Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google bude premieňať staré notebooky na Chromebooky, môžete aj ten váš?

Google bude premieňať staré notebooky na Chromebooky, môžete aj ten váš?
Zdroj | Neverware
Števo Porubský
Google bude premieňať staré notebooky na Chromebooky, môžete aj ten váš?
Zdroj | Neverware
Zdroj | Neverware

Google tento týždeň kúpil spoločnosť Neverware, ktorá sa už niekoľko rokov venuje premene starých notebookov a Macbookov na Chromebooky. V preklade – starý notebook je možné vybaviť ich cloudovým systémom CloudReady OS, vďaka čomu máte v rukách takmer plnohodnotný Chromebook. Po novom to bude oficiálne, od Google.

Zdroj | Neverware

Google kúpil spoločnosť Neverware celkom nenápadne a potichu, svet technológií o tomto kroku takmer nehovoril. Neverware akvizíciu oznámila cez svoj Twitter a svoj web len pred dvomi dňami.

Chrome OS je známy tým, že je pomerne nenáročný na hardvér, čo využíval spoločnosť Neverware a vytvorila softvér CloudReady OS. Ten dokáže na pomerne starom hardvéri spúšťať najnovší operačný systém Chrome OS.

Google a Neverware chcú CloudReady systém integrovať priamo do releasu Chrome OS, no zatiaľ nie je známe, kedy sa tak stane. Tento krok ale zaručí, že Chrome OS bude možné pohodlnejšie a hlavne oficiálne spúšťať aj na starých strojoch. „Zoficiálnenia“ by sa mali dočkať aj inštalácie aplikácií cez obchod Play.

Google sa zároveň akvizíciou zaviazal podporovať CloudReady OS rovnako, ako v súčasnosti Chrome OS. Podľa Neverware nemá byť zmenený ani cenník, takže na domáce použitie bude CloudReady OS stále bez poplatku. Biznisové a edukačné riešenia majú svoj vlastný cenník.

Zdroj | Neverware

Prečo by ale človek mal zmeniť operačný systém za Chrome OS? Okrem už spomínanej výhody, že Chrome OS nie je tak náročný na hardvér ako bežný operačný systém, na starých počítačoch je zväčša inštalovaný zastaraný OS, ktorý časom stráca schopnosť aktualizácie (tvorcovia ho prestávajú podporovať) a teda môže byť zraniteľnejší. Nehovoriac o postupnom spomaľovaní systému ako takého. Chrome OS, resp. CloudReady OS toto rieši.

Inštalácia má byť rovnako jednoduchá ako používanie systému. Potrebujete USB disk a Chrome prehliadač. Na súkromné použitie je to navyše bezplatné.

Zdroj