Reklama

Google a Samsung spolupracujú ako nikdy predtým, aby spoločne porazili Apple

Stanislav Vinc

Samsung sa dlhé roky usiloval o to, aby aj napriek faktu, že jeho smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia využívajú operačný systém Android z dielne Google, pôsobil jeho ekosystém ako stopercentne jeho vlastný.

V posledných mesiacoch šla ale hra na samostatnosť nečakane bokom. Google a Samsung verejne spolupracujú na viacerých úrovniach, čo dvakrát podčiarklo predstavenie novej série Galaxy S24.

V počiatkoch vývoja operačného systému Tizen sa mohlo zdať, že Samsung má zámer osamostatniť sa od Google a jeho Androidu a v oblasti smartfónov zabojovať so svojou vlastnou platformou. Tizen mal byť operačným systémom v podstate pre všetko, od hodiniek cez počítače a smartfóny až po infotainment systémy v autách. Napokon sa však udomácnil iba v smart televízoroch, z hodiniek ho po niekoľkých rokoch stiahol a v smartfónoch sa v praxi nikdy neosvedčil.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako sa hovorí, kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Zatiaľ čo Google a Samsung sa aj napriek obchodnej spolupráci snažili presadiť svoje záujmy, trhový podiel Apple v oblasti smartfónov a smart hodiniek postupne rástol. V stratégii oboch spoločností tak musel nastať istý zlom a dôkazom toho nám bolo nedávne predstavenie novej série smartfónov Samsung Galaxy S24.

Google dostal na pódiu hlavnej prezentácie roka Samsungu veľký priestor, ktorý využil na predstavenie funkcií, ktoré v skutočnosti nie sú exkluzívne iba pre zariadenia Galaxy. Namiesto toho, aby Samsung vyvíjal svoju generatívnu umelú inteligenciu na vlastnú päsť, sa však rozhodol spolupracovať priamo s Google, ktorý na tomto poli priamo súperí s Apple.

Rana týchto dvoch gigantov mierená na ich spoločného nepriateľa bola v tomto prípade veľmi presne cielená. Apple je už dlhé roky kritizovaný za svoju stagnáciu v oblasti vývoja umelej inteligencie. Aj napriek tomu, že má vo svojich zariadeniach výkonné čipy veľmi schopné aj v oblasti výpočtov umelej inteligencie, jeho hlasová asistentka Siri je skôr na posmech. V posledných rokoch nedostala žiadne kľúčové vylepšenia a v tieni modernej generatívnej umelej inteligencie už v praxi pôsobí ešte horšie.

Umelá inteligencia je však iba poslednou z mnohých frontov, na ktorých Google a Samsung ťahajú za rovnaký koniec. Samsung sa pripojil ku kampani Google za presadenie protokolu RCS, ktorý Apple dlhodobo odmietal. Google na oplátku priamo do operačného systému Android implementoval funkciu Quick Share pre rýchle zdieľanie súborov medzi smartfónmi, ktorú pôvodne vyvinul Samsung, aby dokázali spoločne konkurovať funkcii Air Drop od Apple.

Google a Samsung okrem toho v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm vyvíjajú vlastný AR/VR headset, ktorý má konkurovať headsetu Vision Pro od Apple. Do predaja by sa mal dostať niekedy neskôr v tomto roku.

Oba tieto spoločnosti majú aktuálne navrch aj v oblasti skladacích smartfónov, ktoré sa stali väčším predajným hitom, ako zrejme ich samotní výrobcovia pôvodne predpokladali. Zatiaľ čo Samsung má už v predaji niekoľkú generáciu skladacích smartfónov v rôznych formách a spoločnosť mu vo svete Androidov okrem samotného Google robia aj ďalší výrobcovia, Apple sa zatiaľ do tejto sféry smartfónov neodvážil vstúpiť, alebo na to iba zatiaľ nemal dosť dobrý dôvod.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.