Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei P20 a P20 Pro posúvajú hranice fotografovania

Huawei P20 a P20 Pro posúvajú hranice fotografovania
Viktor Šmidák
Huawei P20 a P20 Pro posúvajú hranice fotografovania

Po tom, ako spoločnosť Huawei neukázala svoju vlajkovú loď na konferencii CES ani MWC sme sa jej dnes konečne dočkali. Je sa teda na čo tešiť?

Pozrite si

Huawei P20 Pro – Naozaj vidí viac ako iní!

https://youtu.be/dRd8EmY5MdU

Na základe mnohých únikov sme si už mohli vytvoriť obraz toho, ako by mohla tohtoročná novinka od čínskeho výrobcu vyzerať. Všetko je ale konečne oficiálne a potrebné si je zodpovedať už len jednu otázku. Zaujme Huawei P20  a P 20 Pro nádejných kupcov vlajkovej lode tento rok?

Pozrite si

Huawei P20 lite – štýlovka zo strednej triedy

Huawei P20

Na prednej strane sa nachádza 5,8-palcový displej s technológiou RGBW IPS a Full HD+ rozlíšením, ktoré predstavuje 2 240 x 1 080 px. Novinka už má tiež moderný pomer strán 18,7:9, ktorý minuloročnému modelu chýbal. Na(ne)šťastie výrobca implementoval aj výrez v displeji, v ktorom sa skrýva 24 Mpx snímač. Ten bude okrem fotiek zodpovedný aj za odomykanie pomocou tváre, ktoré má byť o 100 % rýchlejšie ako iPhone X. Pod displejom je skryté kapacitné tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov. To zároveň slúži i na návrat domov, späť a otvorenie multitaskingu, všetko vďaka gestám.

Pozrite si

Huawei P20 – priamy útok na najvyššiu ligu

Najväčšiu pozornosť si ale zaslúži duálny fotoaparát. Ten bude pozostávať z dvoch snímačov s rozlíšením 20 a 12 Mpx. Jedná sa už o klasické rozloženie, kedy jeden čip bude zachytávať farebné zábery, ten druhý sa bude zameriavať na monochromatické fotografie. 20 Mpx fotoaparát má na starosť čiernobiele snímky, ten 12 Mpx zas tie farebné.

Čip slúžiaci na fotografovanie má veľkosť 1,55 mikrónu, RGB má svetelnosť f/1.8, monochromatický snímač f/1.6. Táto kombinácia má zaručiť o 22 % viac zachyteného svetla ako Samsung Galaxy S9. Fotoaparát si v teste DxOMark odniesol skóre 102 bodov, čím zosadil z trónu Samsung Galaxy S9+ s 99 bodmi.

O plynulý chod sa bude opätovne starať procesor z vlastnej dielne, v tomto prípade Huawei Kirin 970 s taktom 2,36 GHz a tiež umelou inteligenciou. Pamäť RAM zostala na 4 GB, rozšírilo sa však úložisko na 128 GB. Smartfón ale nepoteší podporou pre MicroSD kartu. Nájdeme tu aj samostatný čip pre strojové učenie.

Výkonný hardvér bude živiť 3 400 mAh batéria. Spoločnosť sa nezabudla pripomenúť, že ich smartfón má o 25 % väčšiu batériu ako iPhone.

Zdroj | Huawei

Batérii už tradične spoločnosť bude robiť technológia rýchleho nabíjania SuperCharge. Akumulátor sa bude nabíjať cez USB-C konektor. Naopak, 3,5 mm jack sa tu už nenachádza. Smartfón dostal do vienka aj odolnosť voči vode v podobe certifikátu IP53.

Zdroj | The Verge

Huawei P20 Pro

Ako po minulé roky aj teraz výrobca stavil na viacero zariadení, pričom Huawei P20 Pro bude tým najlepším, čo spoločnosť ponúkne.

Zdroj | Huawei

Predná strana má 6,1-palcový displej s rovnakým rozlíšením, zmenila sa ale technológia z IPS na OLED.

Na zadnej strane sa v tomto prípade nachádzajú až tri fotoaparáty. Hlavný snímač vzadu je farebný a má až 40 Mpx a senzor s veľkosťou 1/1.7″. Druhá šošovka s rozlíšením 20 Mpx bude zachytávať fotografie čiernobielo, tretí, 8 Mpx snímač sa stará o opticky stabilizované, trojnásobné priblíženie. Hybridný zoom ponúkne 5-násobné priblíženie, digitálny až 10-násobné.

Novinkou sú tiež spomalené videá so snímkovou frekvenciou 960 FPS  aj hodnota ISO 102 400, ktorá je doteraz najvyššia v smartfóne (Samsung Galaxy S9 a S9+ len 6 400). Pozornosť si získal aj senzor teploty farieb. Citlivosť snímača bola znázornená na fotografii mrkvi pri svetelnosti 1 lux, ktorú by podľa spoločnosti neuvidel tak jasne ani človek. I kvôli kombinácii týchto noviniek si vyslúžila Pro verzia ešte vyššie skóre v DxOMark, a to 109 bodov.

Novinkou je aj nová stabilizácia AIS, ktorá vznikla spojením EIS a OIS. Pri tomto druhu je využívaná umelá inteligencia. Tá je používaná aj pri vytváraní klasických fotografií. Slúžiť má na rozpoznanie scény (má ich byť až 500) a jej následne vylepšenie.

Na svoje si prídu aj konzumenti mediálneho obsahu. Huawei P20 Pro má totiž i stereo reproduktory s podobným riešením, ako iné vlajkové lode. Jeden reproduktor sa teda nachádza na spodnej strane, ten druhý je v hornom výreze. Táto zostava podporuje i Dolby Atmos.

Batéria má kapacitu 4 000 mAh, narástla aj pamäť RAM na 6 GB. Huawei P20 Pro bude i odolnejší, ponúkne totiž certifikát IP67. Ostatné vlastnosti zostali rovnaké.

Smartfón Huawei P20 bude na Slovensku dostupný vo farbách Black, Midnight Blue a Pink Gold za cenu 669 €. Huawei P20 Pro sa bude predávať vo farbách Black, Midnight Blue a dúhovej farbe Twilight za sumu 849 €. Telefóny pobežia na Androide Oreo 8.1.