Google pracuje na podobnej ochrane súkromia pre Android, akú ponúka aj iOS

ZDROJ | Daniel Romero

Google podľa agentúry Bloomberg pracuje na systéme, ktorý má obmedziť zber dát o používateľoch operačného systému Android. Súkromie používateľov má chrániť podobne, ako to robí aj Apple v prípade svojho operačného systému iOS, Google však bude v tomto o niečo menej prísny.

V spoločnosti Google údajne aktuálne prebiehajú interné diskusie o tom, akým spôsobom by bolo možné obmedziť zber dát a sledovanie používateľov naprieč aplikáciami v prostredí operačného systému Android. Nepôjde však o rovnaké riešenie, ako prijalo Apple.

Používatelia operačných systémov iOS a iPadOS si totiž budú môcť od pripravovanej aktualizácie 14.5 vybrať, či chcú vývojárom aplikácií takéto sledovanie povoliť, alebo ho má systém úplne blokovať. Systém App Tracking Transparency (ATT) už kritizujú viaceré spoločnosti vrátane Facebooku, ktorý podľa Yahoo Finance zvažuje podanie protimonopolnej žaloby na Apple.

ZDROJ | Apple

Google k tomu pristupuje inak a aktuálne hľadá riešenie, ktoré by na jednej strane chránilo súkromie používateľov, no na druhej zároveň vyhovovalo používateľom reklamnej platformy AdWords. Už aj nový mechanizmus ATT v operačných systémoch iOS a iPadOS môže mať podľa Google negatívny dopad na príjmy z reklám, ktoré vývojári zvyčajne umiestňujú do bezplatných aplikácií.

Pozrite siApple vraj došla trpezlivosť, končí rokovania s Hyundai

Používatelia operačného systému Android tak zrejme nebudú mať na výber, či o nich budú aplikácie zbierať dáta. Nový mechanizmus na ochranu súkromia používateľov bude zrejme tieto dáta spracovávať podobne, ako nový model Privacy Sandbox určený pre prehliadač Chrome, ktorý nahrádza klasické súbory cookies novými programovacími rozhraniami pre anonymnú prácu s dátami.

Komentáre k článku