Reklama

Imidžová IKEA Symfonisk vám zahrá na párty a ešte vás aj zobudí

Richard Pliešovský

Málokedy sa stane, aby si človek musel brať k zapnutiu smart reproduktora návod na použitie. V prípade hrajúcej lampy je však všetko trochu inak, a tak som pri skladaní a montovaní svietidla od Ikey nahliadol aj do návodu na použitie.

Ikea ja známa svojim premysleným prístupom nielen k dizajnu, ale aj na to, aby ponúkala praktické využitie produktov. Vo svojom portfóliu má viacero lámp s integrovaným reproduktorom, ja som dostal na testovanie stojacu lampu s Wi-Fi reproduktorom Symfonisk.

94 %
Symfonisk FL je Wi-Fi reproduktor od Sonos so 180-stupňovým audiom a stojaca lampa v jednom. Predstavuje vynikajúce spojenie skvelého dizajnu a kvalitného zvuku od renomovanej značky.

Výhody

  • perfektný dizajn
  • výborný zvuk Sonos
  • kvalitná konštrukcia

Nevýhody

  • žiarovka sa nedá ovládať cez aplikáciu
Obsah pokračuje pod reklamou

Symfonisk prišiel v dvoch pomerne ťažkých krabiciach. V menšej podlhovastej krabici bolo šesť tenkých kovových tyčí, ktoré sa zospodu pripevnili o podstavec a na druhej strane k reproduktoru Sonos. Na reproduktor sa zvrchu napokon upevnilo bambusové tienidlo. Nič zložité, ale pre istotu som si pomáhal návodom na použitie.

Stojaca lampa nie je vôbec malá, ani ľahká, je to naozaj kus nábytku. Na výšku má 136 cm s obvodom 37 cm. Výrobca si zaslúži pochvalu za dlhý, až 3,5 m napájací kábel, čo vyrieši nejeden problém, ak nemáte zásuvku poruke. Samotný podstavec má 5 kg, čo zaručuje veľmi slušnú stabilitu.

Napokon som zospodu pripojil do reproduktora kábel na 220 V a naskrutkoval žiarovku. V aplikácii Sonos som spároval Symfonisk a to bolo všetko.

Reproduktor viete ovládať aj manuálne na tele zariadenia. V zadnej časti sa nachádza trojica tlačidiel: Play/Stop, a +/- na reguláciu hlasitosti. Medzi tlačidlami je umiestnená drobná biela LED dióda, v aplikácii si môžete nastaviť jej vypnutie, aby vás v noci nerušila. Praktickosť tejto funkcie som sám ocenil, pretože aj takéto malé svetielko dokáže v úplnej tme vykúzliť na stene pomerne veľkú svietiacu plochu, ktorá môže rušiť zaspávanie.

Ďalšie tlačidlo sa nachádza na prednej strane – slúži na zapnutie a vypnutie svetla. To sa dá urobiť len takto, neexistuje žiadna integrácia do aplikácie, či smart domácnosti. To je určite škoda, ale zase na druhej strane trochu analógu nezabije žiadneho tech nadšenca.

Aký je zvuk? Kto pozná Sonos, ten má určite predstavu, čo môže od Symfonisku očakávať. Wi-Fi reproduktor so 180-stupňovým zvukom je tvarovo aj veľkostne podobný Apple HomePod, ani zvuk medzi nimi nie je výrazne odlišný. Má veľmi dobé podanie basov, výšky by mohli byť jasnejšie. Čo sa týka stredných tónov, tak v prípade dialógov (film, dokument, podcast) sú veľmi dobré, v prípade hudby by som uvítal ich čistejšie podanie, boli málo zreteľné.

Audio si však viete vylepšiť jednoducho kalibráciou miestnosti. Poslúži na to aplikácia, ktorá vás jednoduchým videom naviguje a ukáže čo máte robiť. Vašou úlohou je obísť celú miestnosť s mobilom v ruke a snímať odrazený zvuk od stien. V princípe ide o to, že reproduktor vydáva v pravidelných cykloch špecifické tóny, mikrofón v smartfóne ich identifikuje a analyzuje. Podľa nameraných dát systém zmení parametre a výsledok je naozaj počuteľný.

Čo sa mi páčilo?

Symfonisk pre majiteľa predstavuje v prvom rade dizajn, ktorý je úchvatný, kombinuje v sebe čaro retroštýlu tak, aby veľmi dobre zapadol aj do moderného interiéru a urobil z obyčajnej stojacej lampy „atrakciu“.

Kombinácia lampy a reproduktora nie je novátorská, ide však o veľmi funkčné spojenie dvoch doplnkov domácností tak, aby nezaberali veľa miesta, no nestratili nič z kvality. S tým súvisí aj spolupráca Ikey so Sonos. Je sympatické, ze švédi nezvolili ľahšiu cestu použitím noname reproduktora, ale do lampy integrovali značkovú techniku. O to lepšie, že si rozumie aj s inými reproduktormi Sonos (Spotify Connect). To taký Apple HomePod nepodporuje ani spárovanie dvoch rozdielnych generácií jedného modelu.

Zvuk je samostatnou kapitolou. Je veľmi slušný, zvlášť, ak si nájdete pár minút a pomocou appky Sosnos ho nakalibrujete v miestnosti, kde lampa stojí. Samozrejme, nejde o high end riešenie, ale stále je viac než postačujúce pre bežných používateľov, ktorí pozerajú telku a videá, počúvajú hudbu, audioknihy či podcasty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zariadenie podporuje AirPlay 2, takže si veľmi dobre rozumie s iPhonom a tým pádom aj s Apple Music. Samozrejme, žiaden problém nie sú ani ostatné hudobné služby. Aplikácia Sonos okrem toho ponúka veľkú zbierku rádií, kde si môžete vybrať nielen podľa žánrov, ale aj hovoreného slova.

Výhodou takéhoto riešenia je, že môžete streamovať hudbu (podcasty, rádio) cez Wi-Fi bez toho, aby vás rušili telefónne hovory alebo notifilácie. Hudba sa prehráva, aj keď váš telefón alebo tablet nie je nablízku.

Páčilo sa mi tiež, že okrem Wi-Fi podporuje Symfonisk aj káblový internet cez port RJ45.

Pozrite si

Sonos Ray je veľmi malý, no na zadok dokáže posadiť aj majiteľa veľkého TV

Čo by mohlo byť lepšie?

Asi najväčšie sklamanie, aspoň v mojom prípade, bolo, že žiarovku si nedokážete ovládať cez aplikáciu. Privítal by som aspoň zapnutie a vypnutie + plán. Ikea zrejme zvolila tento kompromis preto, lebo nevie, aký typ žiarovky použijete v lampe. Mimochodom, závit je typu E26/E27 max 15 W. IKEA odporúča svoju smart LED žiarovku Trådfri, tá je stmievateľná, podporuje bezdrôtové ovládanie (ak si kúpite diaľkové ovládanie Styrbar) a funguje s Ikea Home smart.

Niekomu nemusí vyhovovať farebné prevedenie reproduktora, alebo tienidla. Na stránkach výrobcu som nenašiel môžnosť vybrať reproduktor v bielej farbe, ani iný typ/farbu tienidla.

Záver

Musím priznať, že keď som balil Symfonisk do krabíc, bolo mi za týmto sympatickým kúskom smutno. Za dva týždne nášho spolužitia mi zaliezol pod kožu a veľmi rýchlo som si zvykol na tento svietiaci reproduktor. Aj keď mám v izbe kvalitnú stereo súpravu, často som sa pristihol, že YouTube, alebo podcasty radšej využívam tento systém. Dokonca som prišiel na chuť aj mechanickému tlačidlu na zapnutie svetla. Natiahnuť ruku a stlačiť vypínač je oveľa rýchlejšie, ako hľadanie smartfónu, otváranie aplikácie a zapínanie svetla. To isté platí aj o hlasovom príkaze.

IKEA Symfonisk je vynikajúce riešenie. Samozrejme, najlepšie by bolo umiestniť dva kusy vedľa telky a mať tak plnohodnotné stereo.

Stojaca lampa s Wi-Fi reproduktorom Symfonisk sa predáva za 199 eur. Nie je to prestrelená suma, ale ak by ste chceli počúvať stereo zvuk, je to už 398 eur a jedno svietidlo navyše. Našťastie, tento model si môžete spárovať so základňou reproduktorovej lampy s Wi-Fi, ktorá je i o čosi lacnejšia (149 eur).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.