Reklama

Huawei Mate 40 Pro a Pro+ prinášajú prepracovaný dizajn, aj nové fotoaparáty

Stanislav Vinc

Huawei pred malou chvíľou oficiálne predstavilo očakávanú sériu Mate 40. Nová séria prináša prepracovaný dizajn, nový čipset, ale aj úplne novú zostavu fotoaparátov so snímačmi priestoru na prednej i zadnej strane. My sme mali možnosť vyskúšať si naživo model Huawei Mate 40 Pro.

Z novej série Huawei Mate 40 sme si mali možnosť naživo vyskúšať model Mate 40 Pro, ktorý zaujme hneď na prvý pohľad úplne novou always-on 6,76-palcovou Horizon Display obrazovkou s výraným 88° zahnutím po stranách. V praxi ide o OLED panel s rozlíšením 1 344 x 2 772 pixelov, obnovovacou frekvenciou 90 Hz a podporou štandardu HDR10+. Rovnaké parametre ponúkne aj vyšší variant Huawei Mate 40 Pro+.

Súčasťou obrazovky je aj optický snímač odtlačkov prstov a dvojica selfie senzorov vo forme výrezu v tvare pilulky. Jedným zo senzorov je 13 Mpx fotoaparát s clonou f/2,4 (27 mm), kým tým druhým je time-of-flight (TOF) 3D senzor zachytávajúci informácie o hĺbke. Tie dokáže fotoaparát využiť typicky pri fotografovaní selfie fotografií s rozmazaným pozadím.

Hĺbkový senzor však Huawei využíva aj na ovládanie smartfónu gestami. Takzvané vzdušné posúvanie vám umožní posúvať sa v rámci stránok a fotografií vertikálne aj horizontálne. Funkcia snímka uchopením zas vytvoriť fotografiu zovretím ruky a vzdušné stláčanie napokon pozastaviť prehrávanie hudby alebo odpovedať na hovor, typicky ak máte napríklad mokré alebo špinavé ruky.

Prakticky rovnakým senzorom hĺbky je vybavený aj zadný modul fotoaparátov uložený vo výraznej kruhovej zostave. Aj keď celý modul zo smartfómnu pomerne výrazne vyčnieva, na stole sa vďaka symetrickému rozloženiu smartfón pri bežnom používaní vôbec nekýve.

Hlavnú úlohu v rámci tejto zostavy zohráva 50 Mpx senzor o veľkosti 1/1,28“ s 1.22µm pixelmi všesmerovým automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou a samozrejme aj optickou stabilizáciou obrazu.

O ultraširokouhlé fotografie sa postará 20 Mpx snímač (f/1,8/18 mm), zatiaľ čo o priblíženie sa psotará 12 Mpx snímač s 5-násobným optickým a až 50-násobným hybridným priblížením, aj v tomto prípade s fázovou detekciou a optickou stabilizáciou obrazu, tentokrát však pri clone až f/3,4.

Pri zadnom hlavnom aj prednom selfie fotoaparáte je Huawei Mate 40 Pro pripravený na nahrávanie videa v 4K Ultra HD rozlíšení pri maximálne 60 snímkach za sekundu aj s podporou nahrávania vo formáte HDR. K týmto možnostiam Huawei pridáva aj viaceré zaujímavé softvérové funkcie.

Viacerými z nich sa smartfón podobá na mechanický stabilizátor obrazu DJI OM4. Tým prvým je režim Steady Cam, ktorý viditeľne stabilizuje obraz pri nahrávaní videa, zatiaľ čo režim Tracking Shot dokáže vďaka ultraširokouhlému snímaču sledovať pohyb objektov a ľudí od vzdialenosti 2 metrov a viac.

Túto ponuku dopĺňa režim Story Creator, resp. Tvorca príbehu, ktorý slúži na nahrávanie videa s automatickým efektným pohybom kamery. Bez pohybu smartfónu tak dokáže snímač aj softvérovo napodobniť plynulý pohyb kamery v línii alebo špirále tak, akoby bola pripevnená na mechanický stabilizátor alebo filmové rameno. Tieto videá je možné upravovať v novom video editore.

Huawei Mate 40 Pro poháňa 5nm čipset Kirin 9000 s 8-jadrovým procesorom, grafickým jadrom Mali-G78 MP24 a 8 GB operačnou pamäťou. Interné úložisko ponúka kapacitu 256 GB, ktorú je možné rozšíriť pomocou Nano Memory karty. Priestor na pamäťovú kartu je prípadne možné použiť aj na funkciu Dual SIM.

Čipset je pripravený aj na 5G a Wi-Fi 6 siete, no po stránke konektivity Huawei Mate 40 prekvapuje aj výkonom nabíjania. Pri káblovom nabíjaní SuperCharge podporuje Huawei Mate 40 Pro výkon až 66 W a pri bezdrôtovom nabíjaní až 40 W. Z 0 na 100 % sa vďaka tomu dokáže novinka nabiť už za 30 minút. Batéria má pritom kapacitu 4 400 mAh.

Telo smartfónu, ktoré je prakticky celé zo skla, je odolné voči vode a prachu na úrovni certifikácie IP68. Pri farbách je Huawei tentokrát pomerne konzervatívny, Huawei Mate 40 Pro tak bude dostupný iba v čiernej a striebornej verzii.

Základný Huawei Mate 40 bude v predaji za 899 €, v článku popisovaný Huawei Mate 40 Pro za 1 199 € a vyšší variant Huawei Mate 40 Pro + za 1 399 €. Novinka bude už tradične dostupná aj v špeciálnej Porsche RS edícii, ktorá bude v predaji za 2 295 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.