Reklama

Google Pixel 8 a Pixel 8 Pro sú na svete. Čím dokážu prekvapiť?

Zdroj | Google
Števo Porubský
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google na svojej dnešnej on-line tlačovke predstavil nielen nové smart hodinky Pixel Watch 2, ale aj dvojicu nových smartfónov, vlajkových lodí Pixel 8 s Pixel 8 Pro.

Obe novinky sú si veľmi podobné, no nelíšia sa len vo veľkosti a kapacite batérie. Rozdielov je práveže pomerne dosť.

Zdroj | Google
Obsah pokračuje pod reklamou

Google Pixel 8 nie je zmenšenou verziou Pixel 8 Pro. Toto už nerobí ani Sony so svojimi väčšími či menšími vlajkovými loďami. Ani Apple iPhone 15 Pro a 15 Pro Max nie jú rovnaké, tiež je vyššia verzia nielen väčšia, ale aj vybavenejšie. Ale aj drahšia. Tak to bude aj s novými Pixel smartfónmi. Dokonca aj dizajn ostal viac menej identický.

Google Pixel 8 Pro

Vybavenejší model pre náročnejších ponúkne najnovší čipset Google Tensor G3 s Titan M2 bezpečnostným čipom. Ide o novú 4 nm generáciu čipu, verziu G2 využívali Google Pixel 7, Pixel 7 Pro a Pixel 7a. Samozrejmosťou je veľké využívanie umelej inteligencie a strojového učenia. K dispozícii má 12 GB pamäť RAM a 128, 256 alebo 512 GB pamäť. Poteší podpora Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 či NFC, ale aj 5G.

Zdroj | Google

Displej má 6,7″ uhlopriečku a nesie názov Super Actua, hoci ide o LTPO OLED displej. Je zaujímavý aj tým, že má pomerne výrazne zaoblené rohy, no konečne nie je zakrivený, ale kompletne rovný. Jeho rozlíšenie je slušných 1 440 x 3 120 px, obnovovacia frekvencia je 1-120 Hz a má dosahovať maximálny jas 2 400 nitov. V displeji je výrez pre 10,5 Mpx fotoaparát s 4K UHD videom. Displej je pod ochranným sklom Gorilla Glass Victus 2. Rovnaké sklo chráni aj zadnú stranu.

Najväčším rozdielom bude fotoaparát. Hlavný bude totožný, ponúkne 50 Mpx čip s beamformingom na 12,5 Mpx. Uložený je pod 25 mm f/1,9 stabilizovanou optikou. Rozdiel je v ultraširokouhlom fotoaparáte. Tu bude mať Pixel 8 Pro 48 Mpx snímač pod 13 mm objektívom. Tento bude slúžiť aj ako hlavný snímač pre makro zábery. Rovnaký snímač bude ale aj za periskopickým objektívom s 5-násobným zoomom a svetelnosťou f/3,5. V oboch prípadoch sú objektívy stabilizované.

Verzia Pro bude disponovať aj prepracovanejšou foto appkou. Tá umožní aj pokročilé manuálne nastavenia, od rýchlosti uzávierky, cez ISO, zaostrovanie až po manuálny výber fotoaparátu, s ktorým chcete fotiť. V appke má byť aj špeciálny nočný režim Night Sight, vraj vhodný aj na astrofotografiu.

Chýbať nemajú režimy ako Best Take pre lepšie skupinové zábery, Magic Editor (novinka v Google Fotkách) pre rýchle profi úpravy fotiek či Video Boost pre čo najlepšie videá, v ktorých sa celkom zíde aj nová funkcia Audio Magic Eraser pre vystrihovanie nežiadúcich zvukov. Videá je možné natáčať pri 4K UHD rozlíšení s 60 fps. 8K stále chýba.

Telo je odolnejšie, spĺňa IP68. Predošlé verzie mali IP67. Pod displejom nechýba snímač odtlačku prsta. Odomknúť je Pixel 8/8 Pro ale možné aj tvárou.

Energiu dodáva 5 050 mAh batéria s 30 W nabíjaním cez USB-C 3.2 (nabíjačka v balení nebude), resp. 23 W bezdrôtovým nabíjaním. Google tvrdí, že na jedno nabitie zvládne 24 hodín, resp. 72 hodín s režimom Extreme Battery Saver.

Veľkou novinkou v modeli 8 Pro je teplomer. Na zadnej strane, pod LED bleskom je snímač pre určovanie telesnej teploty. Google Pixel 8 Pro má byť z 18 % vyrobený z recyklovaných materiálov.

Google si robí srandu z Apple iPhone 15:

Obsah pokračuje pod reklamou

Google Pixel 8

Hoci hardvérovo sú si oba modely podobné, Google v prípade nižšej verzie stavil na slabšiu fotovýbavu. Namiesto troch fotoaparátov sú tu len dva a aj to okresané. Iba hlavný ostal rovnaký, ponúkne 50 Mpx snímač a možnosť 2-násobného zoomu (nie optický, ale digitálny). Druhý je uložený pod 13 mm ultraširokouhlou optikou a má 12 Mpx. Nechýba Night Sight, Best Take, Magic Editor, Audio Magic Eraser, manuálny režim však už áno. Samozrejmosťou je podpora 4K Ultra HD videa pri 60 fps.

Zdroj | Google

Menší je aj displej, logicky. Má 6,2″ uhlopriečku, Full HD+ rozlíšenie a taktiež 120 Hz frekvenciu. Tento displej však už nesie názov Actua. Displej je pod ochranným sklom Gorilla Glass Victus. Rovnaké sklo chráni aj zadnú stranu.

Miernym rozdielom je pamäťová výbava. 8 GB RAM ostalo zachovaných, no v obchodoch bude Pixel 8 dostupný len s 128 alebo 256 GB pamäťou. Menšia je i batéria, tá má 4 675 mAh a nabíja sa 24 W výkonom cez USB-C 3.2, resp. 12 W v prípade bezdrôtového nabíjania. Telo má rozmery 150,5 x 70,8 x 8,9-12 mm.

Google Pixel 8 má stáť od 799 €, model Pixel 8 Pro bude začínať na sume 1 099 €. Top model s 512 GB pamäťou bude stáť 1 299 €. Všetky ceny sú pritom bez tamojších daní a poplatkov. Novinky je možné predobjednať už od dnes. Plusom je, že Google sľubuje až 7-ročnú podporu pre Android! Aktuálne Pixely prídu s OS Android 14.

V rámci kúpy Pixel smartfónov dostanete 6-mesačné YouTube Premium, Fitbit Premium a 2 TB priestoru na Google One pre model Pixel 8 Pro, resp. 3-mesačné prémium predplatné pre model Pixel 8. Tu si však Google uplatňuje rôzne podmienky. Súčasťou nových Pixelov má byť aj Live Translate, real-time prekladanie medzi 49 jazykmi sveta. Či je tam aj slovenčina zatiaľ nevieme.

Google Pixel 8 bude dostupný vo farbách Obsidian, Hazel a Rose, Google Pixel 8 Pro bude v predaji vo farbách Obsidian, Porcelain a Bay.

Zdroj | Google
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.