Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NVIDIA ukázala grafické karty RTX 4090 a 4080. Sľubujú až štvornásobný výkon

NVIDIA ukázala grafické karty RTX 4090 a 4080. Sľubujú až štvornásobný výkon
Zdroj | NVIDIA
Michal Sobek
NVIDIA ukázala grafické karty RTX 4090 a 4080. Sľubujú až štvornásobný výkon
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Spoločnosť NVIDIA dnes opäť potešila všetkých počítačových hráčov. Boli totiž predstavené dve nové grafické karty GeForce RTX série 40. Ďalší rad nových kariet je nastavený tak, aby prelomil všetky súčasné výkonnostné bariéry a ponúkol ešte rýchlejšie grafické karty.

Skok vo výkone grafických kariet je možný vďaka architektúre Ada Lovelace. Tá prináša novú éru ray tracingu v reálnom čase a renderingu pomocou neurónových sietí, ktoré využíva umelú inteligenciu na generovanie pixelov.

Novou technológiou je aj NVIDIA DLSS 3 využívajúca neurónové siete pri vykresľovaní grafiky v hrách aj kreatívnych aplikáciách. Táto technológia poháňaná umelou inteligenciou dokáže generovať celé snímky pre výrazne rýchlejší beh a mieri aj do najobľúbenejších herných enginov, ako sú Unity a Unreal Engine.

Obsah pokračuje pod reklamou

Konkrétne boli ohlásené dve karty s označeniami GTX 4090 a 4080. Prvá menovaná je aktuálnou výkladnou skriňou spoločnosti. Ponúkne 24 GB pamäte G6X a je dva až štyrikrát výkonnejšia ako predchádzajúci model 3090 Ti.

Zdroj | NVIDIA

Uvidíme, ako to bude s dostupnosťou a či sa nebude opakovať scenár, kedy bola predchádzajúca séria grafických kariet dostupná až po znížení cien na kryptoburzách, pretože pomocou nich sa ťažili kryptomeny, grafické karty mali astronomické ceny a boli dlhodobo nedostupné.

Model NVIDIA GeForce RTX 4090 by mal byť k dispozícii už 12. októbra za cenu 1 599 dolárov. Sme zvedaví, či tento ideálny scenár spoločnosť naplní. Výkon prezentovala na hrách ako Cyberpunk 2077, Portal alebo NVIDIA Racer.

V hrách budete mať výkon na hranie pri absolútne najvyšších nastaveniach v 4K rozlíšení pri vysokých snímkových frekvenciách. Výsledkom toho bude hranie ray-tracovaných hier s najvyššou úrovňou vernosti a realizmu.

Model RTX 4080 bude k dispozícii buď s 12 alebo 16 GB pamäte G6X a spoločnosť sľubuje opäť dvoj až štvornásobný výkon oproti 3080 Ti. Tu sa dostupnosť dostala až na bližšie neurčený dátum niekedy v novembri, pričom model s 12 GB bude stáť 899 dolárov a model so 16 GB sa bude predávať za 1 199 dolárov.

Zdroj | NVIDIA

Hráči určite môžu jasať, pretože NVIDIA opäť prekonala predchádzajúcu generáciu, pričom sa zjavne polepšila aj v ich dodávkach. Až čas ukáže, či spoločnosť dodrží, čo tak ochotne nasľubovala a nebude z toho ďalšia kauza.

Zdroj