Reklama

In&motion - airbag vo veste pre milovníkov extrémnych športov

Zdroj | In&motion
Viktor Šmidák
Zdroj | In&motion
Zdroj | In&motion

Airbag v aute sa používajú v autách od roku 1971. Odvtedy sa stali bežnou súčasťou každého automobilu. In&motion ale prináša vestu, v ktorej je airbag.

Extrémne športy sa tešia veľkej obľube. Či ide o závodné lyžovanie, freeridové snowboardovanie alebo preteky na motocykloch. Práve týmto prípadom sa venuje spoločnosť In&motion, ktorá už niekoľko rokov vyvíja vestu. Tá má ochrániť svojho nositeľa podobným spôsobom, ako chráni airbag pasažiera auta.

Vývoj takejto ochrany do automobilu je pomerne jednoduchý. Po stranách auta sa nachádzajú nárazové senzory, ktoré pri náraze pošlú signál airbagom. Ten sa v priebehu stotín sekundy otvorí a zabráni vážnejším úrazom posádky.

Zdroj | In&motion

Pri aktívnych športovcoch je to však zložitejšie. Je ťažké predpovedať, v ktorom momente je človek v ohrození. In&motion nie je len o veste. Nachádza sa tu aj gyroskop, ktorý každú sekundu stihne 1 000 krát analyzovať pohyby nositeľa a následne rozoznáva vďaka umelej inteligencii či lyžiar alebo motorkár stratí rovnováhu. Ak sa jej niečo nezdá, v priebehu desatiny sekundy sa airbagy nafúknu.

Pozrite si

Alpinestars prináša bundy s airbagmi – ochránia motocyklistov

Zdroj | In&motion

Jediným problémom tohto druhu ochrany môže byť hmotnosť. Vrcholoví športovci sa snažia držať svoju váhu na čo najnižšej úrovni, novinka však bude vážiť o 800 gramov viac, ako konkurenčné produkty. V skoku na lyžiach by aj týchto pár gramov mohlo zohrať rozhodujúcu úlohu.

Zdroj | In & motion

Podobné vesty spoločnosť ponúka špeciálne i pre dostihových jazdcov a po novom chce túto technológiu priniesť aj pre downhillových nadšencov. Vybraným cyklistom dokonca In&motion ponúkne svoju vestu na šesť mesiacov, aby ju tak pred finálnym zaradením do predaja mohli preveriť.

Zdroj | In&motion

Spoločnosť po niekoľkých rokov prichádza na trh. Prvé kusy by už mali byť dostupné. S očakávanou cenou 1 200 dolárov si ale airbag vo veste nezíska každého. Ako sa však hovorí, zdravie nadovšetko, no nie?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.