Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hyundai ukončuje výrobu legendárneho elektromobilu IONIQ

Hyundai ukončuje výrobu legendárneho elektromobilu IONIQ
Igor Neštrák
Hyundai ukončuje výrobu legendárneho elektromobilu IONIQ

Hyundai so svojím liftbackom IONIQ započal v roku 2016 novú éru na poli elektrifikovaných modelov. Po šiestych rokoch produkcie výrobca oznámil ukončenie produkcie tohto modelu v júli 2022.

Hyundai IONIQ bol vôbec prvý sériový model vozidla, ktorý od začiatku výroby ponúkal 3 elektrifikované verzie v podobe hybridu, plug-in hybridu a plnohodnotného elektromobilu. Počas šiestych rokov produkcie bolo v juhokórejskom závode pre európsky trh do konca roku 2021 vyrobených 135 692 kusov.

Zdroj | Hyundai

Koncept vozidla i-oniq debutoval na ženevskom autosalóne v roku 2012 a jeho dizajn slúžil ako predloha pre sériový IONIQ. Aerodynamický tvar karosérie liftback udeľoval tomuto vozidlu v danej triede najlepší súčiniteľ odporu vzduchu Cx=0,24.

Aj po rokoch IONIQ patrí k vôbec najefektívnejším elektromobilom na svete. IONIQ bolo prvé vozidlo na svete, ktoré bolo od základov navrhnuté pre tri elektrifikované hnacie ústrojenstvá. Tento model položil základy pre ďalšie elektrifikované modely Hyundai a samostatnú značku IONIQ, ktorú automobilka používa na označenie novej generácie svojich plne elektrických modelov, napr. IONIQ 5 alebo prichádzajúci IONIQ 6.

Hyundai IONIQ bol medzinárodne oceňovaný aj pre zážitok z jazdy, pasívnu a aktívnu bezpečnosť, čoho výsledkom bolo 5-hviezdičkové hodnotenie Euro NCAP, ktoré si udržal počal celej životnosti. IONIQ bol taktiež nositeľom budúcich technológií, kedy v uliciach Las Vegas demonštroval svoj autonómny prototyp, ktorý bol vybavený technológiou LiDAR umiestnenou za predným nárazníkom.

Pozrite si

Hyundai IONIQ 5 v zime – dojazd klesol, zamrzí aj pomalšie nabíjanie

Technológia autonómneho IONIQ-u zabezpečila, že dokázal zvládať jazdu v najnáročnejších situáciách, vrátane prítomnosti chodcov, brzdových svetiel a značiek či počas dopravných obmedzení a rekonštrukcií ciest.

Zdroj | Hyundai

IONIQ po uvedení na trh v roku 2016 získal prestížne ocenenie dizajnu Red Dot Design Awards a dve ocenenia Good Design Awards za sebou. Získal titul Auto roka v Nórsku, Švédsku a Francúzsku. V Holandsku tento model bol použitý v službe car sharingu s flotilou 100 kusov.

Pozrite si

Hyundai IONIQ 5 v zime – dojazd klesol, zamrzí aj pomalšie nabíjanie

Je pravda, že nebude existovať žiadny priamy nástupca modelu IONIQ, ale svojimi technológiami a úspechmi vydláždil cestu svojim pokračovateľom prostredníctvom značky Hyundai IONIQ a modelov IONIQ 5, IONIQ 6, IONIQ 7
a ďalších, ktoré prídu.

 

Zdroj