- #Novinky
- 5 min.
- 13.10.2019
Google má absolútny prístup k dátam z balíkov G Suite, vidí všetko čo spravíte
Technologický gigant, ale aj váš zamestnávateľ, presne vedia, kedy ste zmenili slovosled v prezentácií a poslali e-mail milenke. Preto si dávajte v práci pozor.
G Suite je riešenie pre spoločnosti od technologického giganta Google, ktoré ponúka firemný e-mail riešený cez gmail, zdieľané dokumenty, tabuľky, cloudové úložisko, zdieľanie kalendárov, ponúka možnosť videokonferencie a rad ďalších nápomocných funkcií, ktoré šetria čas a energiu. Ako je však v poslednej dobe zvykom, aj tu sa vynoril morálny problém.
Bývalý zamestnanec Google Martin Sheldon, momentálne pôsobí vo Freedom of the Press Foudation, zverejnil blog, v ktorom priamo napísal, že všetka práca vrámci G Suite nie je šifrovaná end-to-end. Znamená to hneď niekoľko vecí.
Tá prvá je, že Google má prístup k absolútne všetkému, čo vrámci G Suite spravíte. Bez väčšej námahy. Martin píše, že americké vládne agentúry, tak môžu prinútiť Google odovzdať, v podstate, akékoľvek informácie o vašej práci. Do akej miery je to problém? Ako príklad môžeme uviesť novinárov, ktorí majú právo prezradiť svoj zdroj. V prípade, že so zdrojom komunikujú e-mailom, či si zapisujú poznámky, kde naznačia kto je zdrojom, je tu problém.
Druhá vec je, že vy ako zamestnanec pred svojim zamestnávateľom strácate akékoľvek súkromie. Zamestnávateľ si dokáže vytvoriť správu o každom jednom vašom kliknutí. Ak máte vo firme šikovných ľudí na IT oddelení, tak môžete byť doslova sledovaní v priamom prenose. Zamestnávateľ môže vidieť obsah e-mailu, už počas toho, ako ho píšete. Na druhej strane táto miera dohľadu je zrejme aj na mieste, nakoľko ak v práci robíte to čo máte, nemáte veľmi dôvod sa brániť tomu, aby zamestnávateľ mal prehľad o vašej práci.
Brániť sa môžete napríklad tak, že budete používať alternatívy k G Suite. Otázne však je, či vám zamestnávateľ bude toto tolerovať na firemnom počítači, smartfóne alebo tablete.
Takmer absolútny prístup technologického giganta k údajom z G Suite však nie je zanedbaním si povinností, či účelovo nemorálnemu zberu informácií, napríklad, pre lepšie zacielenie reklamy. Google chce ponúknuť svojim zákazníkom čo najväčšiu mieru ochrany a pohodlia pri práci. A preto potrebuje prehľad o tom, čo sa deje. Zoberme si ako príklad firemný e-mail riešený cez G Suite. Google vám doň vidí vďaka čomu vie efektívnejšie zabrániť útoku na schránku alebo okamžite filtrovať nežiaduce a podozrivé správy. Takýchto príkladov je na každý nástroj G Suite niekoľko, všetky majú spoločné to, že čím viac Google vie, tým lepšiu ochranu a komfort ponúkne.
Martin v blogu pripomína, že aj keď nie je šifrovanie end-to-end, tak dáta prúdiace na servre Googlu sú šifrované a šifrované sú aj keď sú už uložené v dátovom centre giganta. Samotné centrá majú podľa bývalého zamestnanca Google veľmi prepracovanú aj fyzickú ochranu. Samozrejmosťou sú prístupové karty, vnútorné okruhy, či non-stop bežiace bezpečnostné kamerové systémy. Google však pracuje s bezpečnosťou aj na tej úrovni, že zamestnanci nemajú celkový prehlad kde čo je. Vedia len to čo nevyhnutne potrebujú k práci, dokonca sa nepoznajú s kolegami, ktorých priamo k riešeniu svojich úloh nepotrebujú.
G Suite je v ponuke troch balíkov a to Basic, Business a Enterprise. Ako už názvy napovedajú ide o tri úrovne toho, čo všetko G Suite ponúka. Čím vyspelejší balík, tým viac možností monitorovania vašej práce zamestnávateľ má. Monitorovanie v tomto prípade znamená schopnosť správcov vyhľadávať v obsah e-mailov a diskov Google a metadáta, teda dátumy, či príjemcov. Prístup k všetkým týmto dátam môže byť automatizovaný a môže vytvárať archív, ak to zamestnávateľ alebo správca potrebuje. Opodstatnených dôvodov môže byť niekoľko, najčastejšie sú bezpečnosť a funkčnosť balíkov.
Vrámci balíkov je možný audit, ktorý umožňuje správcovi veľmi podrobne dohľadať, takmer čokoľvek, čo sa v čase vrámci balíku udialo. Monitoruje sa takto e-mail, kalendár, disky, tabuľky, prezentácie a ďalšie funkcie ako na počítači, tak na prenosnom zariadení. Výsledkom môže byť upozornenie na podozrivé správanie sa, či možnosť dohľadať zmeny v prezentácií aj s podrobnými metadátami. Správca vášho firemného účtu dokáže ísť až tak ďaleko, že dokáže vytvárať zálohu vašich konceptov v e-mailovej schránke a uchovať ich, aj keď ste ich vy vymazali.
Znie to možno až desivo, no je to pomerne logický prístup zo strany zamestnávateľa. Je to forma, akou dokáže účinne chrániť svoj biznis a cesta ako uspieť v prípade právneho sporu, ak by zamestnanec vynášal citlivé informácie alebo iným spôsobom zamestnávateľovi škodil a vytváral mu stratu.