Reklama

Google kupuje Motorolu, chce urovnávať patentové spory

Dominik Fúsek

Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Google prekročil barikády mobilného sveta a z nenápadného pozorovateľa patentových sporov do nich priamo zasiahne. V pondelok gigant ohlásil kúpu mobilnej divízie americkej spoločnosti Motorola.

Motorola Atrix

Doteraz totiž Google vystupoval v mobilnom svete len ako tichý vývojár extrémne úspešného operačného systému. Android vyvíja na vlastné náklady a keďže ide o otvorenú platformu, jednotlivým výrobcom smartfónov a tabletov ju licencuje bezplatne. Podľa všetkého však pri tvorbe tohto nepochybne skvelého systému porušil niekoľko patentov konkurencie, za čo musia jeho odberatelia platiť. Gigant sa už zrejme na túto situáciu nemôže pozerať a rozhodol sa zasiahnuť. V pondelok firma ohlásila akvizíciu spoločnosti Motorola Mobility, a to za sumu 12,5 miliárd dolárov. Za každú akciu zaplatí 40 USD, čo je 63-percentný bonus oproti piatkovej hodnote na burze. Mobilnej divízii amerického výrobcu sa v poslednom čase napriek viacerým úspešným kúskom nedarilo dostať z červených čísel a za druhý štvrťrok vyprodukovala stratu 56 miliónov dolárov.

Google Nexus S

Googlu sa akvizíciou otvárajú dvere k výrobe vlastných tabletov a smartfónov, doteraz využíval služby svojich odberateľov (Nexus One vyrábalo HTC, Nexus S Samsung). Oveľa zaujímavejšie však pre firmu bude portfólio 17 000 patentov, ktoré obchodom získa. Keďže Google bude mať pod palcom optimalizácie systému pre viacero rôznych prístrojov (nielen jeden či dva ako v súčasnosti), mohli by sa zrýchliť aj toľko žiadané aktualizácie. Android samozrejme zostane otvorenou platformou a bude dostupný všetkým výrobcom. Spoločnosti ešte čakajú na schválenie obchodu regulačnými úradmi, transakcia by mala prebehnúť do konca roka.

Motorola XOOM

Foto: hitechreview.com, Motorola, Techbox.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.