Reklama

Huawei Watch GT Runner - hodinky pre bežcov, ktorí nechcú Garmin?

Michal Sobek
90 %
Huawei Watch GT Runner sú príbuzným modelu GT3 s trochu odlišným dizajnom, ale veľmi podobnými funkciami. Prišli však o senzor teploty pokožky. Ide o veľmi dobrú alternatívu pre športovo založených ľudí, ktorí nechcú hodinky od Garminu.

Výhody

 • športový, ale elegantný dizajn
 • Plynulé prostredie
 • Prehľadná aplikácia Huawei Zdravie
 • Príjemná haptická odozva
 • Hlasný reproduktor
 • Čiastočné odpovedanie na notifikácie
 • Doinštalovateľné aplikácie
 • Reálna 10-dňová výdrž

Nevýhody

 • Chýba senzor merania teploty pokožky
 • Nezobrazovanie smajlíkov
 • Nemazanie notifikácií
 • Nemožnosť nimi zaplatiť

Smart hodinky si rokmi získavajú čoraz väčšiu popularitu a sú dostupné vo viacerých prevedeniach, či už pre pánov k obleku alebo práve aj na šport. Tieto zariadenia si postupom času obľúbili aj bežci alebo tí, ktorí s behom plánujú začať. Aj pre tých sú určené tieto hodinky od Huawei.

Pozrite si

Vyskúšali sme výborné hodinky Huawei Watch GT3, ktoré lákajú svojou eleganciou

Ide priamo o ďalší model smart hodiniek, ktoré dizajnovo nadväzujú na sériu GT3. Spoločným prvkom je otočná korunka z titánu, pomocou ktorej môžete rolovať v menu alebo dlhých zoznamoch. Točenie je sprevádzané príjemnou haptickou odozvou. Mimochodom, celkové vibrácie si viete nastaviť v dvoch úrovniach. Mne stačila tá slabšia.

Oproti GT 3 však prišli o senzor, ktorý mal na starosti meranie teploty pokožky. Niekomu to môže chýbať. Oblasť, v ktorej GT Runner sú príjemnejšie je luneta, ktorá jemne presahuje displej, ktorý je tým pádom lepšie chránený. Maličkosť, no ani po dvoch týždňoch aktívneho používania som nezaznamenal žiaden škrabanec. Telo je veľmi ľahké, má len 38,5 gramu. Výrobca to dosiahol tým, že namiesto nerezovej ocele použil odolné polymérové vlákno. Aj napriek tomu hodinky vyzerajú elegantne a športovo zároveň. Stačilo by vymeniť gumený náramok za nejaký kožený so šírkou 22 mm a pokojne si ich môžete zobrať aj ku košeli. Mimochodom, v balení sa nachádza aj menší remienok.

Rozmery hodiniek sú 46,4 x 46,4 x 11 mm. Na zápästí pôsobili ľahko a pohodlne. Na pravom boku sa nachádza už spomínaná korunka a ešte jedno tlačidlo, ktoré v predvolenom nastavení vyvolá ponuku športových aktivít. Ja som si tam však priradil obľúbené kontakty, ktorých môže byť až 10 a nastavujú sa priamo cez aplikáciu Huawei Zdravie.

Medzi týmito tlačidlami je badateľný reproduktor, ktorý slúži na vykonanie hovoru. Mikrofón sa nachádza na opačnej strane. Hovory prebiehali absolútne bez problémov a druhá strana nespozorovala, že hovorím cez hodinky. Neboli by to športové smart hodinky, keby nemali certifikovanú vodeodolnosť 5 ATM. Niekoľkokrát boli vo vode a nijako sa to na nich neprejavilo. Potom len stačí v hornej lište spustiť funkciu Vysušiť, ktorá spustí tón vypudzujúci vodu von z reproduktora.

Presunieme sa k hlavnej pýche hodiniek, a to je samotný dotykový 1,43-palcový AMOLED displej, ktorému nechýba ani automatické nastavenie jasu. S čitateľnosťou ani na priamom slnku nebol problém, farby sú sýte a čierna je čierna. Nechýba ani nastavenie Always-On displeja, a to hneď z niekoľkých štýlov.

Veľkú pochvalu si zaslúži aj operačný systém HarmonyOS. Je to veľký pokrok oproti LiteOS, ktorý bežal v minulej generácii. Mal som možnosť priameho porovnania a systém je neporovnateľne plynulejší a rýchlejší. Svižnosťou by som ho pokojne prirovnal k operačnému systému Wear OS od Google. Hlavnú obrazovku tvorí ciferník. Posunom nadol vyrolujete hornú lištu so skratkami, percentami batérie a dátumom. Mne tu chýbala skratka Baterky, kedy sa displej rozsvieti na maximum a musel som ju hľadať v menu hodiniek. Praktickou funkciou tu bolo rýchle vyhľadanie spárovaného smartfónu pomocou zvuku.

Zospodu sa nachádza lišta s upozorneniami. Tu ostáva neduh minulej generácie, a to nezobrazovanie smajlíkov. Namiesto nich máte len hviezdičky. Je tu ešte jedno menšie mínus. Ak prijmete notifikáciu na hodinkách, ale následne ju vybavíte cez smartfón, tak upozornenie ostáva v lište až dokým ho manuálne nezmažete. To býva častokrát otravné.

 

Chuť si ale napravíte tým, že hodinky sa konečne naučili aspoň čiastočne reagovať na notifikácie. Aspoň čo sa týka SMS, Messengera a WhatsAppu. Na správu z Instagramu odpovedať nevedia a takisto vás ani neupozornia na prichádzajúci hovor z Messengera a iba vám potom zahlásia, že ste zmeškali hovor. Ako odpoveď si môžete zvoliť z bohatej ponuky smajlíkov alebo si vybrať z predpripravených odpovedí, ktoré v aplikácii Zdravie môžete upraviť. Je to veľmi pohodlný spôsob a škoda len, že to nejde aj hlasovým diktovaním.

Doľava od ciferníka máte niečo ako základnú obrazovku, kde sa nachádza počasie a prehrávač hudby. Na opačnú stranu si môžete ukladať rôzne plochy, ako napríklad počasie, tep srdca, okysličenie krvi, spánok a stres. Stlačením korunky sa dostávate do menu. Práve tu sa nachádzajú všetky možnosti hodiniek od denného prehľadu, dychových cvičení, hudby, barometra, stopiek, časovača až po doinštalované aplikácie z AppGallery. Áno aj táto možnosť tu je, len nenachádza sa tam ešte veľa aplikácií, ale ja som často využíval napríklad stiahnutú kalkulačku. Zoznam aplikácií sa určite časom rozšíri.

Praktická je aj funkcia číselného 6-miestneho PIN kódu, kedy sa vám hodinky zablokujú, keď ich dáte dole z ruky a máte istotu, že sa k vašim informáciám nikto nedostane. Mimochodom, prostredie podporuje plnú slovenčinu. K dispozícii sú aj 4 GB úložného priestoru, ktorý sa delí medzi aplikácie a hudbu.

Prvotné problémy môžete mať s aplikáciou Huawei Zdravie. V Obchode Google Play sa nachádza len jej stará verzia, ktorá tieto hodinky nepodporuje. Musíte navštíviť priamo web výrobcu a stiahnuť si aktuálnu verziu, no predtým musíte prehliadaču povoliť inštalovanie aplikácií z neznámych zdrojov.

Do aplikácie sa prihlásite buď pomocou telefónneho čísla alebo emailu. Treba ešte zaznamenať váš dátum narodenia, váhu a výšku. Nachádza sa tu aj denný prehľad aktivity a všetky dodatočné nastavenia. Práve z tohto miesta pristupujete do obchodu AppGallery. V sekcii ciferníky nájdete všetky od výmyslu sveta, ale pozor, niektoré sú spoplatnené. Zaujímavosťou je sekcia peňaženka, ktorá chce najskôr stiahnuť dodatočný balíček. Hodinky majú totiž NFC, ale Huawei Pay nie je u nás podporovaný, takže nimi nezaplatíte.

Športové funkcie. Okrem toho, že vám zmerajú prejdené kroky, vzdialenosť, spálené kalórie, spánok a poschodia, tak zo športových aktivít je tu beh vonku, beh vnútri, chôdza vonku, bicyklovanie vonku, bicyklovanie vnútri, plávanie v bazéne, otvorená vodná plocha, švihadlo, horská turistika, turistika, beh v prírode, lyžovanie, snowboard, bežecké lyžovanie, triatlon, orbitrek, veslovanie a iné. Ponuka je teda naozaj bohatá.

Ich najväčšia sila spočíva, ako aj názov napovedá, v behu. Nachádza sa tu totiž pokročilí bežecký asistent a tréner. Je tu na výber z 13 prednastavených kurzov. Sú určené pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých bežcov. Vždy vám ukáže pre koho je určený a koľko bude daný tréning trvať. Práve týmto sa čoraz viac približujú k hodinkám od Garminu. Zaznamenané údaje sú veľmi presné, k čomu sa pridáva aj nadpriemerná presnosť snímača tepovej frekvencie srdca. Problémom nebola ani stabilita GPS signálu. Len pozor na to, keď máte k nim pripojený smartfón, tak primárne berú GPS údaje z neho a nikde sa to nedá prepnúť. Ak chcete využívať GPS senzor hodiniek, tak sa musíte odpojiť od smartfónu.

Pozrite si

Huawei Watch GT 2 prichádzajú s podporou hovorov i hudby

A teraz k výdrži. Hodinky som poctivo nosil každý deň zhruba od ôsmej ráno do polnoci. Mal som zapnuté neustále meranie srdcového tepu, okysličenia krvi a stresu. Vždy boli pripojené k smartfónu a prichádzali mi všetky notifikácie. Pri takomto používaní som sa na konci desiateho dňa dostal na 10 % kapacity, kedy som už hodinky dal na nabíjačku. To je naozaj skvelá výdrž. Ak si však aktivujete Always-On displej, budete s nimi častejšie telefonovať alebo vykonávať aktivity pomocou GPS, tak sa výdrž môže znížiť až na polovicu. Aj tak však pôjde o uspokojivú výdrž.

Hodinky nabijete pomocou dodávaného kábla s integrovaným nabíjacím „pukom“. Nabíjanie prebieha bezdrôtovo, takže môžete využiť aj inú bezdrôtovú nabíjačku. Celý proces trvá vyše dvoch hodín. Opäť tu vidím mierne zhoršenie oproti generácii GT 2 v tom, že tam bol tento „puk“ samostatne, kedy ste doňho zapájali USB-C kábel, ale tu je pevne spojený s káblom. Na dovolenku musíte tak brať o kábel navyše, no vďaka dlhej výdrži je otázne, či ho vôbec použijete.

Huawei Watch GT Runner sú skvelé hodinky, a to nielen pre športovcov. Sú naozaj ľahké, elegantné a vďaka vystupujúcej lunete je chránený aj samotný displej, ktorý patrí medzi špičku daného segmentu. Potešia tiež športovými, ale hlavne bežeckými funkciami a reálnou 10-dňovou výdržou.

Nevýhody súvisia priamo so systémom HarmonyOS a notifikáciami. Už by to chcelo po tých rokoch aj zobrazovanie aspoň základných smajlíkov. To už dnes dokážu aj smart náramky. Odpovedanie na notifikácie hlasom by bolo už len čerešničkou na torte. Snáď sa dočkáme buď v nejakej aktualizácii alebo rovno v novej generácii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.