Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Grafické karty GeForce RTX 40 mieria do notebookov s neskutočným výkonom

Grafické karty GeForce RTX 40 mieria do notebookov s neskutočným výkonom
Zdroj | NVIDIA
Michal Sobek
Grafické karty GeForce RTX 40 mieria do notebookov s neskutočným výkonom
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Nie je to dlhý čas od momentu, čo spoločnosť NVIDIA predstavila nové herné grafické karty radu GeForce RTX 40 pre desktopy. Konečne sa tieto karty dostávajú po novom aj do notebookov, takže môžeme očakávať nárast výkonu, no na druhej strane aj energetickú účinnosť.

Tieto notebooky sú poháňané architektúrou GPU Ada Lovelace. Tá zabezpečila aktuálne historický najväčší skok vo výkone. Nie je to však len o výkone, Vďaka novej architektúre môžu byť notebooky až trikrát úspornejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou grafických kariet.

Zdroj | NVIDIA
Obsah pokračuje pod reklamou

Hráčom prinášajú až štyrikrát vyšší výkon v AAA hrách, ako je napríklad Cyberpunk 2077, s plným ray-tracingom a novým režimom RT Overdrive, a tvorcom zase bleskurýchlu akceleráciu v kreatívnych aplikáciách. Konkrétne pôjde o dve grafické karty, a to GeForce RTX 4090 a RTX 4080.

Hráči sa môžu obklopiť až štyrmi monitormi so 4K rozlíšením a hrať pri 60 snímkach za sekundu. Pri tomto rozlíšení môžu aj streameri prenášať hry na Discord s využitím kodeku AV1, pričom nové duálne enkodéry architektúry Ada skracujú dobu exportu videa na polovicu. Ceny najvýkonnejších notebookov s týmito kartami začínajú na čiastke 1 999 dolárov. Uvedenie týchto modelov na trh je plánované na 8. februára.

Nasledujú ďalšie tri menej výkonné grafické karty GeForce RTX 4070, RTX 4060 a RTX 4050. Ponúknu 80 snímok za sekundu a hranie hier v rozlíšení 1440p. Vykresľovanie scén v programe Blender, ktoré predtým trvalo dve a pol hodiny, zaberie iba 10 minút. Cena notebookov s RTX 4050 začína na 999 dolároch a budú k dispozícii od 22. februára.

Zatiaľ vieme, že tieto nové grafické karty môžeme očakávať u výrobcov ako Acer, Alienware, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI, Razer a Samsung. K dispozícii budú aj od miestnych výrobcov a výrobcov systémov, vrátane spoločností CyberPower PC, Eluktronics, Hasee, PC Specialist 3XS by Scan a Schenker a ďalšie sa objavia v prvom štvrťroku 2023.

Zdroj