Sen sa konečne stal realitou a veľký Google konečne zavítal oficiálne aj na Slovensko, a to rovno s novou sériou Pixel 9. Nám sa do rúk dostali modely Pixel 9 a Pixel 9 Pro, v tejto recenzii sa povenujeme základnému modelu.
Zrejme to bolo len otázkou času, kedy sa tento gigant pozrie aj k nám. Dostali sme tak jedinečnú šancu otestovať to najlepšie zo sveta Androidu, keďže tu Google vyvíjal hardvér aj softvér. Ako sa základný Pixel 9 používal?
Výhody
- kvalitne spracovaná konštrukcia
- ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov
- výborné výsledné fotografie
- solídna výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- lesklý povrch zadného skla
- výkon zaostáva nad ostanými vlajkovými modelmi
Samotný Pixel 9 dorazil v malej bielej škatuli, kde už na prednej strane je vyobrazená zadná časť smartfónu. Vo vnútri sa nachádza len samotný smartfón, kábel USB-C na USB-C a povinné manuály. Ak by vás zaujímalo samotné rozbaľovanie, na našom Instagrame sme vybalili model Pixel 9 Pro.
My sme spolu na test dostali so smartfónom aj oficiálne ochranné silikónové puzdro v čiernej farbe, ktoré je veľmi príjemné na dotyk, chráni displej pomocou vyvýšených okrajov a obteká okolo ikonického modulu fotoaparátu. Na výber je dokonca viacero farieb, takže palec hore.
Zaujímavosťou je, že toto puzdro je kompatibilné nielen s Pixelom 9, ale aj s Pixelom 9 Pro, keďže zdieľajú rovnaké rozmery a modul fotoaparátu taktiež nie je väčší, iba sa na rovnakej ploche nachádza o jeden fotoaparát navyše. Tu by sa Apple mohol učiť.
Samotný smartfón pôsobí skutočne moderne. Jeho konštrukcia je kombináciou matného hliníkového rámu a dvoch plôch zo skla Corning Gorilla Glass Victus 2. Bohužiaľ, zadné sklo je lesklé, takže v nami testovanej čiernej verzii bolo neustále plné odtlačkov a šmúh. Pokiaľ plánujete Pixel 9 nosiť bez obalu, odporúčam sa čiernej variante oblúkom vyhnúť.
Samotné rozmery sú 152,8 x 72 x 8,5 mm s hmotnosťou 198 gramov. Áno, ani pri takýchto kompaktných rozmeroch nejde o najľahší smartfón na trhu, ale po chvíľke si na to zvyknete. Spracovanie je skutočne špičkové a nechýba ani certifikácia IP68 proti vode a prachu.
Novinke navyše veľmi dizajnovo pasujú ostro rezané hrany, čím sa síce priblížila iPhonom, ale dnes má ostro rezané hrany takmer každá vlajka. Pri samotnom používaní si musíte zvyknúť len na to, že na pravej strane sa nachádza vypínacie tlačidlo a až pod ním je dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Pixely to však tak majú už od nepamäti.
Vpredu sa nachádza 6,3-palcový Actua OLED displej s rozlíšením 2 424 x 1 080 pixelov spolu so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou, avšak nie je tu LTPO panel, ten nájdete až v modeloch Pro. Po prvotnom nastavení sa mi nezdalo, že panel beží v 120 Hz, preto som navštívil nastavenia a tam zistil, že položka Plynulý obraz nie je začiarknutá. Akonáhle som ju povolil, obraz už konečne bežal až do 120 Hz. Netuším, prečo Google od výroby má vyššiu obnovovaciu frekvenciu vypnutú, či má ísť o opatrenie pre lepšiu výdrž batérie alebo má na to iný dôvod. Každopádne, pokiaľ si smartfón zakúpite, nezabudnite si to povoliť.
Pochváliť musím úzke rámčeky okolo celého displeja, pričom sú absolútne symetrické. Tým pádom je celé zariadenie kompaktné a nejde o žiadnu obrovskú lopatu. Maximálny jas dosahuje až 2 700 nitov, na priamom letnom slnku som nemal najmenší problém, takže tejto hodnote dôverujem.
Plusy budú smerovať aj k čítačke odtlačkov prstov. Google konečne zahodil optické snímače a po vzore Samsungu tu nasadil ultrazvukovú technológiu. Čítačka je jedným slovom bleskurýchla. Stačí letmý dotyk a okamžite ste v systéme. Je však dôležité poznamenať, že jej veľkosť je priemerná a určite nejde o čítačku ako pri smartfóne vivo X80 Pro, ktorý dokázal detegovať dva prsty naraz. Aj tak je to však veľký krok vpred.
Google sa pohol aj vo výrobe vlastných procesorov a do noviniek nasadil Tensor G4 vyrobený 4-nanometrovou technológiou. Tomu dopomáha 12 GB RAM a 128/256 GB úložného priestoru. Výrobca má veľkú výhodu symbiózy hardvéru a softvéru, preto vie prispôsobiť, že smartfón ide skvelo za každých okolností.
Ak by sme sa však pozreli na samotný výkon Tensoru G4, tak by sme zistili, že napríklad za vlajkovými loďami iných výrobcov vybavenými procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 výrazne stráca. Napríklad v AnTuTu dosahuje necelých 1 milión bodov, tie najvýkonnejšie smartfóny na trhu atakujú hranicu 2 miliónov bodov. Počas používania som však nezaznamenal žiadne významné zahrievanie.
Avšak operačný systém Android 14 vo svojej čistej podobe tu beží skutočne ako z blesku, všetko je ihneď a na nič nečakáte. Áno, stále je tu Android 14, aktualizácia na 15 dorazí niekedy v septembri/októbri. Google však deklaruje až 7 veľkých aktualizácií Androidu aj bezpečnostných aktualizácií, čo je skutočne nadpriemer. Nie sú tu ani žiadne zbytočné predinštalované aplikácie, čo rozhodne oceňujem.
Google naplno vstúpil do vôd AI, takže aj v tomto prípade tu máme niekoľko vychytávok. Už z recenzie Samsungu Galaxy S24 Ultra sme si obľúbili funkciu Circle to Search. Stačí na obrazovke zakrúžkovať nejaký objekt a AI od Google vám už nájde, o čo sa jedná. Vždy to fungovalo veľmi rýchlo a relatívne aj spoľahlivo. Napríklad ale aplikácie Pixel Studio a Pixel Screenshots prídu aj do slovenskej lokalizácie, avšak až neskôr.
Presuňme sa na zadnú stranu, kde Google zmenil priam až ikonický modul fotoaparátu, ktorý bol doteraz ako pruh, ktorý sa tiahol od jednej strany až po druhú, pričom plynulo nadväzoval na rám. Po novom tu máme akýsi ovál, ktorý je z hliníka a dva fotoaparáty sú pod ochranným sklom. Treba však podotknúť, že modul dosť výrazne vystupuje zo samotného tela, navyše sa v jeho hranách rád ukladá prach a iné nečistoty.
Samotná aplikácia Fotoaparát je veľmi jednoduchá a prehľadná. Pod hľadáčikom sa nachádza prepínanie medzi rôznymi priblíženiami, viac dole je spúšť, vstup do galérie a prepínanie na selfie kameru, potom nasledujú režimy a úplne dole je prepínanie medzi fotografiami a videom a samotné nastavenia.
Medzi režimy fotoaparátu patrí Fotka, Portrét, Nočné videnie, Pridaj ma, Dlhá expozícia, Rozmazanie pozadia a Panoráma. K videu zase patrí Video, Rozmazať, Švenkovať, Spomalenie a Časozber. Myslím, si, že si tu vyberie skutočne každý.
Základný Pixel 9 má vo výbave dva zadné fotoaparáty a jednu 10-megapixelovú selfie kameru, ktorá má aj širokouhlý režim, čo sa hodí najmä pri skupinovej selfie. Inak jej výstupy patria medzi štandard. Hlavný zadný fotoaparát má 50-megapixelový senzor s optickou stabilizáciou a clonou f/1,7. Druhým je ultraširokouhlý fotoaparát so 48-megapixelovým senzorom, ktorý navyše disponuje automatickým zaostrovaním, takže ho môžete použiť aj na makro fotografie. Makro režim sa aktivuje automaticky po priblížení, ale toto nastavenie si môžete deaktivovať. Video je možné natáčať maximálne v 4K rozlíšení pri 60 ps. Takže žiadne 8K tu nečakajte.
A čo výsledné fotografie? Jedným slovom paráda. Fotografiám nechýba farebná sýtosť, ostrosť a veľké množstvo detailov. Kvalita výrazne nestráca ani s ubúdajúcim svetlom, kde zase pomôže nočný režim. Pokiaľ chcete smartfón, ktorý vás pri fotografovaní nesklame, tak je tu presne Google Pixel 9. Modely Pro si prilepšia len o periskopický telelobjektív. Priblíženie hlavným fotoaparátom je maximálne 8-násobne.
Aj tu svoje má čo povedať AI. Nielenže dokresľuje fotky tak, aby vyzerali čo najlepšie, ale pokiaľ je na fotografií viacero osôb, navrhne vám, že ich odstráni, pričom ich skutočne vie dobre identifikovať. Len sa treba pripraviť na to, že to nie je ani zďaleka dokonalé, veľa však závisí od danej situácie. Ako sme vás informovali už skôr, tak editor poháňaný AI je teraz dostupný pre každý smartfón s Android, a to priamo v aplikácii Fotky Google.
Asi nie je prekvapením, že tu máme podporu pre Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, 5G aj NFC na bezkontaktné platby pomocou Google Pay. Všetko funguje tak ako má, takže na nejaké výpadky príjmu signálu môžete zabudnúť. Je tu aj satelitná komunikácia, ale tá na Slovensku nefunguje.
Skvelo sú na tom aj samotné stereo reproduktory. Ich zvuk je vyvážený, badať tu aj jemnú basovú zložku a prednes vie byť skutočne veľmi hlasný. Audio konektor by ste však na tele hľadali už márne. Taktiež aj haptická odozva je na vysokej úrovni, jej intenzitu si dokonca môžete aj regulovať. Pri novom smartfóne stále odporúčam nájsť si chvíľku a poriadne si preštudovať všetky nastavenia.
Do takto relatívne kompaktného tela sa podarilo dať batériu s kapacitou 4 700 mAh. S výdržou na jedno nabitie som bol skutočne spokojný. Bez problémom som pokoril jeden deň, pri trochu snažení by to mohol byť aj jeden a pol dňa až dva dni. Pixel 9 si vie skvelo optimalizovať procesy tak, aby mali na batériu čo najmenší dosah.
Nabíjanie pomocou kábla má maximálny výkon 27 W, bezdrôtovo je to 15 W, pričom je tu aj reverzné nabíjanie. Nie je to síce 120 W ako ponúka napríklad Xiaomi, ale je to dostatočná rýchlosť na to, aby ste za niekoľko minút doplnili pá percent späť do batérie.
Ako vidíte, tak aj základný Pixel 9 za cenu 919 eur má rozhodne čo ponúknuť. Zaujme kvalitným spracovaním, krásnym OLED displejom, veľmi schopnou čítačkou odtlačkov prstov a aj výdržou na jedno nabitie. Samostatnou kapitolou sú potom fotoaparáty a to, aké zázraky s ním dokáže Google AI spraviť. Pokiaľ chcete do vrecka niečo kompaktné, čo má minimum kompromisov a vás rozpočet je do 1 000 eur, potom nemáte nad čím váhať.