Reklama

Huawei Watch GT 4 - takmer dokonalé skĺbenie dizajnu a funkčnosti

Michal Sobek

Séria smart hodiniek Huawei Watch GT prinášala vždy dlhú výdrž na jedno nabitie a veľmi príjemný kruhový dizajn za dostupnú cenu. Čínsky výrobca v tejto tradícii pokračuje aj v štvrtej generácii.

Huawei Watch GT 4 prinášajú funkčnosť vyšších modelov, ale tento rok sa Huawei zameral ešte viac na dizajn, najmä ženy si prídu určite na svoje. Hodinky sme v našom redakčnom teste dôsledne otestovali.

93 %

Výhody

  • prémiový dizajn vo viacerých verziách pre mužov aj ženy
  • dobre čitateľný a jasný AMOLED displej
  • presnejší senzor TruSeen 5.5+
  • slušná 6-dňová výdrž

Nevýhody

  • stále málo doinštalovateľných aplikácií
  • absencia bezkontaktných platieb
Obsah pokračuje pod reklamou

Smart hodinky Huawei Watch GT 4 nám do redakcie došli rovno v dvoch kusoch, pričom obe boli určené pre ženy, takže zlaté telo a kovový/kožený remienok. Predajné balenie sa rokmi nemení, opäť ide o bielu škatuľu s predným vyobrazením konkrétneho modelu spolu s jeho názvom.

Vo vnútri sa okrem hodiniek nachádza aj magnetický puk napevno spojený s káblom ukončeným USB-A konektorom. Väčšina značiek už prechádza na USB-C zakončenie, no neuvedomujú si, že adaptér s týmto konektorom nemusí mať doma každý, preto prístup Huawei chválim.

Už na prvý pohľad je vidno, že sa tu Huawei zameral na dizajn, zvlášť pri testovaných ženských verziách. Okrúhle kovové telo má rozmery 41,3 mm x 41,3 mm x 9,8 mm a hmotnosť 37 gramov bez remienka. Ja som si na testovanie vybral verziu s bielym koženým remienkom, v lete by sa mi pod kovom zbytočne potila ruka. Remienok má klasické uchytenie, takže si môžete vybrať z celej palety, podmienkou je šírka 18 mm.

Zlatá farba puzdra vynikne hlavne na slnku, povrch je lesklý, takže na ňom ostávajú odtlačky prstov. Na pravej strane sa nachádza dvojica tlačidiel. To vrchné je zároveň aj otočnou korunkou, jedným stlačením sa dostanete do menu aplikácií/domov, dvojitým prejdete na naposledy spustené aplikácie a podržaním sa  dostanete do vypínacieho menu. Spodné tlačidlo primárne slúži na vyvolanie ponuky športov, ja som si tam ale priradil aplikáciu Kontakty. Hodinky majú aj certifikáciu 5 ATM proti vode.

Hodinky sú v dvoch verziách, 41 mm46 mm. V našej menšej verzii sme mali k dispozícii 1,32-palcový AMOLED displej s rozlíšením 466 x 466 pixelov. Huawei neuvádza hodnotu maximálneho jasu, ale s jeho čitateľnosťou som ani na priamom slnku nemal žiadny problém. Nechýba ani funkcia Always-on, kedy displej neustále svieti, pozor však len na to, že sa to odrazí na konečnej výdrži.

Prostredie je staré známe HarmonyOS so všetkými vychytávkami a neduhmi. Naľavo od ciferníka máte počasie a ovládanie hudby, napravo listujete vo vami zvolených miniaplikáciách, ako napríklad Záznamy o aktivite, meranie zdravotných metrík alebo menu s rýchlym spustením vybraných športových aktivít. Potiahnutím zhora sa dostanete do rýchlých skratiek. Systém funguje plynulo a je vidieť, že množstvo mojich výhrad z predchádzajúcich recenzií sa výrobcovi podarilo eliminovať.

Menu je vo forme bublín, podobne ako to nájdeme aj na Apple Watch, v nastaveniach si to ale môžete zmeniť na klasický zoznam. V aplikácií Huawei zdravie je na stiahnutie množstvo ciferníkov, výrobca hovorí až o počte 25 000. Nechýba ani AppGallery, kde je taktiež niekoľko aplikácií, dokopy je ich len 32. Ja som si stiahol kalkulačku. Ešte jedna poznámka, aplikácia Huawei Zdravie sa stále nenachádza v Obchode Play, a tak si ju musíte manuálne stiahnuť priamo zo stránok Huawei.

Smart hodinky Huawei Watch GT 4 disponujú aj NFC čipom, ale ani tento rok s nimi bezkontaktne nezaplatíte, čo patrí jednoznačne k ich najväčším nevýhodám, prednedávnom prišli s platením aj hodinky od Amazfitu. Smartfóny značky už ponúkajú platby cez službu Curve, nemôžem sa dočkať, kedy to dorazí aj do hodiniek. Dovtedy je to jedno veľké sklamanie.

Čo sa týka notifikácií, tak tie fungujú ako doteraz, správa sa zobrazí s diakritikou aj so smajlíkmi, reagovať na ňu môžete predpripravenou správou alebo smajlíkom. Huawei zrejme vyriešil problém, že aj po zobrazení upozornenia v smartfóne sa z notifikačného centra hodiniek daná vec nevymazala. Tu už funguje všetko tak, ako má. Príjemne ma prekvapila aj hlasitosť hlavného reproduktora, takže hovory si vybavíte aj v mierne rušnejšom prostredí. V aplikácií si môžete do hodiniek pridaj najviac 10 kontaktov, ktoré potom môžete z hodiniek rýchlo vytáčať.

Ako väčšina smart hodiniek Huawei, aj tu nájdete meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, teploty pokožky a spánku TruSleep 3.0. Na to slúži nový snímač označovaný ako TruSeen 5.5+, ktorý zahŕňa viackanálový algoritmus na zlepšenie signálu, založený na metóde hĺbkového učenia, čo by malo viesť k až o 30 % presnejším dátam. Presnejšie dáta môžem potvrdiť, no stále to nie je na úrovni Garmin hodiniek. Ak sa pozrieme na ponuku športových aktivít, tak tu nemám čo vytknúť. Huawei Watch GT 4 dokážu merať vyše 100 športových aktivít spolu so zabudovaným dvojpásmovým päťsystémovým GNSS modulom na presné zaznamenanie trasy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výrobca neuvádza presnú kapacitu batérie, len to, že by pri klasickom používaní mali vydržať okolo týždňa. Ja som ich používal štandardne ako testujem všetky smart hodinky, čiže kontinuálne meranie tepu, okysličenia krvi a stresu, bez Always-on displeja, prijímanie notifikácií a vykonanie hovoru, občasné automatické meranie aktivity a nemeranie spánku s tým, že som ich mal na ruke od nejakej ôsmej rána do zhruba polnoci. Pri takomto používaní som sa dostal zhruba na 5 až 6 dní výdrže, čo je veľmi slušný výsledok.

Huawei dalo zbohom pinom, spolieha sa na bezdrôtové nabíjanie, čo je praktickejšie v momente, keď nemáte so sebou tú správnu nabíjačku. Nabíjanie prebieha príjemne rýchlo, takže na 100 % nebudete čakať veľmi dlho.

Smart hodinky Huawei Watch GT 4 cielia jednoznačne na dizajn, takže sú skutočne elegantné. Kovové telo doplnené o otočnú korunku je tradičný základ hodiniek od Huawei. Jemný AMOLED displej nemá problém s čitateľnosťou, systém pôsobí plynulo a odladene. Potešením sú pre mňa aj presnejšie senzory, čo ocenia najmä príležitostní športovci. Ani zhruba 5-6-dňová výdrž taktiež nie je sklamaním.

Sklamanie je v prípade všetkých smart hodiniek od Huawei stále absentujúce bezkontaktné platby, taktiež musím spomenúť až málo doinštalovateľných a menej známych aplikácií. Komu to ale nevadí, tak to bude správna voľba a takmer až hotový šperk na vašom zápästí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.