Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #PC
  • 4 min.
  • 10.3.2021

Google oslavuje 10. narodeniny Chrome OS aktualizáciou s mnohými novinkami

Google oslavuje 10. narodeniny Chrome OS aktualizáciou s mnohými novinkami
Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Google oslavuje 10. narodeniny Chrome OS aktualizáciou s mnohými novinkami
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Operačný systém Chrome OS nedávno predbehol macOS od Apple a stal sa tak druhým najpopulárnejším počítačovým operačným systémom na svete. Podarilo sa mu to pritom v priebehu necelých 10 rokov svojej existencie, počas ktorej zároveň výrazne dospel.

Pri príležitosti 10. výročia od vydania vôbec prvej verzie dostane operačný systém Chrome OS aktualizáciu, ktorá so sebou prináša viacero noviniek. Takzvaný M89 Chrome OS update zamieri do zariadení po celom svete už v najbližších týždňoch. Na čo sa môžeme tešiť?

Chrome OS + Android

Google novou aktualizáciou zlepšuje spoluprácu svojich dvoch hlavných operačných systémov pre smartfóny, tablety a počítače. V novej aktualizácii tak do operačného systému Chrome OS pridáva v prvom rade tzv. Phone Hub, centrum pre ovládanie smartfónu umiestnené priamo v dolnej lište.

Zdroj | Google

Nový Phone Hub bude hostiť nové ovládacie tlačidlá pre vzdialené zapnutie tichého režimu, aktiváciu hot-spotu či vyhľadanie smartfónu, ale aj zoznam naposledy otvorených tabov v prehliadači Chrome a SMS správy, na ktoré je možné cez Chrome OS aj vzdialene odpovedať.

Google ďalej vylepšuje funkciu Wi-Fi Sync, ktorá sa stará o automatický prenos hesiel k známym Wi-Fi sieťam zo smartfónu do počítačov Chromebook. Ak sa váš Chromebook objaví v okolí neznámej siete, ktorú však vás Android pozná, heslo k nej si bude môcť vypýtať priamo od vášho smartfónu.

Zdroj | Google

Podobne komunikovať sa naučia tieto zariadenia aj v rámci funkcie Nearby Share, ktorá umožní jednoduchý a bezpečný bezdrôtový prenos súborov medzi smartfónmi a počítačmi podobne, ako je to pri funkcii AirDrop od Apple.

Tote

V rámci drobných vylepšení Google pridáva do ovládacieho centra ovládanie multimédií, ako aj nové tlačidlo pre tvorbu snímok obrazovky. Tie sa po novom objavia v novom softvérovom priestore, ktoré Google nazýva „Tote“.

Zdroj | Google

Tento priestor bude okrem nových snímok obrazovky združovať na jedno miesto aj najnovšie sťahovania a pripnuté súbory. Tote by mal byť podľa všetkého súčasťou spodnej lišty, súbory pripnuté v ňom tak budete mať po ruke v celom systéme a prakticky v akejkoľvek aplikácii.

Rýchlejšia práca

Do Chrome OS mieri s novou aktualizáciou aj nový Clipboard, teda schránka na skopírované texty, fotografie a súbory. Nová schránka si pamätá až päť posledných skopírovaných vecí, ku ktorým sa dostanete cez klasickú klávesovú skratku Everything Button + V.

Google ďalej vylepšil aj pracovné plochy, ktoré po novom dokážu po reštarte obnoviť všetky predtým otvorené okná. Podobne ako na Macu či Windowse, aj v tomto prípade je možné medzi plochami prechádzať gestom štyroch prstov alebo cez funkciu Overview, kde sa aj nové plochy vytvárajú.

Zdroj | Google

Drobné vylepšenia

V rámci vylepšovania existujúcich funkcií Google zjednodušil zdieľanie súborov medzi aplikáciami, ktoré by si malo po novom vyžadovať menej kliknutí. Vylepšení sa dočkala aj funkcia prevodu textu na reč (Select-to-speak), ktorá dostala nové ovládanie pre zrýchlenie a pozastavenie čítania alebo preskočenie niektorých častí textu.

Zdroj | Google

Google začne novú aktualizáciu postupne uvoľňovať používateľom z celého sveta v priebehu najbližších týždňov. Presný dátum nie je známy, aktualizácia by však mala byť dostupná na všetkých zariadeniach, ktoré podporujú aj aktuálnu verziu.