Reklama

Google Street View autá budú opäť na Slovensku, usmejte sa im do objektívu!

Števo Porubský

V nasledujúcich dňoch opäť začnú po slovenských cestách jazdiť špeciálne Street View autá, ktoré budú aktualizovať snímky Street View na Mapách Google (mapy.google.sk), ako aj fotografovať ďalšie významné lokality, ktoré ešte doteraz neboli nasnímané. Street View autá navštívia niekoľko desiatok slovenských miest a obcí, od Bratislavy až po Humenné. Verejnosť nájde všetky dôležité informácie na stránke o Street View.

POZRITE SI: Prejdite sa po Slovensku virtuálne, Google spúšťa Street View aj u nás!

Google Street View

Okrem verejne dostupných ciest by Google rád zachytil aj miesta záujmu na základe žiadostí miestnych inštitúcií, s využitím Street View batohu, tzv. Trekkera. Google ešte začiatkom tohto roka v rámci projektu „Slovenské Street View tipy“ obohatil službu Street View aj o špeciálne zbierky panoramatických snímok zo Slovenska. Tie zahŕňajú rôzne kultúrne, historické a prírodné krásy vrátane piatich slovenských jaskýň. Projekt minulý rok vyvolal obrovský záujem slovenských používateľov, ktorí Googlu zaslali viac ako 4000 tipov na zaujímavé slovenské lokality pre snímanie Street View.

POZRITE SI: Google nafotí Vysoké Tatry, Oravský hrad aj Slovenský raj

 

Google zároveň maximálne dbá o ochranu súkromia. Zozbierané snímky sú pred akýmkoľvek zverejnením spracované pomocou špeciálnej technológie. Tá rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut tak, aby ich nebolo možné identifikovať. Aj po sprístupnení panoramatických snímok v rámci Street View je možné veľmi jednoducho dodatočne odstrániť obrázky vďaka funkcii „Nahlásiť problém“ priamo na snímke. Na žiadosť používateľa bude možné úplne vymazať nielen jednotlivca, ale aj jeho dieťa, či jeho dom.

Google Street View

Vedeli ste, že…?

 

  • Mapy Google sú k dispozícii na vyše 172 doménach na celom svete v 69 svetových jazykoch.
  • Mapy Google využíva mesačne viac ako jedna miliarda používateľov.
  • Viac ako 50% využití Máp Google pochádza z mobilných zariadení.
  • Mapy Google poskytujú popis trasy v 198 krajinách, zahŕňajú cesty, ktorých kumulovaná dĺžka je viac ako 51 miliónov kilometrov.
  • Google poskytuje údaje o doprave vo viac ako 50 krajinách a vo vyše 800 mestách.
  • Služba Street View je dostupná v 55 krajinách, vrátane Antarktídy a Arktídy.
  • Vyše milión webových stránok/domén využíva API Máp Google (programové rozhranie).
  • Každý mesiac viac ako 40 tisíc ľudí z celého sveta prispieva a zlepšuje Mapy Google pomocou Google Map Makera.

 

 

Prehľad inovácií Máp Google na Slovensku

2014

Špeciálne zbierky Street View

Populárnu služba Street View bola vo februári obohatená o špeciálne zbierky panoramatických snímok zo Slovenska. Tie zahŕňajú rôzne kultúrne, historické a prírodné krásy, ktoré môžu obdivovať návštevníci zo Slovenska aj zahraničia. Špeciálnym prekvapením pre Slovákov bolo nasnímanie piatich unikátnych slovenských jaskýň. Uvedením špeciálnych zbierok vyvrcholil aj projekt „Slovenské Street View tipy“ realizovaný v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch.

 

Map Maker

Funkcia Map Maker umožňuje vylepšovať a aktualizovať mapové dáta Slovenska aj samotnými používateľmi Máp Google. Cieľom je presnejšie zmapovať lokality, pre ktoré nie sú k dispozícii podrobné mapové podklady a kde môžu pomôcť práve vedomosti a skúsenosti miestnych obyvateľov. Používatelia môžu doplniť alebo upraviť miesto na mape, pridať budovu, cestu a tiež skontrolovať úpravy od ostatných používateľov.

 

2013

Mobilná navigácia

Vďaka mobilnej navigácii sa každý smartfón alebo iné zariadenie s operačným systémom Android (verzie 2.2+) či iOS (verzie 5.1+), stane plnohodnotnou navigáciou do auta alebo pre chodcov. Navigácia na Mapách Google je online GPS navigácia s hlasovými pokynmi, reálnymi zábermi ulíc a satelitnými fotografiami. Rovnako ako Mapy Google je aj služba Navigácia na Mapách Google dostupná úplne zadarmo a poskytuje vždy najčerstvejšie mapové podklady bez nutnosti dokupovať ďalšie mapy alebo aktualizácie.

Projekt: Slovenské Street View tipy

Cieľom projektu, ktorý je súčasťou celoročného programu „Google na slovenskú nôtu“, bolo na základe používateľských tipov a odporúčaní odborníkov zo SACR identifikovať ďalšie historické, kultúrne či prírodné krásy, ktoré by na mape Street View nemali chýbať. Slovenskí používatelia vybrali top 3 lokality – Vysoké Tatry, Oravský hrad a Slovenský raj.

V júli 2013 bolo spustené snímanie pomocou trojkolky a batohu a projekt stále pokračuje.

 

2012

Aktualizácia mapových podkladov

Slovensko bolo jednou z desiatich európskych krajín, kam Google priniesol vylepšené Mapy Google v podobe aktualizovaných mapových podkladov.

Spustenie služby Street View

Samotné odštartovanie jázd vyvolalo veľký záujem verejnosti ako aj miestnych samospráv o túto službu a preto k pôvodne plánovaným 19 slovenským mestám a miestam v ich okolí pribudli aj ďalšie zaujímavé destinácie alebo ich dôležité časti. Používatelia sa tak môžu virtuálne poprechádzať po uliciach niekoľkých desiatok historicky alebo kultúrne zaujímavých slovenských miest, mestečiek či obcí. Slovensko je 15. európskou krajinou, v ktorej bolo pomocou Street View technológie nasnímané takmer celé územie.

Spustenie jázd Street View

Google pre službu Street View nasnímal takmer všetky verejné komunikácie. Špeciálne Street View autá mohli Slováci vidieť vo všetkých kútoch Slovenska, keď spolu prešli viac ako 40.000 kilometrov našich ciest, čo je viac, ako keby prešli okolo celej zemegule pozdĺž rovníka.

Pohľad z vtáčej perspektívy na Mapách Google

Pod 45-stupňovým uhlom si je možné pozrieť aj Bratislavu a preskúmať krásu historického centra.

 

2011

Verejná doprava v Žiline

Google v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Žiliny s.r.o. spustil v rámci svojej služby Mapy Google funkciu „Verejná doprava v Žiline“.

Doprava na Mapách Google

Pomocou tejto funkcie môžu aj vodiči na Slovensku sledovať informácie o cestnej premávke. Ide o „živú“ vrstvu na Mapách Google, ktorú si používatelia môžu spustiť na Mapách Google na svojom počítači aj na smartfóne.

Počasie na Mapách Google

Vrstva Počasie znázorňuje aktuálnu predpoveď počasia na celom svete. Používatelia si tak môžu jednoducho nájsť informácie o aktuálnej teplote alebo poveternostných podmienkach. Vďaka tejto funkcii sa zároveň môžu pozrieť, kde na svete je noc a kde deň. Vrstva taktiež ponúka možnosť zobraziť si teplotu v °C alebo °F a rýchlosť vetra v kilometroch alebo míľach za hodinu.

 

Zdroj a foto: Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.