Reklama

Greenpower - projekt na zlepšenie znalostí žiakov prichádza na Slovensko

Zdroj | Greenpower
Michal Spiegel
Zdroj | Greenpower
Zdroj | Greenpower

Projekt Greenpower vznikol v roku 1999 vo Veľkej Británii a je zameraný na zvýšenie znalostí detí v oblastiach veda, technika, inžinierstvo a matematika. Najnovšie tento zaujímavý projekt prichádza aj na Slovensko.

Iba pred pár dňami sme informovali o zaujímavom projekte STEMpedia, ktorá má podobný cieľ. Samotná skratka STEM označuje vedecké disciplíny, ktoré je vhodné v rámci rozvoja nových technológií u detí rozvíjať.

Pozrite si

14 elektromobilov aktuálne dostupných aj na Slovensku

Projekt Greenpower v sebe ukrýva dlhodobé premyslené vedenie žiaka už od základnej školy – vyžaduje tímy študentov, ktoré navrhnú a postavia jednosedadlový elektrický automobil, s ktorým budú následne súťažiť. Cieľom je priblíženie sveta techniky deťom základných škôl, aby u nich pri stavaní vlastného elektromobilu vznikol záujem o tieto disciplíny.

Projekt Greenpower sa postupne rozšíril do celého sveta. Iba vo Veľkej Británii spolupracuje s viac ako 500 školami a po celom svete sa každoročne uskutoční viac ako 35 pretekov zostrojených elektrických vozidiel. V roku 2019 sa konečne do projektu pripája aj Slovensko vďaka podpore automobilky Volkswagen Slovakia a spoločnosti Siemens.

Zdroj | Greenpower

Projekt bude zatiaľ fungovať iba na troch základných školách a dvoch stredných školách. Samotné vyhodnotenie a preteky vyvrcholia v júni 2019.

Do projektu Greenpower sú zapojené žiaľ iba školy v Bratislave, konkrétne ZŠ Riazanská, ZŠ Holíčska, ZŠ Edulienka, Súkromná stredná odborná škola automobilová Duálna akadémia a Leaf Academy.

Deti a mládež môžu postaviť tri typy automobilov – Formula Goblin, Formula F24 a Formula F24+. Kým prvý model je určený pre deti vo veku 9 až 12 rokov, Formula F24 je pre študentov stredných škôl a Formula F24+ pre študentov vysokých škôl.

Zdroj | Greenpower
Pozrite si

Slovenskí študenti s úspornými vozidlami smerujú do Londýna

V rámci projektu Greenpower tak deti dostanú už pripravený balíček s komponentami a inštrukciami a môžu sa pustiť do stavania.

Deti sa tak môžu naučiť novým disciplínam, ktoré neskôr využijú na vysokých školách ako napríklad dizajn automobilov, aerodynamika, elektronika či pevnosť materiálov. Zároveň projekt zlepšuje aj tímovú prácu a komunikáciu medzi žiakmi, ktorí musia na projekte spolupracovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.