Reklama

Sonos Ray je veľmi malý, no na zadok dokáže posadiť aj majiteľa veľkého TV

Števo Porubský

To, že je Sonos Ray malý ale nie je chyba ako taká. Chybou sú len jeho rozmery, pretože mnohí si budú myslieť, že v tak malom tele nemôže byť dobrý zvuk. Opak je pravdou. Sonos Ray je jedným z najlepších soundbarov vo svojej cenovej triede.

Dovolil by som si tvrdiť, že aj najlepší, no na to by som musel počuť aj všetkých ostatných konkurentov, čo sa mi doteraz nepodarilo a asi ani nikdy nepodarí. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že je najlepší. Aspoň pre mňa. Napríklad k monitoru na pracovnom stole.

Obsah pokračuje pod reklamou

V domácom office mám 34″ displej. Je super, zmestí sa naň toho toľko ako na dva či tri monitory dokopy. Šírka? Čosi vyše 70 cm, teda dvojnásobok šírky MacBooku s 15,4″ displejom. Šírka Sonos Ray? 56 cm! Aby som bol už kompletný, výška soundbaru je 7,1 cm, hrúbka 9,5 cm. Smiešne? A to ste ešte nepočuli hmotnosť. 2 kg!

Ak ste si spočítali 1+1 a brali vážne prvé moje prvé vety v článku, možno si myslíte, že som blázon. Možno. No teraz si spočítajte, že tento soundbar stojí 299 €. Len? Povedal by som. Dokáže toho pritom omnoho viac, ako konkurencia. Čo napríklad?

Je smart. No žiaľ kvôli absencii mikrofónu priamo na tele s ním nemôžete komunikovať pomocou hlasových asistentov. Cez Apple AirPlay 2 s Apple Siri ale áno. Už tým tvorí dve zariadenia v jednom, pretože nepotrebujete mať v domácnosti či kancelárii dva reproduktory – soundbar a smart reproduktor od Apple.

V malom plastovom tele je vedľa seba naskladaných niekoľko meničov a pasívnych akustických prvkov. Vo vnútri sú 4 meniče a zosilňovače triedy D. Dva zosilňovače podporujú stredové meniče, dva zas výškové. O basy sa stará v podstate iba dvojica pasívnych žiaričov.

Zdroj | Sonos

Kým si soundbar ale nezapnete, neuveríte, že Sonos, resp. inžinieri v Sonose dokázali z tak malého tela vydolovať taký výborný zvuk. Samozrejme, na Hi-Fi riešenia za tisíce nemá, no smelo sa vie popasovať so všetkou konkurenciou vo svojej cenovej kategórii. Navyše nepotrebuje ani bezdrôtový subwoofer, hoci ho je možné k Sonos Ray dokúpiť. Na hlboké tóny si postačí aj sám. Len nečakajte masívne dunivé tóny, ktoré otriasajú oknami, to chce naozaj externý subwoofer.

Sonos Ray je možné ladiť pomocou Trueplay, špeciálnej technológie Sonosu, ktorá spolupracuje ale žiaľ iba s iOS zariadeniami. Android či iný smartfón/tablet nevyužijete. Trueplay nastavenie trvá iba niekoľko minút a výrobca sľubuje zlepšenie zvuku, ktorý sa prispôsobuje konkrétnemu priestoru. Poteší aj možnosť zapnutia profilov pre nočné sledovanie či zvýraznenie dialógov.

Všetko pritom funguje cez mobilnú appku, hoci na hornej strane je trojica dotykových ovládacích prvkov. V appke sú však nielen všetky nastavenia, ale aj návod na sprevádzkovanie soundbaru. K TV sa vie pripojiť iba pomocou optického digitálneho pripojenia. Žiadne ďalšie možnosti neponúka, dokonca chýba aj HDMI port!

Existuje ale našťastie bezdrôtové Wi-Fi pripojenie a to rovno akéhokoľvek Sonos reproduktoru do multiroom systému. Dokonca je možné spojiť do multiroom systému aj reproduktory IKEA, ktoré švédsky gigant vytváral práve so Sonosom.

A to je veľké plus, pretože v jednom audio systéme môžete mať hneď niekoľko reproduktorov a jednoducho medzi nimi prepínať napríklad aj podľa toho, v ktorej izbe či priestore sa nachádzate. Napríklad z pracovne môžem plynulo prejsť počúvať hudbu z Ray na Arc, v prípade pekného počasia si môžem zas hudbu z Arcu zobrať v prenosnom reproduktore Roam (či inom od Sonos) aj na terasu.

Plusom je možnosť vytvorenia surround systému, napríklad na zadné repro je možné použiť Sonos One či niektoré zo série Play, ale aj viaceré ďalšie. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia subwooferov Sub a Sub Mini.

Zdroj | Sonos
Obsah pokračuje pod reklamou

Sonos Ray má navyše aj Ethernet port (10/100 Mbit/s). Pod kapotou má osadený aj 4-jadrový ARM procesor s 1 GB RAM a 4 GB ROM, ktoré sa starajú o chod smart systému. Wi-Fi modul je na prekvapenie iba v štandarde 4, teda b/g/n.

Žiaľ, nie všetko, alebo teda nič, nie je dokonalé. Sonos Ray má síce ekologické balenie, ale je veľmi chudobné. Kým iní vám do balenia pribalia držiak na stenu či HDMI a optický kábel, v krabici Ray nenájdete nič, teda okrem sieťového a optického kábla. Za držiak si musíte priplatiť takmer 40 € navyše.

Kým konkurencia má aj Bluetooth (no často nie Wi-Fi), Sonos Ray ho nemá. Dnes už ale nie sú smartfóny, ktoré by nemali Wi-Fi a využívali v nich niektorú z audio streamovacích služieb. Akonáhle tak bude niekto na vašej Wi-Fi, bude môcť streamovať svoju hudbu do Sonos Ray.

Aktuálnu cenu Sonos Ray nájdete aj na Heureka.sk:

Osobne ma Sonos Ray potešil. Ze necelých 300 € ponúka výborný zvuk, ktorý dokáže ozvučiť aj veľkú obývačku. Ak teda máte televízor, ale nie ste spokojný so zvukom, Sonos Ray to môže vyriešiť. V predaji je v čiernej, ale aj bielej farbe, rovnako ako externý subwoofer Sub i Sub Mini, čo sa často u soundbarov nevidí. Osobne mi chýba azda iba mikrofón, no aj to má riešenie – ovládanie cez mobil či v kancelárii cez Siri z Macu alebo iPhonu.

Zdroj | Sonos

Jediný problém vidím v tom, že už pri 50″ displeji môže soundbar vyzerať veľmi smiešne. Sonos to na propagačných záberoch vyriešil celkom šikovne, Ray vložil do poličky pod televízorom, kde sa už skryla jeho malosť. Druhý problém môže byť absencia HDMI, no v konečnom dôsledku to problém ani nie je. Súčasné televízory majú vždy digitálny zvukový výstup a tak ušetríte HDMI z televízora na niečo iné. Navyše optický kábel je omnoho tenší a nenápadnejší ako akýkoľvek HDMI kábel.

Sonos Ray si napriek drobnostiam zaslúži ocenenie Dobrá cena. Je to totiž najdostupnejší soundbar od Sonosu a zvukom za svojimi súrodencami vôbec výrazne nezaostáva.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.