Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei P30 Pro prepíše zákony mobilnej fotografie

Huawei P30 Pro prepíše zákony mobilnej fotografie
Marek Šimunek
Huawei P30 Pro prepíše zákony mobilnej fotografie

Už predchádzajúce modely smartfónov Huawei série P patrili k zariadeniam, ktoré si zamilujete najmä vďaka výsledkom, ktoré poskytujú ich fotoaparáty. Novinky s označením Huawei P30 Pro a Huawei P30 posúvajú úroveň ešte vyššie.

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Iba pred chvíľkou skončila tlačová konferencia spoločnosti Huawei, počas ktorej boli predstavené najnovšie modely série P. My sme však mali jedinečnú možnosť sa na tieto novinky pozrieť v miernom predstihu a tak vám prinášame okrem informácií aj naše prvé dojmy. Po stránke dizajnu je jasne vidieť, že Huawei podobne ako pri svojich predchádzajúcich modeloch dotiahol spracovanie takmer k dokonalosti.

Celé telo pôsobí elegantne až luxusne. Samozrejme nechýba displej, ktorý má podobne, ako v prípade modelu Huawei Mate 20 Pro jemne zahnuté okraje. Následkom tohto triku pôsobí smartfón podstatne kompaktnejším dojmom a to aj napriek tomu, že používa displej s uhlopriečkou 6,47“. Mimochodom rozlíšenie je FHD+ (1080 x 2340 px). Celkovo tak má Huawei P30 Pro svojimi rozmermi najbližšie k novinke od Samsungu.

Menší Huawei P30 bude disponovať rovnako OLED displejom, ktorého uhlopriečka však bude 6,1“. Jeho displej nebude mať zakrivenie a ponúkne rovnaké FHD+ rozlíšenie. V konečnom dôsledku je tak o niečo málo jemnejší.

Pozrite si

Huawei P20 Pro – Naozaj vidí viac ako iní!

Oba nové smartfóny však poskytujú snímač odtlačkov, ktorý sa nachádza priamo pod displejom. V tomto prípade sa však nejedná o ultrazvukový snímač, ako tomu je napríklad v prípade Samsungu Galaxy S10+.

Kým v prípade Mate 20 Pro sa výrobca rozhodol pre použitie klasického výrezu, ktorý zbytočne zaberal plochu v notifikačnej lište, séria P prichádza s iným riešením. Výrazu sa síce úplne nezbaví, ale bude podstatne menší. Má totiž tvar kvapky, takže nebude tak výrazne prekážať notifikáciám.

Aj napriek zaobleným bokom je horná a spodná strana smartfónu skosená. Pri troche snahy tak môžete smartfón doslova postaviť na hranu. V spodnej časti nechýba USB-C konektor, prostredníctvom, ktorého môžete nabíjať až 4 200 mAh batériu v prípade Huawei P30 Pro. Kapacita batérie modelu P30 je 3 650 mAh.

Pozrite si

Huawei Mate 20 Pro si jednoducho zamilujete. Neveríte?

To však nie je jediný rozdiel týchto dvoch modelov. „Obyčajná P30“ nebude podporovať ani bezdrôtové nabíjanie, či najnovšiu verziu Huawei SuperCharge s výkonom 40 W. Toto bude výsadou verzie Huawei P30 Pro, ktorá navyše po vzore Huawei Mate 20 Pro ponúkne aj reverzné nabíjanie. To môžete využiť na bezdrôtové nabíjanie iného zariadenia.

Huawei P30 však bude mať navyše 3,5 mm audio konektor, ktorý bude v prípade Pro verzie chýbať. Je tak na vás, či dáte prednosť kompaktným rozmerom, audio konektoru, alebo siahnete po Huawei P30 Pro, ktorý ponúkne nielen veľký displej, ale aj niekoľko technológií navyše.

Samozrejme ako to už býva, aj nový Huawei P30 a Huawei P30 Pro prichádzajú s tým najlepším dostupným hardvérom. Srdcom teda je nový 7nm procesor Kirin 980, ktorý má v prípade Huawei P30 k dispozícii 6 GB a 128 GB úložisko. Huawei P30 Pro bude disponovať 8 GB operačnej pamäte a úložisko bude mať podľa verzie kapacitu 128 GB, 256 GB a najvyššia verzia bude disponovať kapacitou 512 GB.

Nechýba však ani podpora Huawei NM karty pre rozšírenie pamäte. Huawei P30 Pro navyše disponuje odolnosťou voči vode na úrovni IP68, kým jeho menší súrodenec ponúkne IP53. Samozrejme oba smartfóny pobežia na najnovšom operačnom systéme Android 9.0 Pie, ktorý sa bude skrývať pod grafickou nadstavbou EMUI 9.1

To v čom je však nový Huawei P30 Pro výnimočný je, ako inak, fotoaparát. Novinky sú totiž prvými smartfónmi s logom spoločnosti Leica, ktoré ponúkajú rovno štvoricu samostatných snímačov.

V prípade P30 Pro je to kombinácia hlavného Superspectrum snímača s rozlíšením 40 Mpx (f/1,6, OIS, Laser AF), 20 Mpx ultraširokouhlého snímača (f/2,2, Laser AF), 8 Mpx telefoto snímača s päť násobným zoomom (f/3,4, OIS, Laser AF) a 3D ToF kamery pre snímanie hĺbky.

Model Huawei P30 však ponúka len trojicu snímačov, chýba mu totiž 3D ToF kamera. Hlavný je v jeho prípade 40 Mpx (f/1,8, Laser AF) snímač, ktorý je doplnený o 16 Mpx (f2,2, Laser AF) širokouhlý snímač a 8 Mpx (f/2,4, Laser AF) snímač s päťnásobným zoomom.

Pozrite si

Huawei Mate X je skladací smartfón otvárajúci dvere do sveta 5G

Už podľa parametrov snímačov je vidieť, že sa aj po stránke fotoaparátu jedná o viac ako dobre vybavený smartfón. P30 Pro ponúka namiesto RGB senzoru nový, tzv. RYB senzor, kde sú jednotlivé body červené, žlté a modré. Vďaka tomu sa nový fotoaparát môže pochváliť naozaj kvalitnými snímkami aj v slabom svetle.

Dôkazom je aj citlivosť ISO, s ktorou vie tento snímač pracovať. Kým predchádzajúci model Huawei P20 Pro ponúkal maximálnu citlivosť na úrovni ISO 102 400, Huawei P30 Pro pracuje až s hodnotami ISO 409 600.

Po prvom kontakte a niekoľkých snímkach, ktoré som mohol s novinkou vytvoriť, musím uznať, že to, čo P30 Pro produkuje v slabom svetle, alebo dokonca až v tme je neskutočné. Nielen, že „vidí“, ale navyše je schopný ponechať aj farebné podanie scény a svetla, ktoré sa na nej nachádza.

Okrem toho štandardne ponúkne Huawei P30 Pro nielen päťnásobné optické priblíženie, ale až 10 násobný hybridný zoom. Ten je možné ešte manuálne predĺžiť až na hodnotu 50x zoomu. Je to skôr funkcia, ktorú nebudete používať pravidelne, keďže výsledkom nie sú ani zďaleka dokonalé fotografie, ale ak budete potrebovať odfotografovať skutočne vzdialený objekt, môžete tak bez problémov urobiť.

Podobne, ako v predchádzajúcich modeloch, ani tu nechýba možnosť vytvárania Macro fotografií a to už od vzdialenosti 2,5 cm. Rovnako sa vylepšenia dočkal aj režim HDR, ktorý prináša nové možnosti najmä pri vytváraní portrétov. Huawei v tomto prípade upravil aj kreatívne režimy. Napríklad režim Silk Water pre rozmazanie pohyblivých objektov teraz využijete okrem noci aj cez deň.

Možno sa budete pýtať, na čo je štvrtý, ToF fotoaparát. Jeho úlohou je snímanie hĺbky scény, takže ho využijete pri portrétnych fotografiách. Práve tu sa postará o ešte prepracovanejšie a hlavne postupné rozmazanie pozadia. Huawei pre tento prípad vytvoril aj samostatný portrétny režim.

Okrem toho však Huawei P30 Pro prináša aj vylepšenia v rozšírenej realite, práve vďaka ToF snímaču. Novinkou je funkcia AR Measure, ktorá umožňuje meranie rozmerov rôznych predmetov prostredníctvom fotoaparátu. Naopak funkcia AR Life Maker sa zas postará o vytvorenie animovanej figúrky, ktorú môžete položiť do reálneho sveta.

Vylepšení sa dočkalo aj video. Tešiť sa tak môžete na prepracovanú stabilizáciu obrazu, ktorá kombinuje optickú, ale aj elektronickú stabilizáciu. Okrem toho však výrobca sľubuje aj podstatne lepšiu kvalitu videa v slabších svetelných podmienkach.

Na otestovanie týchto funkcií si však budeme musieť počkať až do kompletnej recenzie. Pri skúšaní sa mi však podarilo zistiť, že tak stabilizácia, ako aj rôzne kreatívne video režimy sú aj naďalej dostupné len pri Full HD (30 fps) videu, čo je veľká škoda.

A teraz to najdôležitejšie, ceny. Huawei P30 s 6 GB operačnej pamäte a 128 GB úložiskom sa bude predávať za 699 €. Vybavenejší model Huawei P30 Pro s 6 GB RAM a 128 GB úložiskom bude v predaji za 899 € a v prípade 8 GB RÁM a 256 GB verzie bude jeho cena 1 099 €.

Zdroj