie“ hlasy pre Siri, rovnako ako vylepšenú verziu konverzie textu na hlas. Ak sa Apple pri vývoji novej generácie Siri vybralo podobnou cestou ako OpenAI, prípadne využije priamo časť jej technológií, Siri by sa konečne mohla doučiť aj ďalšie jazyky, vrátane slovenčiny, ktorú už ChatGPT v hlasových hovoroch ovláda.

Vítanou funkciou bude určite aj údajne pripravovaná možnosť využitia Siri na ovládanie iných zariadení. Apple by konkrétnejšie malo dobehnúť svoje resty v oblasti kontinuity a prepojenia zariadení a umožniť používateľom menovite napríklad spustiť prehrávanie hudby prostredníctvom Apple Watch na inom kompatibilnom zariadení. Táto funkcia sa má ale podľa portálu v iOS 18 objaviť s miernym omeškaním až koncom tohto roka.

Oficiálneho predstavenia iOS 18, spoločne s aktualizáciami ostatných operačných systémov, sa dočkáme už 10. júna o 19. hod. nášho času. Zvyšok leta si Apple zvyčajne necháva na vývojárske a neskôr verejné beta testovanie nových systémov, ktoré napokon uzrú svetlo sveta na jeseň spoločne s predstavením a vydaním nových generácií iPhone a Apple Watch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.