Reklama

Intel predstavil 7. generáciu procesorov Core, nazval ich Kaby Lake

Zdroj | Intel
Števo Porubský
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Americký Intel po dlhom čase predstavil očakávanú siedmu generáciu procesorov Intel Core. Intel Core Kaby Lake, ako znie kódové označenie novej generácie má priniesť hlavne lepšie využívanie energie, hlavne pri mobilných zariadeniach. Zároveň majú mať 4K Ultra HD, 360° videá či VR v malíčku.

Zdroj | Intel

Intel Core Kaby Lake sú vyrobené 14 nm výrobným procesom, ktorý výrobca označuje ako 14 nm+, čo by mala byť o čosi vylepšená minuloročná architektúra procesorov Skylake. Nová generácia procesorov má byť o 12% výkonnejšia pre produktivitu a o 19% rýchlejšia čo sa týka internetovej práce.

Pozrite si

Intel predstavil kompletnú 6. generáciu procesorov architektúry Skylake

Budúcich majiteľov má potešiť aj práca s 4K Ultra HD a 360° videami. Tá má byť výrazne rýchlejšia, pričom spotreba by mala byť omnoho nižšia vďaka menšej energetickej náročnosti čipov.

Zdroj | Intel

Intel jednoducho pridal hardvérové kódovanie a dekódovanie pre 10-bitové HEVC 4K Ultra HD a 8-10-bitové VP9 videá. Samozrejmosťou je podpora HDR (HDR10 alebo Dolby Vision HDR) a širokého farebného gamutu.

Nechýba ani práca s rozšírenou alebo virtuálnou realitou. Jednoducho všetko, čo je aktuálne in, nová generácia chce zvládať bez najmenšieho zaváhania.

Pe ilustráciu, nový Intel Core i7-7500U počas prehrávania Ultra HD videa z disku spotrebúva len 0,5W energie. Predchádzajúci model i7-6500U pritom spotrebuje 10,2W pri rovnakej činnosti. Pri sledovaní Ultra HD videa z YouTube je spotreba nového procesora na úrovni 0,8W, pri staršom modeli to bolo vraj 5,8W.

Tým najzaujímavejším vylepšením má byť ale energetická efektívnosť. V spojení s videami ide napríklad o celodenné (9,5 hodiny) prehrávanie Ultra HD videa z disku, resp. do 7 hodín prehrávania on-line Ultra HD videa z YouTube. Starší model pritom zvládal len 4 hodiny.

Zdroj | Intel

Vďaka nižšej energetickej náročnosti produkujú nové procesory menej tepla čo zas znamená, že nepotrebujú výkonné a hlavne veľké chladenie. Tým sa otvára cesta pre ešte tenšie zariadenia, ako doteraz.

Nová generácia Kaby Lake bude v troch sériách – Y, U a Core M3. Séria. Séria Y bude pre tenké zariadenia s menšími nárokmi na výkon (1-1,3 GHz, Turbo Boost od 2,6 do 3,6 GHz), pričom spotreba bude len 4,5W.

Séria U ponúkne vyšší výkon na úrovni 2,4 – 2,7 GHz, resp. 3,1 – 3,5 GHz pre Boost, no s vyššou spotrebou (do 15W). Top modely série Y zatiaľ predstavené neboli. Séria Core M3 by nemala mať súrodencov M5 a M7.

Zdroj | Intel

Intel si neodpustil ani porovnanie, no nie reálne, ale s až 5-ročným procesorom i5-2467M. V takom prípade dostanete z i7-7200U 1,7x vyšší výkon, 8,6x rýchlejšiu prácu s 4K Ultra HD 360 videami, 6,8x rýchlejšie konvertovanie 4K Ultra HD videí a 3,5x lepší 3D výsledok pri hraní hier.

Zdroj | Intel

A čo to všetko znamená pre nás, bežných spotrebiteľov? Do konca roka uvidíme nové notebooky, hybridy, tablety, all-in-one riešenia či dokonca smartfóny vybavené novými Intel Core procesormi. Tie budú pritom ešte tenšie, ako doteraz, Intel tvrdí, že menej ako 10 mm pri notebookoch a hybridoch s chladením, resp. menej ako 7 mm pri zariadeniach s pasívnym chladením.

Zároveň sa môžeme tešiť na výkonnejšie zariadenia s ešte jemnejšími displejmi s natívnym prehrávaním Ultra HD obsahu, ktorého stále (našťastie) pribúda. Výrobcovia ako Acer, ASUS, Lenovo či Microsoft už prejavili novým procesorom veľkú náklonnosť, očakáva sa tiež predstavenie nových Apple zariadení.

Okrem toho bude nové zariadenia ponúkať dlhšiu výdrž, hoci nepôjde o nič extrémne. Intel totiž porovnával výdrž pri prehrávaní Ultra HD videa, nie pri bežnej či náročnejšej práci s inými programami.

Zdroj | Intel
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.