Reklama

iOS 18 bude revolučný. Čo prinesie?

Richard Pliešovský

Apple predstavuje svoje nové operačné systémy na júnovej konferencii vývojárov Worldwide Developers Conference (WWDC).

Tento rok tomu nebude inak, no podľa aktuálnych informácií sa môžeme tešiť na „jednu z najväčších aktualizácií iOS – ak nie najväčšiu – v histórii spoločnosti“.

Týkať sa to bude najmä iOS. Už od novembra sa hovorí, že iOS bude predstavovať najväčšiu aktualizáciu za posledné roky. Samozrejme, myslí sa tým najmä príchod AI do systému, ktorý prenesie nevídané možnosti. Apple nič iné neostáva, pretože po predstavení Samsungu a jeho série S24 je jasné, že najbližšie roky bude mať AI čoraz väčší priestor.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Apple akoby stál na mieste a ošiaľ s AI išiel pomimo neho. Ide však o vítané rozšírenie funkcionality, pretože už pomaly nie je pomaly čo, aspoň na vlajkových smartfónoch, vylepšovať. Veľkosť a rozlíšenie displeja je na hrane, podobne ako výkon procesora a fotoaparátov. Umelá inteligencia prinesie do mobilov nový vietor.

No v iOS 18 to nebude len o AI, aspoň podľa Marka Gurmana z Bloombergu bude toho oveľa viac. „Vedúci softvérového inžinierstva spoločnosti Apple, Craig Federighi, minulý rok zamestnancom povedal, že operačný systém s kódovým označením Crystal bude mať ambiciózne zmeny. všade naokolo,“ píše Gurman.

Pozrite si

Google a Samsung spolupracujú ako nikdy predtým, aby spoločne porazili Apple

Gurman už pred časom písal, aké integrácie AI prinesie Apple do iOS 18. Má ísť napríklad o vylepšenú Siri. Bude inteligentnejši a využije výhody nového systému AI, ktorý zahŕňa technológiu veľkých jazykových modelov. AI v Správach dokáže „položiť otázky a automaticky dopĺňať vety“. AI využijete pri tvorbe prezentácií (Keynote), či pri písaní (Pages), či vytváraní hudobných playlistov (Apple Music). Napokon uľahčí prácu aj vývojárom, Xcode má totiž dostať niekoľko generatívnych funkcií.

Generatívne modely dnes ponúka Microsoft a Google. Samsung ho ako prvý integroval do smartfónov a tak Apple neostáva nič iné, ako pustiť nové technológie do svojho systému. Je pravdepodobné, že prínos AI neuvidíme len v iOS, no určite aj v iPadOS, ktorý vychádza z iOS, ale zrejme i v macOS, či dokonca vo watchOS. Používateľom z menších krajín bude zaujímať, či sa naučí Siri aj okrajové jazyky, resp. do akej miery bude AI fungovať v týchto jazykoch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.