Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google ignoruje pravidlá Apple, na iPhone chce priniesť skutočný Chrome

Google ignoruje pravidlá Apple, na iPhone chce priniesť skutočný Chrome
Zdroj | unsplash/Solen Feyissa
Michal Sobek
Google ignoruje pravidlá Apple, na iPhone chce priniesť skutočný Chrome
Zdroj | unsplash/Solen Feyissa
Zdroj | unsplash/Solen Feyissa

Spoločnosť Google začala proces zavádzania plnohodnotného Blink enginu prehliadača Chrome do systému iOS aj napriek aktuálnym pravidlám App Store. Môžeme vidieť, ako to zatiaľ vyzerá v praxi.

Minulý mesiac spoločnosť Google v tichosti odhalila portovanie nástroja Blink, ktorý používa prehliadač Chrome a ďalšie prehliadače založené na jadre Chromium, teda napríklad Microsoft Edge a Opera.

Podľa aktuálnych pravidiel obchodu s aplikáciami App Store na iOS musia všetky webové prehliadače pre iPhony a iPady používať vstavanú verziu WebKitu, vďaka čomu sa všetky prehliadače správajú ako Safari.

Obsah pokračuje pod reklamou

Google neplánuje spustenie akéhokoľvek typu prehliadača založeného na engine Blink do App Store. Spoločnosť chce radšej ukázať výhody Blink/Chrome oproti WebKit/Safari na iOS, a zároveň zjednodušiť prechod na plnohodnotný prehliadač Chrome.

Niektorí vývojári zdieľali snímky obrazovky prehliadača založeného na engine Blink, ktorý beží na iPhone 12. Nad obsahom stránky môžeme vidieť jednoduchý modrý pruh s adresným riadkom a typickými ovládacími prvkami prehliadača, ako je späť, dopredu a obnoviť.

Pozrite si

10 najvýkonnejších smartfónov na trhu (február 2023)

Z týchto snímok obrazovky sa zdá byť jasné, že projekt Blink pre iOS už robí významný pokrok, ale je to zjavne prototyp, ktorý nie je určený na použitie ako plnohodnotný webový prehliadač. Ďalším krokom je zabezpečiť, aby táto verzia pre iOS prešla všetkými testami, ktoré zaisťujú správne fungovanie.

Medzitým jednotliví vývojári používajú tento prototyp prehliadača založeného na Blinku, aby prehliadali web a zistili, aké problémy sa môžu objaviť. Tím si napríklad uvedomil, že niektoré webové stránky kontrolujú, či je na iPhone spustený prehliadač a deaktivujú určité funkcie, ktoré nie sú dostupné cez Safari/WebKit. Aby sa to vyriešilo, prototyp bude predstierať, že beží v systéme Android. Ak sa verzia prehliadača Chrome založená na Blinku niekedy skutočne objaví v obchode App Store, vývojári možno budú musieť aktualizovať svoje webové stránky, aby ho správne podporovali.