Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hyperšportový Peugeot 9X8 mieri na Le Mans s odvážnym dizajnom

Hyperšportový Peugeot 9X8 mieri na Le Mans s odvážnym dizajnom
Zdroj | Peugeot
Stanislav Vinc
Hyperšportový Peugeot 9X8 mieri na Le Mans s odvážnym dizajnom
Zdroj | Peugeot
Zdroj | Peugeot

Peugeot predstavil svojho nového tátoša pre svetový vytrvalostný šampionát FIA WEC 2022. Niektorými dizajnovými črtami sa Peugeot 9X8 povznáša na spotrebiteľské modely automobilky, pod kapotou je to už ale iná káva, hybridná.

Do budúcoročného šampionátu FIA World Endurance Championship nastúpi nová šelma, ktorá bude navonok výrazne odlišná od ostatných súťažiacich áut. Peugeot si totiž pri návrhu svojho nového hyperšportového modelu neodpustil svoje typické tesáky osadené v predných svetlometoch.

Zdroj | Peugeot

Pri dizajne novinky Peugeot 9X8 ale stojí za pozornosť aj absencia zadného krídla, ktoré je pre vozidlá tohto šampionátu vyslovene ikonické. Peugeot tu namiesto veľkého krídla stavil na nízkoprofilový spoiler, pri ktorom dizajnéri Peugeotu využili medzeru v pravidlách šampionátu. Tie totiž údajne hovoria iba o jednotnom nastaviteľnom aerodynamickom komponente, nie vyslovene o krídle.

Zdroj | Peugeot

Pod kapotou už figuruje spomínaný hybridný pohon, konkrétne 2,6-litrový motor V6 s dvojitým preplňovaním a celkovým výkonom 670 koní, ktorý je napojený na 7-stupňovú sekvenčnú prevodovku a zadné kolesá.

Predné kolesá poženie elektromotor s výkonom 268 koní prostredníctvom jednorýchlostnej prevodovky. Maximálny výkon spaľovacieho motora ale Peugeot 9X8 nikdy neprekročí, hybridný pohon tu slúži na pokrytie zrýchlenia a podporu pri brzdení.

Zdroj | Peugeot

Peugeot 9X8 ale napokon neuvidíme iba na okruhu, vďaka pravidlám FIA. Do dvoch rokov od štartovných pretekov daného modelu postaviť Peugeot ďalších 20 kusov prispôsobených pravidlám cestnej premávky.

Pozrite si

PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen – prvá európska vodíková dodávka je na svete

Do portfólia automobilky po potrebných úpravách určite zapadne, okrem dizajnu aj svojim názvom. Číslom „9“ totiž Peugeot 9X8 odkazuje na svojich pretekárskych predchodcov, písmenom „X“ na hybridný pohon a číslom „8“ na ostatné aktuálne modely značky od modelov 208 a 2008, cez 308, 3008 a 5008, až po model 508, ktorý tiež nedávno dostal svoju športovú verziu.

Zdroj