Reklama

Herné konzoly sú stále in! Týchto 5 je ideálnych pod vianočný stromček [prehľad]

Michal Sobek

Už o niečo vyše mesiaca tu máme Vianoce, no ako už vieme, tak darčeky sa nekúpia samé. Preto je najvyšší čas nad nimi rozmýšľať, pri výbere vám pomôže aj náš obľúbený seriál s vianočnými tipmi.

Ak máte doma, alebo niekde v blízkej rodine, hráča, ktorý na tento koníček nedá dopustiť alebo mu chcete len dopriať niečo, čo ho zabaví na dlhé hodiny, potom určite uvažujete nad kúpou hernej konzoly.

Aj po rokoch majú herné konzoly množstvo fanúšikov, čo si uvedomujú aj veľké spoločnosti, ktoré naďalej produkujú ich novšie a novšie generácie. Kto sa v tom ale nevyzná, ten môže mať z toho riadny zmätok.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo treba vedieť pred kúpou?

Na začiatok si treba jasne zadefinovať a uvedomiť, aký typ hernej konzoly chcete niekomu darovať na Vianoce. Vo všeobecnosti sú také herné konzoly, ktoré pripájate priamo k televízoru a také, ktoré zoberiete do ruky a môžete hrať kdekoľvek (handheldy).

Na prvý typ herných konzol tak potrebujete televízor alebo monitor, keďže samotné zariadenie neobsahuje zobrazovaciu plochu. Čím lepší televízor, odporúčame 4K rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu minimálne 100 Hz, tak tým bude mať samotný hráč lepší pocit a aj vizuálne budú hry vyzerať oveľa lepšie.

Máme ešte jednu super správu, ktorú je dobré vedieť pre kúpou. Ak si vyberiete napríklad tablet, môžete ho mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie. Ako je to možné? Jednoducho, vďaka NAY! Totiž práve v predajniach NAY si môžete dopriať vianočné darčeky na splátky tak, že pri ich nákupe nepotrebujete žiadnu hotovosť a ak celú dlžnú čiastku splatíte do 6 mesiacov od prevzatia tovaru, úver máte s 0 % úrokom bez poplatkov a nepreplatíte ani euro. Pritom stačí, ak váš výber tovaru má hodnotu aspoň 100 €.

Handheldy sú jednoduchšie v tom, že všetko sa nachádza v pomerne kompaktnom zariadení. Ale aj tie viete v prípade potreby napojiť na televízor a užívať si hry na väčšej zobrazovacej ploche. Segmentu handheldov sa chytá čoraz viac výrobcov.

V prípade handheldov treba myslieť aj na operačný systém. Ten môže byť vlastný od výrobcu alebo niektoré spoločnosti používajú aj plnohodnotný operačný systém Windows 11. V takom prípade ide o plnohodnotný počítač v tele hernej konzoly, ktorý sa dá po pripojení k monitoru premeniť na klasický počítač, na ktorom môže dotyčný riešiť aj školské alebo pracovné povinnosti.

Zdroj | ASUS

Teda klasické herné konzoly sa hodia pre niekoho, kto chce hrať vyslovene doma pred televízorom, zatiaľ čo handheldy ocení niekto, kto sa chce hrať, no nechce byť obmedzený nejakým miestom alebo priestorom, ale hru si chce vychutnať skutočne kdekoľvek.

Čo sa týka samotných hier, tak môže sa stať, že určití výrobcovia budú mať pre svoje herné konzoly také exkluzívne hry, ktoré inde nenájdete, no je tu aj množstvo herných titulov, ktoré sú dostupné naprieč všetkými konzolami.

Nezabudnite ani na…

Kúpou samotnej herne konzoly to len začína. V prípade tých tradičných je dobré zvoliť nejaké balenie, ktoré obsahuje už nejakú hru, prípadne hry rovno spolu s konzolou kúpiť. Tu je potrebné mať na pamäti, že hry môžete kúpiť priamo v obchode v podobe diskov alebo online priamo cez zabudovaný virtuálny obchod.

Handheldy sú kategóriou samou o sebe. Ak kúpite napríklad Nintento Switch, tak je na výber kúpa špeciálnych kariet s hrami alebo cez online obchod, ale v prípade modelov s operačným systémom Windows 11 viete hry len stiahnuť alebo kúpiť v digitálnej forme, ale zato z rôznych herných služieb ako Steam, Epic Games a podobne.

No u hier to rozhodne nekončí, vhod príde aj kúpa druhého ovládača, aby mohol obdarovaný hrať spolu s kamarátmi. Pri handheldoch sa to taktiež dá, no väčšinou už na to majú vstavané riešenia ako napríklad odpájacie ovládače. Pri nich ale rozhodne hráč ocení napríklad prenosné puzdro, len si predtým zistite, či už nie je súčasťou samotného predajného balenia.

Pripravili sme pre vás 5 herných konzol na našom trhu

Obsah pokračuje pod reklamou

Vybrali sme pre vás päť modelov, o ktorých si myslíme, že by ste im mali venovať svoju pozornosť. Zoznam je zoradený pre lepšiu prehľadnosť podľa abecedy.

1.

Lenovo Legion Go

Ako ste už z obrázka vytušili, tak ide o handheld od Lenova, ktorý má zabudovaný dotykový 8,8-palcový QHD IPS displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixelov, 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou a maximálny jas dosahuje hodnotu 500 nitov. Navyše bočné ovládače je možné odpojiť a jeden z nich premeniť na myš.

TIP: Aj hernú konzolu Lenovo Legion Go si viete rezervovať s vyzdvihnutím do 15 minút v predajni NAY. Dokonca ich môžete mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie.

Herný výkon má pod palcom procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, ktorému sekunduje 16 GB RAM typu LPDDR5X, pričom úložisko má veľkosť 512 GB. Operačným systémom je Windows 11. Dovnútra sa zmestila batéria s kapacitou 49,2 Wh, pričom na 70 % batérie sa dostanete za približne 30 minút v nabíjačke.

Aktuálne ceny nájdete aj na cenovom porovnávači. Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

2.

Nintendo Switch OLED

Druhým v poradí je Nintendo Switch OLED, ktorý sa dá pomocou dokovacej stanice premeniť na klasickú hernú konzolu so streamovaním obrazu do televízora. Integrovaný displej má veľkosť 7 palcov a disponuje HD rozlíšením, čo sa ale príjemne prejaví na lepšej výdrži.

TIP: Aj hernú konzolu Nintendo Switch OLED si viete rezervovať s vyzdvihnutím do 15 minút v predajni NAY. Dokonca ich môžete mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie.

Zdroj | Nintendo

Táto zaujímavá hybridný herná konzola pracuje na vlastnom operačnom systéme, takže je tu skutočne bohatá knižnica herných titulov. K dispozícii sú stále vysúvacie bočné ovládače Joy-Con. Integrovaná batéria má kapacitu 4 310 mAh, na jedno nabitie vydrží zhruba 6,5 hodiny.

Aktuálne ceny nájdete aj na cenovom porovnávači. Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Obsah pokračuje pod reklamou
3.

PlayStation 5 Pro

Hádam najznámejšia herná konzola dostala len nedávno vylepšenie v podobe verzie PlayStation 5 Pro. Po stránke dizajnu sa toho veľmi nezmenilo, Sony sa stále drží pomerne futuristických línií spolu s podareným ovládačom DualSense. Výkon zabezpečuje AMD Zen 2 s ôsmimi jadrami a úložisko narástlo na hodnotu 2 TB.

TIP: Aj hernú konzolu PlayStation 5 Pro si viete rezervovať s vyzdvihnutím do 15 minút v predajni NAY. Dokonca ich môžete mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie.

Novinkou je implementácia technológie PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR). Neskôr môže byť k tejto hernej konzoly aj zaujímavé príslušenstvo v podobe VR okuliarov PS VR2. Pozor však na to, že v základe už nemáte k dispozícii Blu-ray mechaniku, takže ste odkázaný na kupovanie digitálnych verzií hier, no mechanika sa dá dokúpiť samostatne.

Aktuálne ceny nájdete aj na cenovom porovnávači. Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

4.

ROG Ally X

Ďalším handheldom v poradí je ROG Ally X, teda jeho vylepšená verzia. Na prvý pohľad sa zmenila len farba z bielej na čiernu, no stále obsahuje 7-palcový dotykový IPS displej s Full HD rozlíšením (1 920 x 1 080 pixelov), 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou a maximálnym jasom 500 nitov. V tomto prípade je k dispozícii operačný systém Windows 11.

TIP: Aj hernú konzolu ROG Ally X si viete rezervovať s vyzdvihnutím do 15 minút v predajni NAY. Dokonca ich môžete mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie.

Po stránke výkonu tu máme AMD Ryzen Z1 Extreme s 24 GB RAM, pričom vnútorné SSD úložisko má celkovú kapacitu 1 TB. Zmenou prešla kapacita batérie zo 40 na 80 Wh, čo znamená výrazne lepšiu výdrž na jedno nabitie. Nabíjanie je zabezpečené maximálnym výkonom 65 W.

Aktuálne ceny nájdete aj na cenovom porovnávači. Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

5.

Xbox Series X

Obsah pokračuje pod reklamou

Medzi klasické herné konzoly patrí aj Xbox Series X, ktorý sa zatiaľ nedočkal výkonnejšej verzie. V tomto prípade Microsoft nasadil omnoho striedmejší dizajn v nenápadnej čiernej farbe. Veľkou výhodou je služba Xbox Game Pas, kde máte za mesačný poplatok bohatú hernú knižnicu s tisíckami hier.

TIP: Aj hernú konzolu Xbox Series X si viete rezervovať s vyzdvihnutím do 15 minút v predajni NAY. Dokonca ich môžete mať na splátky s 0 % úrokom na 6 mesiacov bez akontácie.

Výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor AMD Ryzen Zen 2 s grafickou kartou AMD Radeon. K tomu si ešte prirátajte 16 GB RAM a 1-terabajtový SSD disk s možnosťou jeho výmeny za väčší. Táto herná konzola ale už má integrovanú mechaniku na čítanie diskov.

Aktuálne ceny nájdete aj na cenovom porovnávači. Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Článok vznikol v spolupráci s NAY.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.