Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Inžinieri z Dysonu vytvorili Lupe, vraj najvýkonnejší batériový vysávač

Inžinieri z Dysonu vytvorili Lupe, vraj najvýkonnejší batériový vysávač
Števo Porubský
Inžinieri z Dysonu vytvorili Lupe, vraj najvýkonnejší batériový vysávač

Dvaja pôvodní inžinieri zo svetoznámeho Dysonu si povedali, že oni dokážu ešte viac. Vymysleli koncept bedrôtového tyčového vysávača Lupe Pure Cordless, ktorý je podľa nich najvýkonnejší na svete. Lupe má byť až 2x výkonnejší, ako aktuálny líder na trhu (ten už spoločnosť neuvádza).

Po megasúboji tyčových batériových vysávačov sa objavil na Kickstarteri aj tento zaujímavý kúsok, o ktorom tvorcovia tvrdia, že je najlepší na svete. Niečo na tom bude, vybrané funkcie má skutočne zaujímavé. Napríklad vyberateľná upgraddovateľná batéria je veľkým plusom. Vysávač je možné nabíjať teda kdekoľvek, kde je 230V zásuvka bez toho, aby pri nej fyzicky bol a navyše, dokúpením druhej batérie nemusíte mať starosť, či Lupe vydrží na jedno nabitie povysávať aj obrovský dom.

Pozrite si

Dyson, Electrolux, Philips či Rowenta? Ktorý batériový je najlepší?

Zdroj | Lupe

Lupe Pure Cordless má čiastočne iný dizajn, ako ostatní konkurenti. Najviac sa približuje vysávačom od Electroluxu – motor aj zberná nádoba sú dole. Na rozdiel od Pure F9 sa ale nedá posúvať pre pohodlnejšie vysávanie pod nábytkom.

Sacia hadica smeruje k hornej časti vysávača, kde je motor a zberná nádoba. Tá má objem až 1 liter a pokiaľ viem, je tak najväčšou v tomto segmente. O tom, akú saciu silu má nový vysávač výrobca nehovorí, tvrdí iba, že je 2x výkonnejší, ako súčasná špička.

Dokazovať to má aj video s jeho porovnaním. Keď sme screen z videa ale pratiahli cez Lightroom, vyšlo z neho niečo takéto…

Zdroj | Lupe

Z obrázka nie je možné vyčítať, či ide o Dyson, skúsili sme viacero screeshotov, v ani jednom nebolo viditeľné, aký konkurent bol použitý. Zvláštne ale je, že kým zvyšovaním expozície sa mení časť s konkurenčným vysávačom, vrchná časť s Lupe vysávačom sa nemení. To môže znamenať, že obraz nie je reálny, ale počítačom dorábaný. Škoda.

Lupe má vysoký výkon dosahovať hlavne motorom, ale aj špeciálnou motorizovanou hubicou. Tá má predný valec penový, druhý je štetinový. Prvý je ideálny pri vysávaní tvrdých podláh, druhý zas na koberce. Tým, že sa točia opačne vháňajú nečistoty priamo do sacej hadice. Jej vyberanie je ale dosť komplikované.

Zdroj | Lupe

Aj tá má svoje špecifiká a pozitíva. Je vyťahovacia, čím sa z Lupe môže stať takmer bežný vysávač hlavne pri ťažšie dostupných miestach. Napríklad v aute je pohodlnejšie vysávať s hadicou a hubicou ako celým vysávačom.

Batéria s kapacitou 2500 mAh / 81 Wh z 9 monočlánkov je priamo pod motorom, ako som už spomínal, je vyberateľná. Batéria má podľa tvorcov zvládnuť 60 minút prevádzky. V akom režime ale už tiež uvedené nie je. Vzhľadom na porovnanie so súčasným lídrom trhu pôjde o najnižší výkon. 43 minút nevydrží v plnom, ani strednom výkone žiadny konkurent.

Zdroj | Lupe

Až tabuľke v závere sa dozvedáme, že 60 minút platí pre najnižší výkonový stupeň, pri maximálnom batéria vydrží len 10 minút. Výkon motora výrobca udáva na 400 W, to však nemusí byť priamo aj sací výkon. Sací tlak na kefe ale udáva na 3 000 Pa, pričom Dyson V11 má mať podľa Lupe Technologies 1 570 Pa.

Pri vysávaní nábytku je Lupe pomerne ľahký (iba pomerne k masívnosti tela), ale zďaleka nie najľahší. Hmotnosť 2,7 kg ho radí práve že k tým ťažším. Celková hmotnosť vysávač s podlahovou hubicou je 4,2 kg.

Zdroj | Lupe

Poteší aj prateľný HEPA filter. Veľkým plusom ale je, že výrobca si verí natoľko, že zákazníkom z Kickstarteru je ochotný poskytnúť záruku až 7 rokov. Ďalším plusom má byť aj cena. Cez Kickstarter sa začína na sume 250 libier, pričom v bežnom predaji má byť okolo 460 libier. Aktuálne je cez Kickstarter stále v ponuke za 290 libier, čo je zhruba 328 €. Fyzicky ho zákazníci dostanú v decembri tohto roka.

Zdroj | Lupe
Zdroj