Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hekeri opäť prenikli do ruských televízií, priamo počas Putinovho prejavu

Hekeri opäť prenikli do ruských televízií, priamo počas Putinovho prejavu
Zdroj | Anonymous TV
Stanislav Vinc
Hekeri opäť prenikli do ruských televízií, priamo počas Putinovho prejavu
Zdroj | Anonymous TV
Zdroj | Anonymous TV

Televízni diváci v Rusku, ktorí sa práve chystali sledovať prehliadku vojenskej techniky pri príležitosti dňa víťazstva nad fašizmom, si namiesto názvov aktuálne vysielaných programov prečítali nemilosrdný odkaz od hackerov.

Kým ruský prezident Vladimir Putin v televíznom vysielaní rečnil o výročí víťazstva Sovietskeho zväzu nad fašistickým Nemeckom počas 2. svetovej vojny, hekeri zamenili popis aktuálne vysielaných programov za necenzúrovaný odkaz Rusom o vojne na Ukrajine.

„Na vašich rukách je krv tisícov Ukrajincov a stoviek ich zavraždených detí. Televízie a úrady vám klamú. Nie vojne.“

Hekerom sa podarilo preniknúť do televízneho vysielania niekoľkých operátorov – NTV Plus, Sortelecom a Wink. Podľa informácií denníka The Sun mali túto správu vidieť diváci v celej krajine. Preniknúť mali dokonca aj do vysielania TV Zvezda, televízie ruského ministerstva obrany.

Nie je to prvý raz, čo sa počas rusko-ukrajinského konfliktu hekerom podarilo preniknúť do vysielania ruských televízií. Ešte začiatkom marca hekeri napadli priamo samotné televízie, v ktorých sa im podarilo zameniť pôvodný program za reálne zábery z vojny.

Hekeri z celého sveta, medzi ktorými majú byť podľa rôznych špekulácií dokonca aj Rusi či IT špecialisti rôznych vládnych organizácií, ktorí nesúhlasia s vojnou, útočia na ruské štátne a súkromné infraštruktúry prakticky nepretržite od vypuknutia konfliktu na Ukrajine.

Väčšina týchto útokov je pripisovaná skupine Anonymous, ku ktorej sa pripájajú rôzne menej známe hekerské skupiny. V posledných týždňoch sa tieto skupiny sústredili najmä na získanie potenciálne citlivých dát zo serverov rôznych spoločností, ktoré majú byť priamo napojené na štát, najmä v oblasti energetiky.