Výskumný tím spoločnosti Google zverejnil štúdiu, v ktorej opisuje možnosť využitia existujúcich slúchadiel s aktívnym potláčaním okolitého hluku na meranie srdcového tepu používateľa.
Tzv. audiopletyzmografia (APG) podľa Google umožňuje rozšíriť existujúce ANC slúchadlá o toto zdravotné meranie bez potreby integrovať do nich ďalší hardvér. Túto funkciu dokáže ponúknuť aj v existujúcich slúchadlách prostredníctvom softvérovej aktualizácie.
Hoci sa nám v poslednej dekáde na meranie srdcového tepu osvedčilo využívať športové náramky a smart hodinky, novinkou nie je ani jeho meranie prostredníctvom bezdrôtových slúchadiel. Túto funkciu ponúka hŕstka športových modelov, ktoré sa však samé o sebe na trhu nijak výrazne nepresadili. Google Pixel Buds Pro však majú už dnes vo vrecku milióny používateľov, stačilo by si ich aktualizovať.
Audiopletyzmografický prístup k meraniu srdcového tepu je postavený na vysielaní ultrazvukového snímacieho signálu nízkej intenzity cez reproduktory slúchadiel s aktívnym potláčaním okolitého hluku do zvukovodu používateľa. Tento signál spúšťa ozveny, ktoré sú naspäť prijímané cez zabudované mikrofóny. Softvér následne analyzuje drobné zmeny v pohyboch a vibráciách, ktoré spôsobuje tep srdca.
Štúdie so 153 účastníkmi priniesli pozitívne výsledky a len minimálnu mieru odchýlky v meraniach, resp. chybovosť. V porovnaní s existujúcimi fotopletyzmogramami (PPG) využívanými v náramkoch a smart hodinkách, nie je presnosť APG ovplyvnená farbou pokožky používateľa, ale ani veľkosťou ušného kanála či kvalitou tesnenia, ktoré slúchadlá dosiahnu.
Keďže meranie prebieha v rovine ultrazvukových tónov, ktoré sa nachádza mimo počuteľného frekvenčného rozsahu, používateľ ani nemusí vedieť o tom, že slúchadlá nejaké meranie vykonávajú. Prebiehajúce meranie dokonca nemá vplyv ani na hudbu, ktorú slúchadlá súbežne prehrávajú.
Či sa APG monitoring tepu srdca skutočne objaví v súčasnej či budúcej generácii ANC slúchadiel od Google, je v tejto chvíli otázne. Technicky by však Google mohol túto technológiu poskytnúť prostredníctvom licencovania aj ostatným výrobcom.
Napokon, už pred príchodom Apple AirPods Pro 2. generácie sa očakávalo, že merať budú nielen tep, ale aj teplotu pokožky, od čoho však podľa neoficiálnych informácií Apple napokon upustil, zrejme aby nekanibalizoval predaje svojich smart hodiniek.