Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Earth v časozberných videách, ktoré ukážu Zem za desiatky rokov

Google Earth v časozberných videách, ktoré ukážu Zem za desiatky rokov
Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Google Earth v časozberných videách, ktoré ukážu Zem za desiatky rokov
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Obľúbená služba Google Earth integrovala režim Timelapse, ktorý ukáže časozberné videa Zeme v priebehu uplynulých 37 rokov.

Funkcia Timelapse bola predstavená v roku 2016 a umožňuje sledovať ako sa mení naša planéta za posledných 35 rokov. Aktualizácia pridáva k vizualizácii ďalšie dva roky, zahŕňa teraz roky 1984 až 2018. Pribudla podpora pre mobilné OS, aby bolo prehliadanie prístupnejšie a pohodlnejšie.

Zdroj | Google

Earth Timelapse sa skladá z 24 miliónov satelitných snímok, podľa Google ide o najväčší video projekt vôbec. Gigant spolupracoval s firmou CREATE Lab z Carnegie Mellon Universtiy a vytvorení technológie, ktorá sa stará a funkčnosť Timelapse.

Dáta pochádzajú z NASA a programu Landsat (prvého a najdlhšie trvajúceho civilného programu na pozorovanie Zeme na svete) ako aj programu Copernicus Európskej únie s jeho satelitmi Sentinel.

Spracovávanie dát trvalo viac ako 2 milióny hodín na tisíckach počítočov v službe Google Cloud, kým sa kompilovalo 20 petabajtov satelitných snímok do jedinej video mozaiky s veľkosťou 4,4 terapixelov, čo predstavuje ekvivalent 530 000 videí v 4K rozlíšení. Spracovávanie komplikovalo vyraďovanie obrázkov pri zamračenom počasí.

Zdroj | Google

Údaje, ktoré poskytuje Google Earth Timelapse často využívajú filmári a novinári, aby mohli lepšie pochopiť komplexnú dynamiku meniacich sa podmienok na Zemi. Napríklad článok v Nature vychádzal zo súborov Timelapse, ktorý odhalil 6 000-percentný nárast zosuvov pôdy na kanadskom arktickom ostrove od roku 1984.

Pozrite si

Google Earth konečne prišiel aj do ďalších prehliadačov

Google sprístupnil 800 videí Timelapse v 2D a 3D na verejné použitie.

Google pripomína, že táto služba má slúžiť aj na to, aby sme si uvedomili, akými obrovskými zmenami prechádza naša planéta, či už ide o viditeľné zmeny pobrežia, alebo odlesňovanie.

Google Earth Timelapse je teraz k dispozícii pre webové prehliadače (Chrome, Firefox) ako aj operačné systémy Android a iOS. Snímky sa budú každoročne aktualizovať aj v budúcích desaťročiach.

Zdroj