Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 17.8.2016

Hyperloop mieri na Blízky východ. Bude voziť kontajnery?

Hyperloop mieri na Blízky východ. Bude voziť kontajnery?
Zdroj | New Atlas
Juraj Procházka
Hyperloop mieri na Blízky východ. Bude voziť kontajnery?
Zdroj | New Atlas
Zdroj | New Atlas

Spoločnosť Hyperloop One, predtým známa pod označením Hyperloop Technologies Inc. (HTI) je jedným z dvoch hráčov, ktorí pracujú na rozvinutí vízie Elona Muska o superrýchlej potrubnej doprave.

Pozrite si

Hyperloop – Hype, či zabijak aerolínií?

Jej konkurentom je Hyperloop  Transport Technologies (HTT), ktorá sa u nás zviditeľnila aj vládnym memorandom o príprave trate Hyperloop na trase Bratislava-Viedeň.

Je Hyperloop One v pretekoch „jednotkou“ ?

Hyperloop One však nelení a popri prvom teste motorov na skúšobnej trati (dosiahnutá rýchlosť 186 km/hod) chystá projekty vo viacerých krajinách.

Zdroj | Hyperloop One

Umelecká predstava trate Hyperloop na dubajskom termináli Jebel Ali.

V hre je moskovský Hyperloop, ale predbehne ho zrejme projekt na ďalekom východe. Hyperloop by tam mal spojiť 70 kilometrovou traťou čínsku provinciu Ťi-lin a ruský prístav Zarubino. Ďalšou víziou je prepojenie Moskvy s Petrohradom a s baltickými prístavmi. Na jej financovaní by sa mali zúčastniť ruské firmy – spomína sa Summa Group ruského magnáta Magomedova, aj vláda.

Pozrite si

Spojí Hyperloop Moskvu s Petrohradom a Čínu s Európou?

Hyperloop One uvažuje aj o preprave pasažierov medzi Helsinkami a Štokholmom. Jazda na 480 km trati, čiastočne prechádzajúcej pod dnom Baltiku, by mala trvať len 30 minút.

https://www.youtube.com/watch?v=6x_IB45ySAQ

V dlhodobejšom horizonte by sa mala vybudovať moderná obdoba „Hodvábnej cesty“, spájajúca Čínu s Európou cez Rusko. Zameraná by bola najmä na prepravu nákladných kontajnerov. Takémuto megaprojektu ale budú zrejme predchádzať kratšie nákladné trate.

Prioritou je náklad

Firma Hyperloop One nadväzuje partnerstvá okrem Kalifornie aj v Holandsku, vo Švajčiarsku, v Dubaji a vo Veľkej Británii. Aktuálne sa hovorí práve o zámeroch Hyperloop One v Dubaji. V polovici augusta totiž firma podpísala dohodu s prevádzkovateľom prístavísk DP World.

Zdroj | Motherboard

Predmetom partnerstva je zatiaľ štúdia realizovateľnosti, ako by technika Hyperloop mohla zlepšiť logistiku v dubajskom prístave Jebel Ali.

Pozrite si

Nahradí električku z Bratislavy do Viedne Hyperloop? Možno áno

Kontajnery by sa mali do potrubia nakladať priamo na termináli, ktorý je vybudovaný na umelom ostrove, a ich doprava do vnútrozemia by výrazne odľahčila prístav od kamiónovej dopravy.

Zdroj | Hyperloop One

Predstava kontajneru prepravovaného v kapsuli Hyperloop.

„Pevne veríme, že táto štúdia je prvým krokom k výstavbe trate Hyperloop v Dubaji,“ povedal Shervin Pishevar, spoluzakladateľ a výkonný predseda Hyperloop One.

Potrvá zrejme ešte niekoľko rokov, kým sa niektorý z projektov Hyperloop podarí uviesť do života, ale je dosť pravdepodobné, že to bude práve trať na prepravu nákladov. Na nej sa totiž môžu s menším rizikom získavať skúsenosti s prevádzkou a údržbou novej dopravnej technológie, než pri preprave cestujúcich. Aj preto sa do Viedne zrejme v najbližšom čase potrubím nepovezieme.

Zdroj