Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

IKEA SYMFONISK Rám na obraz s Wi-Fi reproduktorom - prekvapenie roka!

IKEA SYMFONISK Rám na obraz s Wi-Fi reproduktorom - prekvapenie roka!
Števo Porubský
IKEA SYMFONISK Rám na obraz s Wi-Fi reproduktorom - prekvapenie roka!
89 %
IKEA v spolupráci so spoločnosťou Sonos pred zhruba mesiacom predstavili najnovší produkt do série SYMFONISK - rám na obraz. Poviete si, že zaujímavý výmysel, ale toto nemôže hrať dobre. Naopak, SYMFONISK vzhľadom na svoju cenu a dizajn je pre mňa prekvapením roka. 

Výhody

  • pomerne kvalitný výstup
  • obraz a reproduktor v jednom
  • primeraná cena

Nevýhody

  • nedostupné obrazy
  • nemá Bluetooth
  • nemá 3,5 mm audio port

Áno, SYMFONISK Rám na obraz nehrá dokonale, nie je to však Hi-Fi systém za niekoľko stoviek či tisícok eur. Jeho cena je necelých 180 €. Za tú dostanete zariadenie 2v1. Prvým produktom je obraz, druhým reproduktor. Alebo naopak. Povedzte si sami.

Sériu SYMFONISK dnes už tvoria tri produkty – lampa, polička a teraz nový rám na obraz. Prvé dva produkty SYMFONISK som testoval minulý rok, dnes mám možnosť testovať aj najnovší model, rám na obraz.

Pozrite si

Vyskúšali sme reproduktory IKEA SYMFONISK so systémom Sonos

Je to zaujímavý a zároveň pomerne nenápadný produkt, ktorý len málokto rozpozná ako reproduktor. Aj moja manželka chodila okolo SYMFONISKu celý týždeň bez povšimnutia, kým som ho nezapol a nezačal hrať. „To je reproduktor?“, znela prekvapivá otázka.

Plastový produkt má rozmery 57 x 41 x 6 cm. Nebola by to IKEA, keby nový SYMFONISK ale nemal viacero možností uloženia. Okrem zavesenia na stenu ho je totiž možné aj položiť na zem, v balení sú aj malé gumené nožičky, ktoré je navyše možné v čase nepoužívania (keď je reproduktor na stene) vložiť do výkrojov v zadnej časti.

Navyše je nový SYMFONISK možné používať na výšku i na šírku. Položiť alebo zavesiť si tak môžete reproduktor zvisle, alebo vodorovne. V predaji sú zároveň dve farebné verzie tela – biela a čierna. Žiaľ, aj čierna verzia má biely kábel. Ten má 3,5 metra a je potiahnutý látkou. Je však pomerne hrubý, vyzerá skôr ako kábel k lampe, nie k pomerne energeticky nenáročnému reproduktoru.

Zaujímavosťou je štvorica plstených podložiek, ktoré IKEA bežne predáva na nábytkové nohy. Našli si však aj miesto tu, aby reproduktor nepoškodil stenu, na ktorú je ukotvený.

Reproduktor sa na stenu kotví špeciálnym držiakom. Ten je, samozrejme, v balení. SYMFONISK potom stačí už len zavesiť ako bežný obraz.

Vzadu je aj iná zaujímavosť – okrem klasického sieťového pripojenia je pri tomto porte aj AC OUT, takže ak sa rozhodnete mať na stene dva SYMFONISKY vedľa seba v stereo systéme, nemusíte mať dve elektrické zásuvky, stačí jedna.

Mimochodom, do stereo systému je možné spojiť iba dva rovnaké SYMFONISKY, nie je možné spojiť napríklad SYMFONISK a niektorý zo Sonos reproduktorov. Dôvodom má byť to, aby zvuk znel vyvážene.

V prípade dvoch SYMFONISKOV je ale možné ich zaradiť do systému domáceho kina ako zadné reproduktory so soundbarom Arc a Beam! Na test som mal ale iba jeden SYNFONISK, toto sa mi tak vyskúšať nepodarilo.

Na ovládanie SYMFONISKU sú v zadnej časti tri tlačidlá – PLAY/PAUSE a ovládanie zvuku +/-. V prípade zavesenia na šírku sú ale v neprirodzenej polohe – vľavo hore. Ak zavesíte reproduktor vyššie, na tlačidlá nedočiahnete. A možno aj nebude treba, všetko sa totiž aj tak ovláda cez smartfón, pomocou hlasu (ak máte iný smart repro v domácnosti) alebo cez počítač.

V zadnej časti je i miesto aj na kábel, kotví sa suchým zipsom. Zároveň tu nájdete aj Ethernetový port, SYMFONISK tak nemusí byť vyslovene bezdrôtový reproduktor. Na bezdrôtové pripojenie využíva iba Wi-Fi, Bluetooth tu nenájdete. Wi-Fi ale podporuje Apple AirPlay 2, čo poteší všetkých Apple fanúšikov.

Prednú stranu je možné vybrať von a vymeniť za inú. Tak znie teória. Prax je však taká, že iný predný panel dnes ešte nekúpite. Stáť by mal 17 €, no kedy príde na trh nie je známe. V predaji má byť 14 rôznych panelov, pričom ďalšie majú pribúdať postupne.

Rám obrazu, ktorý je súčasne reproduktorom, môže visieť na stene samostatne, ako solitér, alebo v kombinácii s inými obrazmi. Môže stáť na polici alebo ležať na podlahe, prípadne byť len tak opretý o stenu. Predný panel sa dá obmieňať a štýlovo doladiť s charakterom domácnosti,“ hovorí Stjepan Begic, produktový vývojár v IKEA of Sweden. 

Vnútro obrazu tvorí plastová mriežka v tvare včelieho plástu s pevným okrajom, ktorá je potiahnutá veľmi tenkou látkou, aby neprekážala šíreniu zvuku. Okrem včelieho plástu sú na ráme dve malé dierky (keď otočíte predný panel naopak), SYMFONISK má totiž LED diódu informujúcu o základnom stave.

Za obrovskú chybu považujem to, že IKEA nepredáva sľubované obrazy do reproduktorového rámu. V predaji sú len dve základné verzie – biela a čierna s jednoduchými grafikami. Zároveň IKEA mohla vymyslieť spôsob, akým by bolo možné dizajn obrazu meniť podľa seba. Napríklad ponúknuť čisté „plátno“, ktoré by si mohli zákazníci pomaľovať ako by len chceli. Napríklad aj obyčajnými fixkami či inou formou, ktorá by nepoškodila šírenie zvuku.

Viem si predstaviť napríklad úplne iný dizajn v detskej izbe, ale aj v izbe pre tínedžera či spálni. Keďže SYMFONISK je možné zaradiť do multiroom systému od Sonosu, nebolo by nič lepšie ako mať práve možnosť personalizácie pre každú miestnosť.

Môžete namietať, že klasické Sonos reproduktory (ani iné) si predsa človek nemaľuje a nepersonalizuje, no toto nie je iba reproduktor, ale aj obraz a IKEA ho tak aj predáva. Preto považujem možnosť personalizácie vzhľadu za kľúčovú vlasnosť.

Keď odnímete predný panel, jasne vidieť „čo to hrá“. Sú to dva reproduktory – stredobasový a výškový za špeciálnou mriežkou. Okrem nich tu je ešte bassreflex tunel pre zlepšenie podania hlbokých tónov. Presné špecifikácie použitých meničov výrobca ale neuvádza.

Zapnutie a nastavenie je rovnako rýchle ako v prípade akýchkoľvek iných Sonos reproduktorov. Za 2-3 minúty máte nastavené všetko. Samozrejme, cez appku.

Čo sa zvuku týka, už v úvode som spomínal, že nový SYMFONISK nehrá dokonale. Ale ani nemusí, nemá na to ani fyzikálne vlastnosti a ani nestojí tisíce. Je to produkt za necelých 200 €. Vo svojej cenovej skupine hrá ale veľmi dobre. Basy by mohli byť možno o čosi mohutnejšie (čo sa asi ale viac nedá vzhľadom na hrúbku ozvučnice), výšky a stredné tóny mohli byť o čosi čistejšie, no bez problémov by som nový SYMFONISK zaradil k tým najlepším.

Nový reproduktor IKEA SYMFONISK je pre mňa prekvapením roka. Okrem dizajnu a teda i samotného nápadu vtesnať reproduktor do obrazu novinka ponúka aj veľmi dobré podanie zvuku. Čerešničkou je zapojenie do multiroom systému od Sonosu a ovládanie cez spoločnú Sonos appku. Za 179 € len ťažko nájdete čosi podobné.

Aj preto si od nás odnáša ocenenie: