Bezdrôtové slúchadlá sú už „príliš mainstream“, ľudia sa vracajú ku káblovým

ZDROJ | Carlos Murillo

Z bezdrôtových slúchadiel Apple AirPods sa veľmi rýchlo po vydaní stal ikonický módny doplnok nielen pre nadšencov technológií, podobne ako kedysi iPod. Teraz sa však zdá, že sa karta obracia a späť do módy sa vracajú káblové slúchadlá, vraj z viacerých dobrých dôvodov.

Apple odštartoval v roku 2016 obrovskú vlnu popularity slúchadiel bez akýchkoľvek káblov. Či už ide o oddych pri hudbe, športovanie či videohovory, absencia nutnosti rozmotávania káblov a ich prípadného skrytia pod oblečenie bola zjavne dostatočným dôvodom, prečo by do nich niekto investoval pokojne aj niekoľko stoviek eur. Zabúdať ale samozrejme nesmieme ani na odstránenie 3,5-mm audio portu z väčšiny vlajkových smartfónov, čo má na svedomí opäť Apple, no ochotne ho v tom nasledovali desiatky ďalších firiem.

Vďaka vstupu nových značiek do tohto segmentu a následnému poklesu cien sa z plne bezdrôtových slúchadiel stal štandard, ktorý si môže dovoliť prakticky každý. Zo symbolu statusu sa tak veľmi rýchlo stal tuctový produkt, čo bol zrejme hlavný dôvod, prečo od nich mnohí influenceri a trendsetteri dali ruky preč a na sociálnych sieťach hrdo vystupujú s káblovými slúchadlami, upozorňuje denník The Wall Street Journal.

Po celebritách ako Bella Hadid, Lily-Rose Depp či Zoë Kravitz sa k tomuto trendu začali prihlasovať aj bežní spotrebitelia, ktorí vo svojich príbehoch na sociálnej sieti Instagram hrdo označujú profil @wireditgirls. Nasledovanie trendov však nie je jediný dôvod, prečo sú káblové slúchadlá opäť na vzostupe.

Hoci už dnes nie je problém kúpiť si plne bezdrôtové slúchadlá za pár desiatok eur, za tie kvalitnejšie (po stránke zvukového prejavu, mikrofónu aj výdrže) ešte stále zaplatíte minimálne 100 €. Pre porovnanie, ikonické káblové slúchadlá Apple EarPods, ktoré tieto atribúty spĺňajú a netreba ich ani nabíjať, stoja len 19 €. Navyše, donedávna ich Apple ešte balil priamo k iPhonom. Mnohí ich tak po prvý krát vyberajú z krabičiek až dnes – či už z dôvodu, že si bezdrôtové AirPody nemôžu dovoliť, nebaví ich už ich nabíjanie alebo jedno zo slúchadiel stratili a investovať do náhradného kusu sa im skrátka aktuálne nechce.

Speváčka Dua Lipa využila káblové slúchadlá Apple EarPods aj ako náhrdelník.ZDROJ | Dua Lipa | Instagram

Pre mnohých sú káblové slúchadlá zároveň spôsobom, ako sa odčleniť od istej skupiny, s ktorou si asociujú plne bezdrôtové slúchadlá. Pri zmienke ikonických AirPodov si podľa 25-ročnej manažérky sociálnych sietí Courney Parkovej mnohí spomenú na upätý „tech-finance-bráškovský“ štýl, ktorý im môže byť proti srsti. Káblové slúchadlá sú dokonalým proťajškom tohto štýlu, spájajú sa totiž skôr s uvoľnenosťou a bezstarostným životom. Tieto pocity v ľuďoch vyvolávajú káblové slúchadlá aj vďaka tomu, že si ich skrátka spájajú s minulým desaťročím, počas ktorého boli mnohí z nich ešte študenti. Z časti teda ide aj o nostalgiu.

Káblové slúchadlá majú už samozrejme svoje najlepšie obdobie za sebou. Po prvotnom „boome“ bezdrôtových slúchadiel, kedy ich chceli mať všetci, sa však od nich nepochybne istá časť používateľov vracia späť ku káblovým a dá sa predpokladať, že časom si získajú späť aspoň časť strateného trhového podielu. Je teda len otázkou času, kedy na tento trend zareagujú aj výrobcovia a po menšej odmlke začnú na trh opäť chrliť aj zaujímavé káblové modely, ktoré budú vedieť zaujať aj inak, než len cenou.

Ako ste na tom vy? Preferujete bezdrôtové slúchadlá, alebo káblové? Dajte nám vedieť v diskusii pod týmto článkom.

ZdrojThe Wall Street Journal

Komentáre k článku