Reklama

Huawei Watch Fit 3 - skvelé smart hodinky s povedomým dizajnom [test]

Michal Sobek

Spoločnosť Huawei sa segmentom smart hodiniek zaoberá už niekoľko rokov. Najskôr to boli modely na platforme Android Wear, neskôr sa začala spoliehať na vlastný operačný systém harmonyOS.

Najnovším počinom výrobcu sú podarené smart hodinky s názvom Huawei Watch Fit 3, ktoré zaujmú dizajnom, ale aj bohatou paletou funkcií. Ako dopadli v našom redakčnom teste?

90 %
Huawei Watch Fit 3 sú podarené smart hodinky s veľkým AMOLED displejom, svižnými reakciami, bohatou ponukou športových a zdravotných funkcií a aj slušnou výdržou na jedno nabitie.

Výhody

  • jasný AMOLED displej
  • svižné reakcie
  • ponuka športových a zdravotných funkcií
  • slušná výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • neoriginálny dizajn
  • vlastný systém upínania remienkov
  • absencia bezkontaktných platieb
  • komplikovaná inštalácia aplikácie Huawei Zdravie
Obsah pokračuje pod reklamou

Huawei Watch Fit 3 som testoval v základnej verzii so zeleným fluoroelastomerovým remienkom. Smart hodinky dorazili v pomerne veľkej bielej škatuli, kde sa vo vnútri okrem nabíjacieho kábla zakončeného konektorom USB-A a manuálom nenachádza už nič.

Už pri ohlásení hodiniek mi ich dizajn prišiel akýsi povedomý a potvrdilo mi to aj moje okolie. Huawei Watch Fit 3 sa až nápadne podobajú na Apple Watch, teda minimálne na prvý pohľad. Akonáhle som ich vybalil zo škatule, rozdiely som predsa len spozoroval. Telo hodiniek je viac ostro rezané, ale niekto by tento dizajn mohol vnímať ako negatívum.

Konkrétne rozmery hodiniek sú 43,2 x 36,3 x 9,9 mm a hmotnosť 26 gramov bez remienka. Treba ešte podotknúť, že Huawei Watch Fit 3 existujú iba v tejto jedinej veľkosti. Nechýba ani certifikácia 5 ATM, takže smelo s nimi môžete ísť plávať.

Na pravom boku sa nachádza mikrofón, otočná korunka, ktorá sa zároveň dá stlačiť, a pod ňou ešte jedno fyzické tlačidlo, ktoré primárne slúži na spustenie aktivity, ale dá sa tam nastaviť aj niečo iné. Príjemný detailom je nápis Huawei Watch Fit priamo na korunke.

Mimochodom, s jej prácou som bol spokojný, otáčanie je plynulé, pričom s ňou príjemne spolupracuje aj haptický motorček, dokonca systém rozpoznáva aj jej akceleráciu. Opačná strana obsahuje reproduktor. Spodná strana je kompletne z lesklého plastu, vidno tu len snímač a dvojicu pinov na nabíjanie.

Huawei pri tomto modeli nasadil vlastné uchytenie remienkov, teda aspoň pri mnou testovanej verzii. Verzia s nylónovým a koženým remienkom má štandardné uchytenie. V mojom prípade na vysunutie slúži tlačidlo na spodnej strane. Okrem toho je však remienok z fluoroelastomeru veľmi príjemný na nosenie a nepotí sa pod ním nadmerne zápästie. Šasi smart hodiniek je vyrobené z hliníka.

Hlavným lákadlom je 1,82-palcový AMOLED displej s rozlíšením 480 x 408 pixelov a jemnosťou 347 ppi. Vhod taktiež príde aj 60-hertzová obnovovacia frekvencia. Huawei hovorí o maximálnom jase až 1 500 nitov, ani na priamom slnku som s čitateľnosťou nemal ani najmenšie problémy. Spoľahlivo funguje aj senzor automatické nastavenie jasu.

Pri bielom pozadí je vidno masívnejšie rámčeky, ale rozhodne to nie je nič tragické, displej stále zaberá 77 % prednej plochy. O type ochranného skla sa výrobca nezmieňuje, ale po vyše týždňovom nosení sú zatiaľ hodinky bez akéhokoľvek škrabanca.

Pre spárovanie so smartfónom potrebujete aplikáciu Huawei Zdravie. Háčik je však v tom, že v oficiálnom obchode s aplikáciami Google Play ju nenájdete. Musíte tak ísť na stránku Huawei, povoliť inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov, a takýmto spôsobom ju nainštalovať. Pre niekoho, kto nie je aspoň trochu technologicky zdatný, to môže byť skutočným problémom. Našťastie sa QR kód s odkazom na aplikáciu nachádza aj na samotnej škatuli. Smart hodinky sú plne kompatibilné aj s iOS.

Prostredie sa takmer nelíši od ostatných smart hodiniek série Watch GT. Máte hlavný ciferník, ktorý si viete zmeniť, prípadne doinštalovať ďalšie. Niektoré prvky na ciferníku si dokážete upraviť podľa svojich preferencií. Potiahnutím zhora máte skratky pre niektoré funkcie, ako napríklad Budík, Nájsť telefón, Baterka, Nerušiť, Režim spánku a ďalšie. Opačným gestom vyvoláte lištu s upozorneniami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Potiahnutím doprava sa dostanete do karty Inteligentná pomoc, kde máte napríklad widget s počasím alebo ovládaním hudby. Vyzdvihnúť musím aplikáciu Počasie, ktorá okrem aktuálne teploty zobrazuje hodinovú aj dennú predpoveď, západ a východ slnka aj mesiaca a aj aktuálnu fázu mesiaca. Opačným gestom sa už dostávate do jednotlivých kariet, napríklad s dennou aktivitou alebo nameranými zdravotnými aktivitami. Ich počet si viete upraviť.

Po stlačení korunky sa dostávate do menu so všetkými aplikáciami. Na výber sú dva štýly, a to zoznam alebo mriežka. Viete sa dostať aj do AppGallery a doinštalovať si aj ďalšie aplikácie, avšak ich počet je aktuálne len osem, pričom najpraktickejšou je kalkulačka. Dvojitým stlačením korunky sa dostanete do posledných spustených aplikácií.

Po zdravotnej stránke je tu všetko, čo by ste od smart hodiniek v hodnote 159 eur očakávali. Zmerajú vám tep srdca, okysličenie krvi, stres, spánok TrueSleep 4.0 a nežnejšie pohlavie ocení aj vylepšený manažment cyklu. Po novom je k dispozícii záznam príznakov a úprava dátumu začiatku/konca cyklu. Presnosť senzorov je na skutočne slušnej úrovni, takže nameraným údajom môžete dôverovať, avšak stále nejde o medicínske zariadenie.

Smart hodinky Huawei Watch Fit 3 sa hodia aj niekomu, kto chce schudnúť. V aplikácii Zostaňte fit si nastavíte aktuálnu váhu, váhu, ktorú chcete dosiahnuť a rýchlosť chudnutia. Aplikácia vám vyhodnotí, koľko sa máte pohybovať, aby ste na týždennej báze dosahovali zadanú hmotnosť.

Na výber je až 101 športových aktivít, takže vyberie si každý, akurát som si všimol, že chýba lyžovanie. Okrem toho je tu skutočne požehnane rôznych aktivít, navyše si pomocou integrovaného GPS modulu zmeriate aj presnú trasu aktivity. Celkový prehľad si potom zobrazíte v mobilnej aplikácii Huawei Zdravie.

Smart hodinky od Huawei sa časom naučili pracovať s notifikáciami a novinka nie je výnimkou. Notifikácie sa zobrazujú s diakritikou aj smajlíkmi. Dobrou správou je, že na četovacie aplikácie môžete odpovedať smajlíkom alebo prednastavenými odpoveďami. Ich znenie si viete v aplikácii Huawei Zdravie upraviť. Pokiaľ notifikáciu vybavíte na smartfóne, zo smart hodiniek sa zmaže, ale naopak to už nefunguje.

Smart hodinky Huawei Watch Fit 3 disponujú aj funkciou volania. V aplikácií Huawei Zdravie si môžete priradiť až 10 kontaktov. Čo sa týka kvality, tak nezaznamenal som žiadne problémy, reproduktor je hlasnejší ako na mojich Garmin Venu 3, čo hodnotím rozhodne pozitívne.

Pre mňa sklamaním je stále absencia bezkontaktných platieb. Vo svojich smartfónoch to výrobca vyriešil pomocou služby Curve, ale na obdobnú funkciu v hodinkách stále čakáme, čo je veľká škoda a nevýhoda pred priamou konkurenciou.

Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, tak smart hodinky Huawei Watch Fit 3 som používal štandardne ako testujem všetky smart hodinky, čiže kontinuálne meranie tepu, okysličenia krvi a stresu, bez Always-on displeja, prijímanie notifikácií, vybavenie hovorov, občasné meranie aktivity a nemeranie spánku s tým, že som ich mal na ruke od nejakej ôsmej rána do zhruba polnoci. Pri takomto používaní som sa dosal na 8 dní výdrže, čo ja považujem za slušnú výdrž. Nabíjanie je zabezpečené magnetickým pinom.

Huawei Watch Fit 3 dospeli na úroveň série Watch GT. Aj keď nemajú originálny dizajn, tak vedia zaujať veľmi kvalitným OLED displejom, ponukou zdravotných a športových funkcií a aj veľmi slušnou výdržou na jedno nabitie. Za 159 eur ide skutočne o vydarený produkt, ktorý sa nebojím niekomu odporučiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.