Výhody
- prémiové spracovanie
- kvalitný fotoaparát
- výkonný hardvér
Nevýhody
- chýba slot na microSD kartu
- chýba bezdrôtové nabíjanie
- odolnosť iba IP53
Huawei sa naučilo vyrábať skutočne prémiové smartfóny, o tom už nie je vôbec pochýb. Huawei P20 Pro a P20 sú skutočne špičkovo spracované v každom smere a po stránke dizajnu sa radia medzi špičku na trhu.
Po Huawei P20 Pro vo farbe Twilight sme na testovanie dostali menej pútavú, no o to elegantnejšiu čiernu verziu. Sklenené lesklé telo spevňuje kovový rám s matným povrchom a hoc by to konštrukcia smartfónu dovoľovala, bezdrôtové nabíjanie tu žiaľ chýba.
Chýba aj zvýšená odolnosť voči vode IP67, ktorú ponúka vyšší model Pro. V tomto prípade sa musíme uspokojiť s odolnosťou IP53, ktorá telefón ochráni pred prachom a kvapkami vody.
Zaoblené hrany prerušuje niekoľko prvkov, pričom tým najvýraznejším je tlačidlo na zamykanie obrazovky, ktoré má v sebe červené gravírovanie. Nad týmto tlačidlom sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a na opačnej strane nájdeme slot na SIM kartu.
Tento slot ani v klasickej, ani v Dual SIM verzii nepodporuje microSD karty a vystačiť si tak budete musieť s interným úložiskom s kapacitou 128 GB. Na spodnej strane je už štandardne umiestnený USB-C port a veľmi kvalitný reproduktor.
Výrobcovia smartfónov často zanedbávali kvalitu reproduktorov, no pri high-end smartfónoch sa tento rest našťastie vytráca. K dokonalosti mu chýba už len hlasný reproduktor na opačnej strane, ktorý by vytváral stereo zvuk.
Ako ste si možno všimli, na tele chýba 3,5-mm jack, ktorý si môžete nahradiť pribaleným USB-C/3,5-mm adaptérom. V balení nechýbajú ani slúchadlá, ktoré majú pochopiteľne USB-C koncovku. Ani tie kvalitou nezaostávajú a na počúvanie hudby určite poslúžia dobre aj náročnejším používateľom.
Sklenené telo v čiernej farbe je ako stvorené na zbieranie odtlačkov a navyše sa veľmi šmýka. Ochranný obal je teda povinnou výbavou, pričom okrem iného vyrieši aj nerovnosť zadnej strany, z ktorej vystupuje duálny fotoaparát, ku ktorému sa ešte dostaneme neskôr.
O zobrazovanie sa stará 5,8-palcový IPS displej s rozlíšením 1 080 x 2 244 pixelov. Displej sa nezaobišiel bez výrezu, v ktorom sa ukrýva reproduktor, predný fotoaparát a snímače. Hoci má displej výrez, nepokrýva celú prednú stranu zariadenia. Časť z nej si ukrojil snímač odtlačkov prstov.
Pri príliš veľkých smartfónoch je vhodnejšie, ak je snímač odtlačkov umiestnený na zadnej strane zariadenia, no v tomto prípade som nemal veľký problém s prechytávaním. Ak by aj áno, snímač hravo zastúpi predný fotoaparát, ktorý podporuje odomykanie tvárou. Telefón rozozná tvár bleskovo a v kombinácii s automatickým prebudením telefónu po jeho zodvihnutí sa cez zámok obrazovky môžete dostať veľmi rýchlo.
Ak vám výrez v displeji vyslovene prekáža, v nastaveniach zobrazenia si ho môžete aspoň softvérovo skryť. V takom prípade sa displej ešte pred výrezom zaoblí a vo výreze zostanú na čiernom podklade iba notifikácie, čas, batéria a ďalšie informačné ikony.
S výrezom si dokáže poradiť väčšina aplikácií, no horšie je to ak si výrez softvérovo skryjete. Napríklad aplikácia Instagram vypnutie výrezu ignoruje a snaží sa zobraziť časť používateľského prostredia aj v deaktivovanej časti.
Zaujímavo s výrezom pracuje aj aplikácia YouTube, ktorá nedovolí, aby bola časť videa v oblasti výrezu a video teda aj v režime na celú obrazovku končí tam, kde výrez začína. Displej na rozdiel od Huawei P20 Pro nie je OLED, ale IPS, takže výrez ani pomocou softvéru úplne neskryjete.
Po kvalitatívnej stránke sa displeju nedá vôbec nič vytknúť. Displej ponúka vysoký jas, pestré farby a perfektné pozorovacie uhly. V nastaveniach si navyše môžete prispôsobiť jeho farby a zapnúť funkciu „Prirodzený tón“, ktorá sa postará o automatické nastavovanie farebnej teploty na základe okolitého svetla.
Najvýraznejším rozdielom medzi Huawei P20 a P20 Pro je fotoaparát, ktorý je v tomto prípade „iba“ duálny. Primárny 12-Mpx farebný snímač s clonou f/1,8 dopĺňa čiernobiely 20-Mpx snímač s clonou f/1,6. Toto duo dokáže naozaj obdivuhodné kúsky, obzvlášť v zlých svetelných podmienkach.
V režim Noc sa o zosvetlenie fotografií postará predĺžený čas uzávierky, pričom pri vyšších hodnotách už budete potrebovať statív. Pri uzávierke do 4-8 sekúnd sa zaobídete aj bez statívu a to vďaka umelej inteligencii a optickej stabilizácii, ktorá sa postará o ostrosť fotografií.
Takýto mierne predĺžený čas uzávierky sa hodí, ak potrebujete fotiť napríklad nočné mesto. Ak však máte kam telefón položiť, môžete použiť aj vyššie hodnoty, maximálne 32 sekúnd. Nižšie môžete vidieť, ako si fotoaparát poradil s úplne tmavou garážou pri 4, 12 a 32-sekundovej uzávierke.
Na kvalite fotografií má samozrejme zásluhu 1/2,3-palcový snímač s veľkosťou pixelov 1,55 mikrometrov. Huawei tomuto hardvéru pomáha aj softvérovo a to pomocou umelej inteligencie Master AI. Tá dokáže rozpoznať scénu a na základe toho prispôsobiť nastavenia fotoaparátu. Výsledné zábery sú však na môj vkus neprirodzené, takže to bola prvá vec, ktorú som v nastaveniach fotoaparátu vypol.
Aplikácia fotoaparátu je na funkcie a nastavenia bohatá, pričom nechýba ani obľúbený režim Portrét, v ktorom je k dispozícii 3D portrétové osvetlenie, aké ponúka aj Apple pri iPhone 8 Plus a iPhone X.
Fotoaparát v tomto režime upravuje osvetlenie tváre a pozadia, čím sa majú výsledné fotografie podobať na profesionálne portréty vytvorené vo fotografickom štúdiu. Tento režim môžete použiť aj pri fotení predným fotoaparátom, kde je dokonca k dispozícii aj rozostrenie pozadia.
Predný fotoaparát produkuje pekné, no nie príliš realistické fotografie. Rozlíšenie 24 megapixelov je na papieri dostatočné, no softvér fotografie dodatočne skrášľuje, kvôli čomu sa strácajú detaily a ostrosť. To je typická črta telefónov Huawei, na ktorú si treba zvyknúť. Video môžete predným fotoaparátom natáčať maximálne v rozlíšení FHD+ (2 160 x 1 080 px).
Zadný fotoaparát zvláda natáčať video v 4K UHD, no pri tomto rozlíšení nie je dostupná stabilizácia obrazu, čo je veľká škoda. Stabilizácia dokonca nie je dostupná ani pri rozlíšení Full HD a 60 fps, ale až pri Full HD a 30 fps. Nebyť absentujúcej stabilizácie, radil by sa Huawei P20 medzi najlepšie smartfóny na natáčanie 4K UHD videa.
Rozlíšenie ďalej klesne na 720p pri natáčaní spomaleného videa pri 960 fps, no to je už vzhľadom na extrémne vysoké snímkovanie pochopiteľné.
Huawei P20 je postavený na výkonnom procesore Kirin 970, ktorý pracuje s 4 GB RAM. Ide momentálne o najvýkonnejší procesor z dielne Huawei, čo potvrdzuje aj prax. Systém Android 8.1 s nadstavbou EMUI 8.1 funguje úplne plynulo a vďaka grafickému čipu Mali-G72 MP12 si môžete vychutnať aj najnovšie hry s najvyššími grafickými detailmi.
Ak budete na Huawei P20 prechádzať zo smartfónu od iného výrobcu, možno si budete musieť na prostredie EMUI spočiatku trochu zvykať, no oplatí sa to. EMUI 8.1 patrí medzi tie najlepšie nadstavby a to vďaka skutočne slušnej nádielke funkcií a nastaveniam, v ktorých si môžete prispôsobiť takmer všetky prvky smartfónu.
Medzi najvýraznejšie nastavenia, ktoré ovplyvnia celkové používanie smartfónu, patrí zmena systémovej navigácie. Telefón môžete ovládať klasickou navigačnou lištou s tromi tlačidlami, fyzickým domovským tlačidlom, virtuálnym tlačidlom na obrazovke alebo navigačným dokom. Osobne som volil ovládanie fyzickým tlačidlom, čím som získal ďalší priestor na obrazovke, ktorý by inak zaberali virtuálne tlačidlá.
Dôležitou súčasťou nastavení sú aj nastavenia batérie, kde môžete aktivovať úsporný a Ultra úsporný režim. Huawei P20 má zabudovanú batériu s kapacitou 3 400 mAh, čo pohodlne vystačí na celý deň aj pri náročnom používaní. Pri miernom používaní a neskôr aj použití Ultra úsporného režimu môžete dosiahnuť výdrž aj dva dni. Počas dňa môžete batériu rýchlo dobyť pomocou pribalenej SuperCharge batérie.
Pri nastaveniach batérie máte možnosť zmeniť aj rozlíšenie obrazovky na 1 496 x 720 pixelov. Tým sa ale príliš nemusíte trápiť a môžete sa spoľahnúť na systém, ktorý si v prípade aktivácie inteligentného rozlíšenia prispôsobí rozlíšenie automaticky.
Huawei P20 patrí nepochybne medzi najkvalitnejšie a najštýlovejšie smartfóny na trhu a bola by škoda, ak by ho zatienil väčší model Pro. Je pravda, že mu oproti najdrahším vlajkovým lodiam chýbajú niektoré funkcie a vlastnosti, no tie, ktoré sľubuje, plní do bodky a spoľahlivo.
Huawei P20 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.