Reklama

Google Car: gigant testuje samošoférujúci automobil!

Števo Porubský

Americký gigant Google už mesiace testuje automobil, ktorý dokáže jazdiť bez šoféra! Prvé správy sa síce objavili už minulý rok, no len nedávno túto skutočnosť Google oficiálne priznal. Výskumníci tak usilovne pracujú na automobile s akousi umelou inteligenciou, ktorý by mal do budúcnosti priniesť množstvo inovácií.

 Google logo

Dôvodom tohto sci-fi scenára ako z filmu z budúcnosti je skutočnosť, že vo svete pribúda množstvo automobilov a tým vzniká aj mnoho dopravných nehôd. Robotické automobily o niekoľko rokov vedeli riadiť automobil omnoho lepšie ako bežní vodiči, roboti nikdy nezaspia, majú rýchlejšie reakcie, nikdy sa neopijú alebo nezdrogujú a tiež môžu vidieť všade, aj v mŕtvych uhloch. Výhody sú teda jasné. Okrem toho ide výskumníkom aj o to, aby zistili aká infraštruktúra je potrebná pre takéto typy riadenia, či bude možné využívať túto technológiu aj bez zásahu človeka, opäť si potvrdiť miesto technologického lídra a samozrejme aj spísanie patentov, za ktoré v budúcnosti budú veľkí výrobcovia platiť obrovské peniaze a tým sa Google vrátia financie vložené do výskumu.

Google car

Google testuje AI technológiu riadenia automobilov na ekologických Toyotách Prius v okolí Silicon Valley a Santa Monici v Kalifornii. Systémy pracujú samozrejme s GPS súradnicami, videokamerami, laserovými meračmi a radarovými systémami, ktoré už dnes poznáme v luxusných automobiloch. Google pre agentúru AP potvrdil, že autá s týmto systémom najazdili už viac ako 225 tisíc kilimetrov bez nehody. Okrem jedinej, kedy do Google auta nabúral vodič na semaforoch zozadu. Napriek tomu Google tvrdí, že je dobré, aby za volantom predsalen sedel vodič, ktorý v prípade „vypadnutia“ systému môže šoférovať auto sám. Na dobu, kedy len nastúpime do auta a povieme kam chceme ísť si ešte počkáme, no sci-fi filmy sú opäť bližšie. Už sa teším ako cestou do práce budem písať články namiesto šoférovania :).

Google car

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.