Reklama

Ideálne slúchadlá pre študentov? Toto sú 4 tipy na rôzne príležitosti

Zdroj | Lena Krieg
Stanislav Vinc
Zdroj | Lena Krieg
Zdroj | Lena Krieg

Slúchadlá sú už dnes prakticky povinnou TECH výbavou každého študenta. Počas ciest do a zo školy ide o skvelý doplnok na počúvanie hudby či rozširovanie si obzorov pomocou podcastov a ak sa naplní predpoklad škôl o presune štúdia späť do domácností počas zimy, hodiť sa budú aj pri videohovoroch.

Aké slúchadlá si teda ako študent vybrať, ak okrem funkcií a kvality hrá pri výbere rolu aj cena? Máme pre vás niekoľko tipov, z ktorých si vyberie každý.

Cieľom tohto výberu nie je vymenovať všetky modely, ktoré môžu byť vhodné pre študentov, ale skôr ukázať niekoľko typov slúchadiel vhodných pre rôzne situácie. Iné slúchadlá si totiž budete vyberať, ak má pre vás prioritu odhlučnenie a iné, ak slúchadlá potrebujete primárne na športovanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

V rámci každej kategórie slúchadiel uvedieme jeden konkrétny model ako príklad pre inšpiráciu. Vybrať si už samozrejme môžete iný model, či už podľa dostupného rozpočtu alebo dodatočných požiadaviek na funkcie a parametre.

Všestranné štuple aj na cesty

Káblové slúchadlá síce pre niektorých nie sú úplne out, no prím už dnes hrajú plne bezdrôtové slúchadlá, ktoré už ponúkajú skvelú kvalitu, výdrž i ďalšie funkcie, ktoré oceníte pri štúdiu v hlučnom prostredí i cestovaní autobusom či vlakom.

Na mysli máme konkrétne tzv. štupľové slúchadlá, ktoré sa odkladajú do praktických malých puzdier, v ktorých sa priebežne aj nabíjajú. Už aj samotné štuple svojim dizajnom ponúkajú istú izoláciu od okolitého hluku, no do cenovo dostupných hladín sa už čoraz častejšie dostáva aj funkcia ANC, teda aktívne potláčanie okolitého hluku.

Slúchadlá v rámci tejto funkcie aktívne blokujú väčšinu zvukov v okolí a vy tak na jednej strane môžete lepšie počuť vašu hudbu a podcasty a na druhej sa zároveň lepšie sústrediť na písanie, štúdium či prácu.

Príkladom cenovo dostupných slúchadiel s touto funkciou sú napr. nedávno uvedené Huawei FreeBuds SE, ktoré popri funkcii ANC zaujmú aj hmotnosťou len 4,7 gramu na jedno slúchadlo či výdržou až 6 hodín na jedno nabitie. V predaji sú bežne za 49,90 €, no v rámci uvádzacej akcie si ich môžete ešte do 25.9. zakúpiť až o 10 eur lacnejšie.

Vo vlastnom svete s náhlavnými slúchadlami

Nie každému vyhovujú štuple, či už kvôli ich vkladaniu do uší, zvukovému prejavu alebo konštrukcii, ktorá vám neumožní pri pauze v počúvaní si ich jednoducho zhodiť na krk.

Široký výber našťastie existuje aj vo sfére bezdrôtových slúchadiel na hlavu, kde sa v porovnaní so štupľovými slúchadlami môžete tešiť aj na výrazne dlhšiu výdrž batérie.

Synonymom pre študentské slúchadlá sa v posledných rokoch na Slovensku stali slúchadlá od JBL, ktoré ponúkajú zaujímavý pomer medzi cenou, kvalitou zvuku a funkciami. Zlatou strednou cestou v tomto prípade je model JBL Tune 510BT, ktorý je dostupný vo viacerých farebných variantoch.

Tento model nedisponuje aktívnym potláčaním okolitého hluku, no tento nedostatok kompenzuje veľmi atraktívnou cenovkou. Ak by vám ANC veľmi chýbalo, stačí si priplatiť 20-30 € a v tejto cenovej hladine už nájdete aj modely, ktoré ho ponúkajú.

Obsah pokračuje pod reklamou

Slúchadlá pre športovo aktívnych študentov

Slúchadiel, ktoré sa pasujú za ideálnych spoločníkov k športovým aktivitám, je na trhu ako húb v lese po daždi. Osobne som bol však po vystriedaní viacerých štupľových a náhlavných slúchadiel napokon počas pohybu spokojný až so slúchadlami na lícne kosti.

Tzv. Bone Conduction slúchadlá sa nevkladajú do uší, ani sa na ne nepokladajú. Zvuk prenášajú priamo do vášho vnútorného ucha cez lícne kosti, vďaka čomu zostávajú vaše zvukovody voľné a vy tak dokážete aj počas športovania počuť, čo sa deje vo vašom okolí.

Pozrite si

Apple Watch Series 8 vs. Ultra, v čom sa líšia a ktoré si vybrať?

Takéto riešenie je bezpečnejšie, ale aj praktickejšie. Na rozdiel od štupľových a náhlavných slúchadiel, ktoré si treba po prudkých pohyboch neustále naprávať, držia slúchadlá na lícnych kostiach ako prikované a ak sa aj pohnú, kvalitu či hlasitosť zvuku to prakticky vôbec neovplyvní.

V tejto kategórii slúchadiel je už výber oveľa užší a jednotlivé modely sú oproti iným typom slúchadiel aj výrazne drahšie. Medzi tie najlacnejšie a zároveň najpredávanejšie slúchadlá na lícne kosti patria Nceboy HIVE Bones 3, ktoré podporujú režim handsfree, disponujú aj certifikáciou IPX6 a na jedno nabitie údajne vydržia prehrávať hudbu až 10 hodín.

Pre študentov-hráčov

Študenti, ktorí radi hrávajú hry, majú pri výbere nových slúchadiel na tento školský rok celkom iné priority. Viac ako na hudbu by po zvukovej stránke mali byť vyladené na vykresľovanie priestorového ozvučenia, k čomu sa pridáva rovnako dôležitá kvalita mikrofónov, komfortný dizajn a výdrž na jedno nabitie.

Výber v tejto kategórii slúchadiel je naozaj široký, no vypichnúť by sme v tomto prípade chceli model G435 LIGHTSPEED od spoločnosti Logitech. Tento headset si totiž rozumie s celým spektrom rôznych platforiem, ku ktorým sa okrem USB LIGHTSPEED adaptéra dokáže pripojiť aj cez Bluetooth.

Prečítajte si našu recenziu

Logitech G435 – vydarený krikľavý headset so skrytým mikrofónom

Dizajn slúchadiel je dostatočne nenápadný na to, aby ich bolo možné bez problémov používať aj vonku, k čomu dopomáha aj fakt, že z nich nevytŕča mikrofón. Ten je totiž integrovaný priamo do tela slúchadiel, ktoré mimochodom váži iba 165 gramov.

Ak by vám ale na nenápadnosti nezáležalo, okrem čiernej si môžete vybrať aj výraznú bielu a ešte výraznejšiu modrú verziu, ktorú určite nikto neprehliadne.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.