Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hybridné Alfa Romeo Tonale bude mať v sebe zabudované vlastné NFT!

Hybridné Alfa Romeo Tonale bude mať v sebe zabudované vlastné NFT!
Zdroj | Alfa Romeo
Stanislav Vinc
Hybridné Alfa Romeo Tonale bude mať v sebe zabudované vlastné NFT!
Zdroj | Alfa Romeo
Zdroj | Alfa Romeo

Ani takzvaný lovebrand mnohých milovníkov automobilov sa nevyhol vlne elektrifikácie osobnej prepravy. Talianska automobilka Alfa Romeo predstavila nové SUV Tonale, ktoré bude dostupné v hybridnej, aj plug-in hybridnej verzii. Zaujať chce ale aj nadšencov technológií.

Alfa Romeo ohlasuje prerod, pri ktorom však chce zostať verná svojmu talianskemu športovému DNA siahajúceho až do roku 1910. Jej nový model Tonale má spájať minulosť s budúcnosťou. Pôjde o vôbec prvý elektrifikovaný model značky, s ktorým Alfa odštartuje svoju novú éru.

Zdroj | Alfa Romeo

Tonale sme mali možnosť spoznať ešte ako koncept v roku 2019 a hoci sa to stáva len zriedka, automobilka jeho dizajn preniesla prakticky 1:1 do produkčného modelu. Nechýba mu ikonická línia GT Line, športovo ladený interiér, ale ani nové „3+3“ svetlomety a kolesá s dizajnom telefónneho číselníka.

NFT, Alexa a digitálny interiér

Za normálnych okolností by nás v prvom rade zaujímal elektrifikovaný pohon či technologická výbava vo vnútri, no tentokrát musíme začať z opačného konca. Alfa Romeo sa totiž rozhodla implementovať do modelu Tonale vlastné NFT.

Zdroj | Alfa Romeo

Automobilka bude na toto NFT s povolením vodiča nahrávať dáta o vozidle, z ktorého vytvorí digitálny certifikát slúžiaci na overenie celkového stavu vozidla. Na jednej strane tak pôjde o dôveryhodný zdroj údajov o vozidle pri jeho prípadnom predaji, na druhej o potenciálne hodnotný digitálny súbor v prípade, že na konkrétnom Tonale najazdí určité kilometre celebrita, alebo sa na predávanom aute udeje niečo významné, čo sa zapíše do jeho NFT.

Pozrite si

Čo je to NFT a ako pomocou neho zarábajú milióny?

Tonale ale prekvapuje aj integrovanou hlasovou asistentkou Amazon Alexa, na ktorú automobilka nadviazala aj funkciou Secure Delivery Service. Majiteľ si bude pri objednávaní z Amazonu môcť vybrať, že si tovar chce nechať doručiť do kufra svojho vozidla. Tonale sa tak s povolením majiteľa pre kuriéra odomkne a po odložení zásielky opäť zamkne.

Zdroj | Alfa Romeo

Štandardné funkcie sa budú ovládať cez stredový 10,25“ dotykový displej, pri ktorého návrhu sa mala Alfa Romeo nechať inšpirovať smartfónmi. Jeho súčasťou sa tak okrem Alexy stali aj widgety a rôzne grafické komponenty slúžiace na sledovanie a ovládanie rádia, médií, navigácie, smartfónu či klimatizácie. Tomuto displeju bude sekundovať 12,3“ digitálny kokpit.

Vynikať má aj jazdnými vlastnosťami

Alfa Romeo sa pri ohlasovaní Tonale pýšilo jeho jazdnými vlastnosťami, pod ktoré sa má podpísať precízne vyladené riadenie, ale aj elektrifikovaný pohon.

V plug-in hybridnej verzii sa bude pod kapotou Tonale nachádzať 1,3-litrový benzínový štvorvalec MultiAir, ktorému bude sekundovať elektromotor poháňajúci zadnú nápravu. Ich celkový výkon bude 205 kW a na jedno nabitie bude Tonale v čisto elektrickom režime schopné prejsť zhruba 80 kilometrov.

Zdroj | Alfa Romeo

V ponuke budú aj dve mild-hybridné verzie s výkonom 97 a 119 kW, ktoré budú disponovať 1,5-litrovým benzínovým motorom a 48 V elektromotorom s výkonom 15 kW, ktorý bude určený na pomoc pri rozbiehaní a elektrickú jazdu v nižších rýchlostiach. Samozrejmosťou je už dostupnosť všetkých verzií iba s dvoj-stupňovou automatickou prevodovkou.

Zdroj | Alfa Romeo

Stellantis bude novinku Alfa Romeo Tonale vyrábať v talianskom Pomigliano d’Arco pri Neapole, pričom výroba by mala byť spustená už počas jari. Prvé kusy by sa tak mali na európsky trh dostať ešte v prvej polovici tohto roka. Do tej doby si musíme počkať aj na predstavenie jeho oficiálneho cenníka.

Zdroj