Reklama

Google Chrome OS: nový operačný systém takmer predstavený!

Števo Porubský

Google na včerajšom evente odbornej verejnosti predstavil svoj takmer finálny operačný systém s názvom Chrome OS. Takmer finálny je preto, že pre spotrebiteľov ho vypustí až v polovici budúceho roka. Na čo teda tieto informácie?

 Google Chrome OS

Gigant s veľkým G včera pozval množstvo novinárov a iných odborníkov z celého sveta, aby im predstavil takmer finálnu verziu operačného systému Chrome OS, o ktorom sme už čo-to počuli v minulosti. Predtým to však boli len strohé informácie o pripravovaní úplne iného OS na aký sme vo svete zvyknutí. Chrome OS má byť extrémne rýchly, jednoduchý a hlavne bezproblémový pre on-line svet, teda surfovanie na internete. Minulotýždňové dohady hovorili, že nový systém bude už v najbližšej dobe dostupný a vlastne sa ani nemýlili. Jediným problémom je nemožnosť zakúpenia zatiaľ žiadneho notebooku s týmto operačným systémom, hoci Google na tlačovke jeden predstavil (Google Cr-48: Prvý notebook s Chrome OS). Ten však získajú na testovanie len vyvolení.

Google cr48

Google Cr-48 – prvý notebook s Google Chrome OS

Oficiálne spustenie „predaja“ je plánované niekedy v prvej polovici budúceho roka, presný dátum však stanovený ešte nebol. Nový systém by mal byť veľmi jednoduchý, ale pritom veľmi robustný, niečo ako Android OS v smartfónoch. Aj Google Chrome OS bude pracovať s aplikáciami, ktoré si používateľ stiahne z predstaveného Chrome Web Store. Niektoré budú bezplatné, niektoré platené, rovnako ako v Android Markete. Tým najmarkantnejším rozdielom oproti súčasným operačným systémom má byť ovládanie celého počítača cez web rozhranie podobné web prehliadaču Chrome. Google tvrdí, že práve vďaka tomuto riešeniu budú počítače omnoho rýchlejšie, jednoduchšie a vraj aj bezpečnejšie. No čo dodať, „Veľký brat“ sa bude pozerať ešte ďalej.

Google Chrome OS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.