Hekeri opäť prenikli do ruských televízií, priamo počas Putinovho prejavu

ZDROJ | Anonymous TV

Televízni diváci v Rusku, ktorí sa práve chystali sledovať prehliadku vojenskej techniky pri príležitosti dňa víťazstva nad fašizmom, si namiesto názvov aktuálne vysielaných programov prečítali nemilosrdný odkaz od hackerov.

Kým ruský prezident Vladimir Putin v televíznom vysielaní rečnil o výročí víťazstva Sovietskeho zväzu nad fašistickým Nemeckom počas 2. svetovej vojny, hekeri zamenili popis aktuálne vysielaných programov za necenzúrovaný odkaz Rusom o vojne na Ukrajine.

„Na vašich rukách je krv tisícov Ukrajincov a stoviek ich zavraždených detí. Televízie a úrady vám klamú. Nie vojne.“

Hekerom sa podarilo preniknúť do televízneho vysielania niekoľkých operátorov – NTV Plus, Sortelecom a Wink. Podľa informácií denníka The Sun mali túto správu vidieť diváci v celej krajine. Preniknúť mali dokonca aj do vysielania TV Zvezda, televízie ruského ministerstva obrany.

Nie je to prvý raz, čo sa počas rusko-ukrajinského konfliktu hekerom podarilo preniknúť do vysielania ruských televízií. Ešte začiatkom marca hekeri napadli priamo samotné televízie, v ktorých sa im podarilo zameniť pôvodný program za reálne zábery z vojny.

Hekeri z celého sveta, medzi ktorými majú byť podľa rôznych špekulácií dokonca aj Rusi či IT špecialisti rôznych vládnych organizácií, ktorí nesúhlasia s vojnou, útočia na ruské štátne a súkromné infraštruktúry prakticky nepretržite od vypuknutia konfliktu na Ukrajine.

Väčšina týchto útokov je pripisovaná skupine Anonymous, ku ktorej sa pripájajú rôzne menej známe hekerské skupiny. V posledných týždňoch sa tieto skupiny sústredili najmä na získanie potenciálne citlivých dát zo serverov rôznych spoločností, ktoré majú byť priamo napojené na štát, najmä v oblasti energetiky.

Komentáre k článku