Reklama

Alpinestars prináša bundy s airbagmi - ochránia motocyklistov

Juraj Procházka

Motocyklisti, cyklisti a fanúšikovia mnohých rýchlych športov sa už čoskoro dočkajú účinnejšej ochrany pred úrazmi, ku ktorým dochádza pri pádoch, alebo nárazoch vo veľkej rýchlosti. Pomôcť by im mal ochranný odev fungujúci na princípe airbagu z dielne talianského výrobcu ochranných odevov pre motocyklistov a pretekárov Alpinestars.

tech-air_valparaiso

Vzduchové vankúše reagujúce na náraz sú v tomto prípade zabudované v špeciálnej bunde, vybavenej jednotkou Airbag Control Unit (ACU). Nový systém Tech-Air Street zabezpečí ochranu chrbta, hrudníka, obličiek a ramien jazdca nafúknutím viacerých vankúšov pomocou zabudovanej jednotky so stlačeným argónom. Stane sa tak v prípade, že elektronika vyhodnotí náraz, informoval portál Jalopnik.

Pozrite si: Hövding – koncept airbagu pre cyklistov

Alpinestars, podobne ako konkurenčná  spoločnosť Dainese, pripravuje nositeľnú airbagovú ochranu už od roku 2010. Zariadenie pripomína vložku zimnej bundy a tvorí ho jediný odnímateľný diel, v ktorom textília drží pokope všetky komponenty – riadiacu jednotku, nádobky s plynom a dva káble prechádzajúce do bundy. Celý systém je napájaný Li-ion batériou s výdržou 25 hodín a s dobou nabíjania 6 hodín cez USB port. Používa rovnaký micro-USB kábel, na aký ste zvyknutí vo svojom mobile.

tech-air1

Riadiaca jednotka je chránená pred vplyvmi počasia a systém je už homologovaný podľa prísnych nárazových predpisov ECE. O aktuálnom stave ochrany a batérie informujú LED umiestnené na ramene. Systém identifikuje blížiaci sa pád a mal by to stíhať do 8 ms. Následne do 50 ms dôjde k plnému nafúknutiu vzduchových vankúšov, ktoré zostanú v nafúknutom stave 5 sekúnd. Potom sa airbagy v priebehu 25 sekúnd postupne vypustia.

tech-air2

tech-air3

Ochranný systém TECH-AIR s nafúknutými airbagmi: pohľad spredu (hore) a zozadu.

Alpinestars bude spočiatku ponúkať dve bundy Tech-Air – vodeodolnú „dobrodružno-turistickú“ verziu Valparaiso a Viper pre „letné ulice“. Cena tohto „brnenia novodobých rytierov“ zatiaľ nie je známa, ale indície od konkurencie hovoria, že nepôjde o lacnú záležitosť. Čo je však cennejšie ako zdravie? Airbagové oblečenie Tech-Air by sa na európskom trhu malo objaviť na jar 2015.

Zdroj: Jalopnik, Alpinestars

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.