Reklama

Google Nexus One: prvý mobil od Google

Imrich Maťo

Medzi výrobcov mobilných telefónov sa už zaradil aj technologický gigant Google. Svojím prvým mobilným počinom chce naskočiť do rozbehnutého vlaku špičkových smartfónov.

Že spoločnosť Google expanduje rôznymi smermi, je už dávno známe. Najnovšie vstúpila na trh mobilných telefónov. No nie akýchkoľvek. Na mušku si vzala smartfóny. Snaží sa tak dobehnúť rozbehnutý vlak a konkurenčne bodovať proti iPhoneu, HTC-čkam či Samsungom. Google teda svoj prvý mobilný produkt priniesol pod označením Google Nexus One. Ten pre neho vyrobila taiwanská spoločnosť HTC, veľmi dobre známa produkciou kvalitných smartfónov. Google teda vie, na koho sa v tomto smere obrátiť.

Google Nexus One

Nexus One je plne dotykové zariadenie s pomerne veľkým, 3,7” kapacitným displejom. Jeho rozlíšenie je 480 x 800 bodov, čo takému veľkému displeju naozaj sluší. Potešiteľné tiež je, že je vyrobený technológiou OLED s aktívnou maticou prvkov. To určite zaručí jeho výbornú viditeľnosť za všetkých podmienok. Okrem displeja na ovládanie poslúžia tiež štyri dotykové tlačidlá (Back, Home, Menu a Search) a guľôčkový ovládací Trackball, známy najmä zo zariadení BlackBerry. Google vybavil svoj smartfón, ako inak, vlastným operačným systémom Android vo verzii 2.1 (Eclair). Hnacím motorom Nexusu One je procesor Qualcomm QSD 8250 s vysokým frekvenčným taktom až 1 GHz, čo by mu malo zabezpečiť dostatočne svižný chod.

O to, aby Nexus One nezaspával na vavrínoch sa majú postarať aj úctyhodné objemy pamätí, keďže obe, ako ROM, tak aj RAM, disponujú priestorom po 512 MB. Navyše ich dopĺňa podpora microSDHC pamäťových kariet, pričom 4 GB karta je súčasťou balenia. Nexus One nezaostáva ani v konektivite, čoho dôkazom je podpora rýchlych dát HSPA (7,2/2 Mbps) a taktiež prítomnosť Wi-Fi triedy 802.11 b/g i Bluetooth 2.1 s profilmi EDR i A2DP. Lokálnu konektivitu mu zabezpečuje microUSB konektor. Na zahodenie nie je ani možnosť využitia navigovania vďaka prítomnému GPS modulu a neodmysliteľných Google Maps. Ak si potrpíte na multimédiá, neprídete skrátka, k dispozícii je spoľahlivý hudobný prehrávač a poteší aj prítomnosť 3,5 mm jacku. Fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpx, umožňuje automatické zaostrenie, geotagging a prítomná je aj prisvetľovacia LED dióda. O dostatok energie pre Nexus One sa má postarať 1 400 mAh líthiová batéria, no nakoľko sú reálne deklarované hodnoty výdrže – do 10 hodín hovoru v sieti 2G, 290 hodín pohotovostného režimu, či 5 hodín surfovania po internete v pokrytí 3G – ukáže prax. Na to, aby sa Google Nexus One stal ďalším iPhone „killerom“, prichádza dosť neskoro, navyše mu chýba pri iPhone toľko ospevovaný multitouch displej. A to ostatné tu už dávno má aj konkurencia.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.