Reklama

Google Pixel rozpozná, že ste mali autonehodu a privolá vám pomoc

Zdroj | Google (XDA Developers)
Stanislav Vinc
Zdroj | Google (XDA Developers)
Zdroj | Google (XDA Developers)

Google podľa zistenia portálu XDA Developers pracuje na mobilnej aplikácii pre smartfóny Google Pixel, ktorá bude schopná rozpoznať prudké nárazy a zvuky typické pre automobilové nehody, čím môže zachrániť ľudské životy.

Apple ešte minulý rok pridalo do svojich hodiniek Apple Watch Series 4 takzvanú detekciu pádu. Hodinky neustále monitorujú a vyhodnocujú pohyby používateľa a v prípade, že zaznamenajú prudký pohyb a náraz, dokážu privolať pomoc a o nehode informovať blízke kontaktné osoby.

Google sa zjavne nechal touto funkciou inšpirovať, no keďže nevyrába vlastné smart hodinky, obdobnú funkciu sa rozhodol implementovať do vlastných smartfónov značky Google Pixel. Táto funkcia bude súčasťou aplikácie Personal Safety, ktorá sa na krátko objavila v obchode Google Play.

Zdroj | Google (XDA Developers)

Aplikácia bude na rozpoznanie autonehody využívať vstavaný akcelerometer, ako aj mikrofóny. V prípade mikrofónov zrejme pôjde o detekciu silných, no krátkych zvukov. Vylúčené však nie je ani to, že by aplikácia vďaka strojovému učeniu mohla vedieť rozpoznať špecifické zvuky, ako napríklad rozbitie skla.

Pozrite si

Google bojuje proti deepfake sprístupnením tisícok falošných videí

Ak aplikácia Personal Safety vyhodnotí, že zrejme došlo k autonehode, najprv začne vibrovať a pri plnej hlasitosti prehrávať výstražný zvuk. Používateľ bude mať šancu na smartfóne odpovedať, že je v poriadku. Ak tak neurobí, aplikácia automaticky vytočí americkú núdzovú linku 911, ktorej zároveň odošle informácie o aktuálnej polohe smartfónu.

Zdroj | Google (XDA Developers)

Informácie o nehode a aktuálnej polohe dostanú aj ľudia, ktorých používateľ zaradil medzi núdzové kontakty. Ako už asi tušíte, detekcia nárazu bude bohužiaľ fungovať iba v Spojených štátoch a podľa doterajších informácií iba na pripravovaných smartfónoch Google Pixel 4.

Pozrite si

Google Pixel 4 ponúkne tvárovú biometriu a čip Soli. Čo vieme ďalej?

Územné obmedzenie pre túto funkciu sa zrejme tak skoro neuvolní, no vzhľadom na doterajšie kroky Google pri predstavovaní nových funkcií môžeme predpokladať, že časom by sa detekcia nárazov mohla dostať aj do starších modelov smartfónov Pixel. Na viac informácií a oficiálne predstavenie si však budeme musieť počkať do 15. októbra, kedy sa dočkáme aj predstavenia smartfónov Pixel 4.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.