Reklama

Internet si prenesiete podobne ako číslo, o všetko sa postarajú operátori

Zdroj | Behnam Norouzi
Stanislav Vinc
Zdroj | Behnam Norouzi
Zdroj | Behnam Norouzi

Zmena poskytovateľa pevného internetu bude už od 1. januára budúceho roka výrazne jednoduchšia. Nová vyhláška prenáša celú zodpovednosť za prechod na poskytovateľov, ktorí budú musieť celý proces zvládnuť v priebehu niekoľkých dní. Ak sa tak nestane, zákazníkov budú musieť za zdržanie kompenzovať.

Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb novou vyhláškou nadväzuje na už v praxi zabehnuté pravidlá týkajúce sa prenosu telefónneho čísla medzi mobilnými operátormi.

Ukončenie zmluvy so starým poskytovateľom internetu, odovzdanie zariadení, uzatvorenie novej zmluvy a inštalácia nového zariadenia od nového poskytovateľa, je ešte aj dnes v niektorýc prípadoch behom na dlhú trať, ktorá môže okrem mnohých papierovačiek a strateného času vyústiť aj k niekoľkodňovú stratu internetového pripojenia. Slovenský regulačný úrad sa rozhodol najnovšou vyhláškou č. 137/2024 tento proces výrazne skrátiť a zjednodušiť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po novom bude na zmenu poskytovateľa stačiť podpísať zmluvu s novým poskytovateľom, ten následne obratom kontaktuje súčasného poskytovateľa a tým spustí proces prechodu. Celý proces zmeny poskytovateľa by nemal trvať dlhšie ako tri pracovné dni, s výnimkou, ak je potrebná infraštruktúra iného poskytovateľa, vtedy sa lehota predlžuje o jeden deň.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Zapíname si režim lietadlo cestou na dovolenku zbytočne?

Ak dôjde k oneskoreniu, vznikne vám nárok na kompenzáciu a to vo výške 10 Eur za každý deň oneskorenia. Ak sa proces natiahne na viac ako šesť dní, kompenzácia za každý ďalší deň stúpa na 20 eur, maximálne môže dosiahnuť 150 eur. V prípade ak z mene dôjde proti vašej vôli, kompenzácia môže dosahovať 30 – 300 eur. Rovnaká základná výška kompenzácie platí aj v prípade, ak strany zneužijú proces zmeny alebo inak nedodržia podmienky prechodu.

Ak je to technicky možné a budete s tým súhlasiť, zmena poskytovateľa môže prebehnúť aj bez návštevy technikov a to prostredníctvom vzdialeného prístupu. Hoci mnohí operátori vzájomne zdieľajú svoje pevné siete, v praxi si zmena poskytovateľa bude určite vyžadovať výmenu koncového zariadenia. Pri zmene poskytovateľa bude tiež samozrejme potrebné počítať s tým, že vám nový poskytovateľ nie je povinný poskytnúť rovnaké podmienky a služby ako ten pôvodný. Hoci teda môžu zdieľať svoje siete, nový poskytovateľ nemusí mať v ponuke rovnaké rýchlosti pripojenia či balíky doplnkových služieb.

Tejto novej vyhlášky sa budú musieť poskytovateľa pevného internetu na Slovensku držať od 1. januára 2025.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.