Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google už rozbieha lacné Android One smartfóny pre rozvojový svet

Google už rozbieha lacné Android One smartfóny pre rozvojový svet
Dominik Fúsek
Google už rozbieha lacné Android One smartfóny pre rozvojový svet

O programe Android One, ktorý má za cieľ dostať lacné smartfóny, OS Android a služby Google k ďalším miliardám používateľov, gigant hovoril prvýkrát pri predstavení Androidu L. Teraz už poznáme viac údajov.

Android One

Zariadenia budú stáť v prepočte okolo 100 dolárov, neskôr aj menej. Android One začne najskôr v Indii, pričom čoskoro budú nasledovať ďalšie krajiny v juhovýchodnej Ázii, v roku 2015 pribudnú opäť ďalšie, už bez bližšieho špecifikovania. Prvé Android One smartfóny majú niekoľko spoločných vlastností, ktoré naznačujú, že Google zrejme požaduje od výrobcov určité minimálne hardvérové parametre. V praxi to znamená 4,5“ WVGA displej, štvorjadrový procesor MediaTek, 1 GB RAM, 4 GB úložisko spolu s microSD kartou v balení, 5 Mpx fotoaparát, Wi-Fi, 3G alebo 1 700 mAh batériu.

Android One

O softvér vrátane aktualizácií sa bude starať výhradne Google – rovnako ako v prípade Nexus strojov bude nainštalovaný čistý OS bez akejkoľvek nadstavby, a to vždy najnovší – aktuálne Android 4.4, neskôr Android L. Čo sa týka výrobcov predstavených smartfónov, zatiaľ ide o nám neznáme značky, ale v Android One programe už sú aj zvučnejšie mená ako Acer, Alcatel, ASUS či Lenovo, medzi superlacnými výrobcami udrie ako päsť na oko HTC. Okrem MediaTeku bude procesory dodávať aj Qualcomm. Snáď sa teda čoskoro chudobnejšej väčšine sveta dostanú aspoň na základnej úrovni možnosti, ktoré my považujeme za samozrejmosť.

Zdroj a foto: Google