Reklama

Internet dokáže zničiť život na mnoho spôsobov

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Internet je dnes už takmer takou samozrejmosťou, akou je napríklad elektrická energia. Je všadeprítomný a vďaka nemu máme kontakt so svetom. Napriek tomu môže predstavovať skryté nebezpečenstvo, tým teraz nemáme na mysli hekerov.

Závislosť na internete je veľkou hrozbou, najmä pre deti a mladých, ktorí trávia on-line oveľa viac času ako dospelí a ľahko sa môžu nechať strhnúť silou algoritmov sociálnych sietí či hrami.

Medzi tie novšie nástrahy patria už aj hoaxy a závislosť na internete ako takom. Práve osvete o týchto novodobých rizikách sa venoval workshop pre 20 detí z Detskej univerzity, ktoré pre ne pripravilo Lenovo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Závislosť od internetu, na rozdiel od gamingu, nie je uznaná za diagnostikovateľnú duševnú poruchu, to však neznamená, že problémy vyplývajúce z nadmerného používania internetu si nezaslúžia pozornosť.

Podľa posledných dostupných prieskumov, internet využíva 84,8 % Slovákov, 45 % Slovákov sa na internet pripája každý deň.

S deťmi sa o hrozbách internetu rozprávali známi influenceri a tvorcovia obsahu Selassie (Matej Slažanský) a Sandra Sviteková, ktorá vytvára úžasný obsah na Dejepis inak. „Povolaním som učiteľka, ale tisíce študentov učím na internete. Deti, ktoré dnes využívajú technológie úplne prirodzene odmalička, učím v prvom rade to, že nestačí byť iba digitálne natívny, ale nesmieme zostávať digitálne naivní,“ hovorí Sandra Sviteková.

Selassie dodáva: „Internet vie byť nebezpečné miesto, ale nemusí byť. Stačí vedieť, ako k nemu pristupovať. To, čo vidíme na internete je fikcia. Mnoho vecí je tu oveľa exponovanejších – napríklad nepravdivé informácie či nenávistné prejavy. Treba sa naučiť, ako sa voči nim brániť.“

Zdroj | Lenovo

Aké typy závislostí na internete sú najvypuklejšie? Ide o široký pojem označujúci celú škálu správania. Hoci neexistujú oficiálne diagnostické postupy a kritériá, poznáme niekoľko typov závislosti na internete, na ktoré si treba dať pozor. Ide o:

  • závislosť na počítačových hrách;
  • on-line vzťahy;
  • nutkavé používanie internetu;
  • kompulzívne vyhľadávanie informácií.

Vladimír Varzaly, country manager z Lenova, hovorí, že si vo firme uvedomujú zodpovednosť, akú majú voči deťom a mládeži. „Už pri dizajnovaní našich zariadení si preto dávame záležať na rôznych bezpečnostných funkciách a prvkoch, no v prvom rade potrebujeme deti naučiť digitálne zručnosti a kritické myslenie, aby sa dokázali bezpečne orientovať v online svete aj samy.“

Trávenie neúmerného času v on-line priestore sa stáva globálny problém. Nenápadná zábava počas voľného času môže ľahko prerásť v závislosť narúšajúcu schopnosť dieťaťa, resp. mladého človeka viesť normálny život.

„Sociálne siete či online hry vedia byť pre detský mozog natoľko stimulujúce, že zabúdajú na prestávky, vynechávajú jedlo, spánok, nesústredia sa na školu, netrávia čas s kamarátmi či rodinou. Intenzívna prítomnosť na sociálnych sieťach im zasa môže spôsobovať úzkosti a depresie. Internetu sa ale netreba báť, ak sa využíva s rozumom,“ konštatuje Matej Šťavina z Lenova, ktorý sa venuje vzdelávaniu detí a mladých ľudí na školách.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Onur Binay/Unsplash

Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti, nemala by mu hroziť závislosť na internete. Napriek tomu predstavuje veľkú hrozbu a je dobré o nej hovoriť. Technologické firmy chcú zarábať, je v ich záujme dostať pred displeje čo najviac používateľov pokiaľ možno na čo najdlhší čas. V našom záujme je, aby sme boli nohami pevne na zemi, v reálnom svete a neostali digitálne naivní.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.