Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei očakáva miliardové straty, do dvoch rokov ale bude späť na nohách

Huawei očakáva miliardové straty, do dvoch rokov ale bude späť na nohách
Zdroj | AndroidAuthority
Števo Porubský
Huawei očakáva miliardové straty, do dvoch rokov ale bude späť na nohách
Zdroj | AndroidAuthority
Zdroj | AndroidAuthority

Obchodnú vojnu medzi Čínou a USA azda najviac pociťuje čínsky Huawei, s ktorým museli ukončiť, alebo výrazne obmedziť spoluprácu viaceré americké firmy. Bez nich síce spoločnosť dokáže fungovať, ale problematicky. Navyše zákaz predaja a nejasná budúcnosť spôsobujú rapídny pokles odhadov predaja. Huawei očakáva miliardové straty.

Pozrite si

Huawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť

Pre agentúru Reuters Ren Zhengfei, CEO spoločnosti Huawei Technologies Co Ltd povedal, že tržby spoločnosti poklesnú kvôli obchodnej vojne medzi krajinami o zhruba 30 miliárd dolárov. Je to tak prvýkrát, čo Huawei vyčíslil škody spôsobené najrôznejšími zákazmi zo strany USA, ktoré však ovplyvňujú predaje aj v iných krajinách sveta.

Napriek tomu sú očakávania tržieb stále vysoké. Vďačiť za to môže aj dopytu po technológiách 5G. Kým v roku 2018 dosiahli tržby zhruba 104 miliárd dolárov, v roku 2019 spoločnosť očakáva tržby na úrovni 100 miliárd dolárov. Pôvodné predpovede ale hovorili o sumách 125 až 130 miliárd dolárov.

Ren Zhengfei tiež komentoval, že Huawei nečakal, že obmedzenia budú mať taký silný a všadeprítomný účinok. „Nečakali sme, že nás dostanú v toľkých aspektoch,” povedal.

Pozrite si

Huawei je takmer späť, Wi-Fi, Bluetooth aj SD karty môže využívať naďalej

Experti pritom podľa Bloombergu odhadujú, že pokles predaja, resp. dodávok smartfónov bude na úrovni 40-60 % v celosvetovom meradle, čo predstavuje zhruba 40-60 miliónov predaných kusov. A to v čase, kedy idú na trh cenovo dostupné top-end modely Honor 20 a 20 Pro.

Podľa Bloombergu sú v spoločnosti pripravení zastaviť jeho predaj, ak budú prvé čísla predajnosti veľmi nízke. Výhodou pre Huawei je, že v Číne, najväčšom svetovom trhu, sú doma a môžu sa naplno sústrediť na predaj tam.

Napriek nepriaznivej situácii vidí Ren Zhengfei svetlo na konci tunela. V roku 2021 má byť Huawei späť v plnej sile aj bez USA a ich firiem. Americké firmy naopak budú absenciou Huaweiu medzi odberateľmi výrazne pociťovať ešte dlho. Rovnako, ako Huawei, aj americké spoločnosti počítajú straty z tržieb na miliardy dolárov.