Reklama

Trápi vás slabá výdrž iPhonu? Môže za to zdravie batérie a takto ho zistíte

Michal Sobek

Ani životnosť batérie nie je večná a časom sa je kapacita znižuje. To ale nie je žiadna novinka. Ak na svojom iPhone pociťujete, že už ani zďaleka nevydrží toľko, ako keď bol nový, treba skontrolovať zdravie batérie.

Pozrite si

Ako zistiť zdravie batérie na smartfónoch s Androidom?

Čo je to zdravie batérie? Je to percentuálna hodnota, ktorá odzrkadľuje reálnu hodnotu, do koľko percent sa vám vie batéria reálne dobiť, aj keď vám v lište bude ukazovať 100 %.

Na zariadeniach s operačným systémom iOS má Apple už v systéme funkciu zistenia zdravia batérie priamo integrovanú, takže sa vyhnete inštalovaním aplikácií tretích strán. Ako zistiť zdravie batérie na smartfóne s Androidom sme sa venovali v predošlom článku.

Stačí prejsť v nastaveniach do sekcie „Batéria“ a tam sa presunúť do položky „Zdravie batérie“. Následne sa vám ukáže hodnota v percentách.

Pod samotnou sekciou so zdravím batérie, ak je dostatočná, máte informáciu, že váš iPhone podporuje maximálny výkon. Apple totiž v minulosti obmedzoval výkon iPhonov, ak zistil, že je zdravie batérie na nižšej úrovni.

Neskôr bol za to aj kritizovaný, pretože nedával používateľom na výber, aby si zvolili, že chcú aj tak maximálny výkon za cenu nižšej výdrže.

iPhony majú aj priamo integrovanú funkciu optimalizovaného nabíjania. To sa hodí najmä v noci, kedy sa iPhone nenabije na viac ako 80 % s tým, že zvyšných 20 % sa dobije tesne pred vaším budíkom. Aj to pomáha k šetreniu kapacity batérie.

Apple veľmi dobre vie, prečo povoľuje maximálne 20-wattovú rýchlosť nabíjania. Možno ako používatelia iPhonu závidíte smartfónom s operačným systémom Android, ktoré sa dokážu nabiť rýchlosťou až 150 W, ale starnutie batérie sa určite časom prejaví.

Zdroj | Apple

Aj tým, že Apple ide ekologickou cestou a do balenia vám ani nepribalí nabíjací adaptér, vás má prinútiť k tomu, aby ste využili adaptér, ktorý už doma máte a ten aj zrejme podporuje nabíjanie nižšími rýchlosťami.

Pri nabíjaní odporúčame používať buď originálne, alebo aspoň certifikované periférie. Kábel a adaptér z Aliexpressu nestojí za to, aby ste si zničili váš drahý iPhone.

Ak chcete predísť starnutiu batérie, tak nevybíjajte smartfón na nulu. Ideálne je držať kapacitu batérie medzi 20 % až 80 %. Vyhnite sa tiež extrémnym teplotám. V lete je lepšie používať smartfón bez obalu a v automobilovom držiaku vo výduchu ventilácie mu tiež nerobí dobre extrémne teplý alebo studený vzduch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.