Reklama

Hlási vám iPhone plnú pamäť? Získajte cenné gigabajty späť

Michal Sobek

Niektoré produkty od Apple sa stále predávajú v základnej konfigurácii so 64 GB internej pamäte. To sa niektorým kupujúcim zdá ako dostatočná hodnota, ale neskôr narazia na jeho limity. Ako uvoľniť vo vašom iPhone cenné gigabajty?

Pozrite si

Trápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu

Všetko je to o spôsobe používania. Ak radi fotíte, nahrávate video, používate milión aplikácií a ešte k tomu hráte aj hry, tak vedzte, že na 64 GB rovno zabudnite. V takomto prípade určite zvoľte minimálne 128 GB, síce si priplatíte, ale v takomto prípade nebudete musieť o dva-tri roky riešiť nedostatok miesta.

iPhony ani nikdy nepodporovali pamäťové karty, takže ani na to sa nemôžete spoľahnúť. Čo v takom prípade, keď máte malé úložisko a je k tomu plné? Tieto tipy vám rozhodne pomôžu.

Vždy si skontrolujte, do akej kvality nahrávate video. Čím vyššia kvalita, tým viac video zaberie priestoru. Napríklad také 4K video pri 60 fps môže zabrať až 400 MB za minútu.

 

Pozrite si

Trápi vás slabá výdrž iPhonu? Môže za to zdravie batérie a takto ho zistíte

To isté sa týka aj fotografií. Raz za čas si prejdite vašu galériu a zmažte nevydarené alebo staré fotografie. Ak vám ich je ľúto, tak stále je k dispozícii ukladanie fotografií na iCloud. Ten v základe ponúka len 5 GB priestoru, ale nie je problém si za príplatok dokúpiť až 2 TB priestoru. Riešením sú aj Fotky Google. Tie ponúkajú zadarmo až 15 GB priestoru. Stačí zapnúť len automatickú synchronizáciu.

Zdroj | Apple

Časy ukladania si hudby sú už dávno preč a zvlášť na iPhone to bola celkom náročná úloha, pretože ste museli použiť váš počítač s nainštalovaným programom iTunes a až potom ste do svojho zariadenia mohli presunúť pesničky. Oveľa jednoduchším riešením je použitie Apple Music alebo aj konkurenčnej služby Spotify. Hudba sa vám bude streamovať cez internet a vy tak ušetríte cenné gigabajty priestoru.

Operačný systém iOS už ponúka riešenie pre tých, ktorým dochádza voľný priestor. Stačí navštíviť nastavenia, konkrétne sekciu Všeobecné a tam zvoliť položku Úložisko (iPhone).

Tam sa vám zobrazí informácia, koľko máte voľného miesta a aká bola vaša počiatočná pamäťová kapacita. Graf dokáže zobraziť rozdelenie pamäte podľa toho, koľko priestoru vám zaberá systém, aplikácie a fotografie.

 

Nižšie máte možnosť vymazať nepoužívané aplikácie v prípade nedostatku priestoru. Túto funkciu môžete povoliť a keď bude pamäť zaplnená, tak systém tieto aplikácie vymaže, ale vaše dáta a dokumenty ostanú uložené.

Nakoniec tu máme zoznam aplikácií, ktorý je prehľadne zoradený podľa toho, ktorá aplikácia zaberá najviac priestoru. Po kliknutí na ňu máte k dispozícii dve možnosti. Buď vymažete len aplikáciu alebo dôjde k odinštalovaniu aj spolu s uloženými dátami.

Prvá možnosť vymaže aplikáciu, ale ponechá vaše údaje a dáta. Vďaka tomu ich budete mať opäť dostupné pri jej opätovnom nainštalovaní. Táto možnosť sa hodí v prípade, keď potrebujete nejakú aplikáciu narýchlo vymazať, ale viete, že si ju v blízkej dobe nainštalujete opäť.

 

Pozrite si

Kde natankovať najlacnejšie? To vám prezradí táto slovenská appka

Druhá možnosť je o niečo drastickejšia, pretože dôjde k odinštalovaniu aplikácie spolu aj so všetkými jej dátami a tie budú nenávratne preč. Preto si dobre rozmyslite, ktorú možnosť si zvolíte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.