Obľúbená služba Google Earth integrovala režim Timelapse, ktorý ukáže časozberné videa Zeme v priebehu uplynulých 37 rokov.
Funkcia Timelapse bola predstavená v roku 2016 a umožňuje sledovať ako sa mení naša planéta za posledných 35 rokov. Aktualizácia pridáva k vizualizácii ďalšie dva roky, zahŕňa teraz roky 1984 až 2018. Pribudla podpora pre mobilné OS, aby bolo prehliadanie prístupnejšie a pohodlnejšie.
Earth Timelapse sa skladá z 24 miliónov satelitných snímok, podľa Google ide o najväčší video projekt vôbec. Gigant spolupracoval s firmou CREATE Lab z Carnegie Mellon Universtiy a vytvorení technológie, ktorá sa stará a funkčnosť Timelapse.
Dáta pochádzajú z NASA a programu Landsat (prvého a najdlhšie trvajúceho civilného programu na pozorovanie Zeme na svete) ako aj programu Copernicus Európskej únie s jeho satelitmi Sentinel.
Spracovávanie dát trvalo viac ako 2 milióny hodín na tisíckach počítočov v službe Google Cloud, kým sa kompilovalo 20 petabajtov satelitných snímok do jedinej video mozaiky s veľkosťou 4,4 terapixelov, čo predstavuje ekvivalent 530 000 videí v 4K rozlíšení. Spracovávanie komplikovalo vyraďovanie obrázkov pri zamračenom počasí.
Údaje, ktoré poskytuje Google Earth Timelapse často využívajú filmári a novinári, aby mohli lepšie pochopiť komplexnú dynamiku meniacich sa podmienok na Zemi. Napríklad článok v Nature vychádzal zo súborov Timelapse, ktorý odhalil 6 000-percentný nárast zosuvov pôdy na kanadskom arktickom ostrove od roku 1984.
Google sprístupnil 800 videí Timelapse v 2D a 3D na verejné použitie.
Google pripomína, že táto služba má slúžiť aj na to, aby sme si uvedomili, akými obrovskými zmenami prechádza naša planéta, či už ide o viditeľné zmeny pobrežia, alebo odlesňovanie.
Google Earth Timelapse je teraz k dispozícii pre webové prehliadače (Chrome, Firefox) ako aj operačné systémy Android a iOS. Snímky sa budú každoročne aktualizovať aj v budúcích desaťročiach.